Citat:
Ursprungligen postat av tinaslut
Vill minnas att det var LL som sa det...
Okey, Tinaslut, du verkar ha bra mycket inside information. Har nu Lars Lust sagt något till någon så fortsätt jobba på med den uppgiften. Jag tycker att "debatten" mer och mer verkar vara en familjeangelägenhet mellan dej och de dina. Varför slänga ut frågor när Ni redan har svaren?
Själv tycker jag en sak är glasklar. Polismannens åsikt att han var tvungen att skjuta hunden. Den uppgiften har han sagt från första stund och inte ändrat sig vad jag kunnat läsa mej till.
Frågan för Dej, mej och åklagaren blir ju då. 1. Ljuger han? 2. Talar han sanning?
Om vi tar frågorna baklänges så är ju svaret givet. Talar han sant, så är han straffri. Han kan ha gjort en missbedömning men skadan är enbart en skadegörelse, so what the fuck. Shit happens!
Om polismannen ljuger blir det genast svårare. Hur bevisa motsatsen? Hur bevisa att han INTE var i nöd? Hunden är skjuten i huvudet och framifrån dessutom. Den är INTE skjuten i svansen bakifrån!
Så hur bevisa att polismannen ljugit? Jag är själv av den uppfattningen att han ljuger om anledningen till att han sköt. Jag tror att han trodde att han fick skjuta i laga befogenhet för att kunna fortsätta "tjuvjakten". Förvisso tycker jag att en polisman skall ha den rätten men det är en annan sak. Jag har förstått av tidigare inlägg att så inte är fallet. Eller?
Hursomhelst, Tinaslut, Strossel, Policlown, MahatmaHitler m.fl. Hur bevisa att polismannen inte var i nöd? Av vittnet Henrietta vet vi att den skjutna hunden har rört sig en hel del efter att den sköts. Det fanns alltså blod på flera platser i trädgården, eller hur? SKOTTVINKELN visar att polismannens version KAN vara rätt. Vad finns det mer? Jo MATTES uppgifter från vad hon såg från sitt vindsfönster. Av hennes uppgifter som hon lämnat i TVÅ förhör går det inte att bevisa någonting. Det är uppgifter men inga bevis?
Tinaslut, du vill att bollen skall rulla vidare. Jag tycker den står rakt av stilla och snurrar enbart runt och det i en massa strunt.