Citat:
Ursprungligen postat av koffski
En sak som veterinären inte verkar förstå är att när man tar bort blodtillförseln till hjärnan tappar kossan medvetandet på någon sekund. Förutsatt att man gör det rätt så klart. Sen så fortsätter ju ryggraden att fungera ett tag efteråt. Det är samma sak när man använder vanlig slaktmetod, de kan sprattla för att ryggraden fortfarande sänder ut kommandon. En fördel med halal är att en mycket stor del av blodet pumpas ut så man slipper det i köttet. Inte för att jag bryr mig så väldigt om det men iaf.
Hanteringen innan slakten har jag inte mycket att säga till om. Jag har inte någon koll på det.
Nja, jag har läst en hel del undersökningar om halalslakt och djuren lider, med aktiva smärtcentra (kollat i mri) i ungefär en halvminut. Nu avskyr jag att använda youtube i bevisföring, men man kan med fördel jämföra halalslakt med slaktmask. Med slaktmask stupar djuret omgående (om än med tillhörande reflexryckningar), med halalslakt står djuren och försöker aktivt hämta sig från skadan. Ganska ordenligt otäckt att se.
En fråga jag ställt många halalproponenter som jag konstigt nog aldrig fått svar på är:
Om du skulle avrättas och fick välja mellan avrättningsmetod, ett skott i huvudet eller att få halsen avskuren, vad skulle du välja?