Citat:
Ursprungligen postat av
zebbem
Jag har en fråga som jag hoppas att kunna få hjälp med. jag har tänkt att söka en ekonomie kandidat hos antingen LU eller UU då det verkar vara de som rekommenderas om man bortser från HHS. Vad jag förstått efter att ha läst en del här i tråden är att relevanta sidojobb är en top-priority. Så till min fråga vilken utav dessa två lärosäten är lättast/finns flest relevanta jobb att få vid?
Tittar man på respektive skola så har Uppsala Stockholms området och Lund Malmö, Stockholm lär ju ha fler jobb men Lund känns som de har bättre nätverk mellan andra länder och lättare att lyckas få in en fot utanför Skandinavien.
Kan tillägga att jag bor i stockholm just nu och vill helst ha ett jobb utanför skandinavien.
Allt annat lika är UU att föredra ur jobbsynpunkt. Betydligt fler jobb i Stockholm, främst inom finanshållet då de allra flesta arbetsgivare har sina huvudkontor här (storbankerna, Sverigekontoren för Big 4, mm.) samt då relevanta myndigheter finns här (Finansinspektionen, Riksbanken, mm.). Lund är dessutom en studentstad så alla där slåss om studentjobben som ligger ute, i Stockholm finns fler jobb.