Alla som kör snabbt och testar gränser på Nürburgrings Nordslinga kommer förr eller senare att råka ut för en incident. Stor eller liten. I Persbrandts fall handlar det om en liten incident.
Ingen är skadad, bilen går att köra och det enda som skadats är Persbrandts självförtroende. Men självförtroendet är nog reparerat snabbare än bilen.
Skadorna på bilen bedömer jag till maximalt 25.000 kr, och det ser inte ut som att han varit på ARMCO-räcket som man får ersätta.
NOTERA: De flesta tidningarna har förväxlat Nordslingan (Nordschleife) med Grand Prix-slingan. Det är HELT olika banor, även om de ligger brevid varandra och ibland används samtidigt, ihopsatta.
Se här:
http://en.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCrburgring
Det är på den GRÅ banan Persbrandt körde, inte den svarta. Olyckan skedde vid "Flugplatz".
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Circuit_N%C3%BCrburgring-Nordschleife.png
Ett varv runt "Ringen" (Nordslingan) är 22 km och det räknas som allmän väg under turistkörningen som hålls med jämna mellanrum. 22 km är extremt långt för att vara en bana, troligen längst i världen.
Gissningsvis tar det Persbrandt ungefär 8-9 minuter att åka ett varv, med full koncentration.
Banan ligger i Eifel-bergen så det är stora höjdskillnader. Det kan vara stekande sol på en del av banan, och hällregn med höstlöv eller frost på en annan del av banan när det är extremt.
Ringen är extremt krävande och ger inte förare som begår misstag stora möjligheter att rädda situationen. ARMCO-räckena sitter väldigt nära, det finns väldigt få avåkningszoner så hamnar man i gräset har man problem!
Både Kungen och Prinsen körde för övrigt på Scuderian i höstas, i M3 CSL respektive nya M3 V8.
Det har hänt betydligt större och värre krasher än så här. En hel del svenska bilar (betydligt dyrare än 911 GT3) har totalkrashat bara i år. Då talar vi voltningar med helinlösen.
Persbrandts incident är en typisk icke-händelse som naturligtvis blossas upp på grund av honom som person.
En 911 GT3 -04 som Persbrandt har får man idag för ~600k och uppåt.
Det är ingen lyxbil, det är en racebil i gatbilsförpackning.
Tro't eller ej, men Aftonbladet har faktiskt gjort ett resereportage om Nürburgring. Så de borde veta sanningen för den ligger inte längre bort än deras egen hemsida
http://www.aftonbladet.se/resa/europa/tyskland/article279072.ab
Om det är något mer ni undrar hör gärna av er.