Citat:
Ursprungligen postat av Mick.3
Vi känner till en (1) planet som ligger i livszonen och där vi har kunnat bestämma hur det ligger till med förekomsten av liv. Och på den planeten uppstod liv så snart det var möjligt.
Sannolikheten är svårbedömd på grund av på tok för lite data, men om man ändå tvingas göra en bedömning på det data som finns så måste ju slutsatsen bli att det är ganska sannolikt att liv uppkommer.
Jag skulle nog vilja hävda att det är just de som anar hur stor mängd information som krävs för att upprätthålla liv som också förstår hur osannolikt uralstring av liv ur död materia är i verkligheten.
Men själva uppkomsten ligger utanför denna diskussion.
I denna diskussion om evolutionsteorin trovärdighet är det intressant att veta från vilken komplexitetsnivå eller infomationsmängd som evolutionsteorin får börja att gälla.
Borde vi kanske försöka komma överens om detta i en egen tråd?
stebe2