Citat:
Ursprungligen postat av
Villon
Bianchi tycker jag känns som ett rejält osäkert kort. Innan motsatsen är bevisad så betraktar jag honom som en Serie B-spelare a la Caracciolo.
Cerci tar en plats i mitt lag i kraft av att ha varit min ende målskytt senast. Atalanta borta ska normalt vara en knivig uppgift för Torino, men vafan. Keep the faith.
Ja, det blev Cerci ändå. Större potential att skapa något i den spelaren.
Men i min tridente sätter jag främst hoppet till gamlingarna, Totti och Di Natale, den här omgången.
Svårare är det med försvararna, nästan alla startar ju. Gäller att plocka de som får högst betyg kommande omgång för att dra fördel av
modificatore difesa. Jag gamblar lite på ett något osäkert kort och ger Livornos Emerson Borges fortsatt förtroende, trots förlust fick han ett bra betyg mot Roma. Nu är det Sassuolo som står för motståndet.