Citat:
Ursprungligen postat av
MOPspanaren
Märklig förklaring, men skulle ju möjligen kunna stämma i detta sammanhang (forumet och dess följare)
Man är bara intresserad av uppgifter som pekar på SE och höjer misstankegraden..
Här inne är man kanske rädd för att gräva för mycket då man riskerar hitta uppgifter som pekar åt andra hållet.
Alla uppgifter bör vara av intresse för att kunna skapa en så komplett bild som möjligt.
På vilket sätt busstiderna skulle kunna ha betydelse för om detta är ett planerat mord eller ej förstår jag inte.
Bra inlägg! Jag utvecklar ditt inlägg lite till:
Nivån här i tråden är att MOP är som en deckargåta i ett Mussepiggmagasin.
Regler:
1. Det kan bara vara någon som lämnat sina uppgifter frivilligt till PU som kan vara mördaren. Det finns inga andra tänkbara GM som kan ha velat förbli anonyma.
2. Den som kan beslås med en lögn är också mördaren. Alla som ljuger är mördare.
3. Teknisk bevisning, vittnesutpekanden (inte klippdockesignalement utan riktiga utpekanden) eller vapentillgång behöver inte finnas och kan helt bortses ifrån.
4. Hittar man inte någon tillräckligt graverande lögn hos den misstänkta går det bra att stapla sånt som med god vilja kan tolkas som glidningar på sanningen och klumpa ihop dem istället.
Jag förstår lockelsen i det förföriska budskapet i SEktbibeln att; Om du bara tror tillräckligt hårt på vad som står i den är du smartare än samtliga poliser som jobbat med PU i 34 år.
För mig är SEktbibeln mest beviset på att Dunning-Kreuger-effekten fortfarande fungerar fint.
Och det finns som sagt inget som pekar på SE som gärningsman.