Citat:
Ursprungligen postat av Darkwing Duck
Orkar egentligen inte bemöta allt ditt tyckande igen, för det är just dåligt underbyggt tyckande utan faktaunderlag. Men vi plockar väl ändå några russin ur kakan:
Lustigt då inget du kommer med är fakta utan just åsikter och tyckanden.
Citat:
Hur många är det som köper sprillans nya bostäder då? Jag vågar påstå att minst 90% av befolkningen idag bor i bostäder som köptes eller hyrdes begagnade. Att livslängden på produkterna är olika är inte relevant. Det som är intressant är att bilar, som säljs och hyrs ut på en fri marknad, går att få tag på medan hyresrätter inte gör det. I det gamla socialistiska östeuropa hade man dock långa kötider både på bilar och bostäder. Undrar varför?
En hel del, då priset på en bostad inte sjunker med åren utan snarare ökar. Bilars värde sjunker, bostäders värde ökar.
Vadå inte relevant på livslängden? klart som fan det är relevant. Skulle du köpa ett hus som faller sönder efter 10år?
Var bilarna hyresbilar eller köpesbilar i östeuropa? Det är väntetider på att få hyra bil i Sverige idag på vissa platser vid vissa tider på året.
Citat:
Och med den korta meningen bevisar du verkligen att du inte har fattat. Nej, det är inte möjligt att bygga tiotusentals hyreslägenheter innanför tullarna i Stockholm. Men det är bara ett "problem" tack vare hyresregleringen, eftersom det inte kostar ett öre mer att bo i Vasastan jämfört med Solna så vill alla bo i Vasastan. Resultat: en bostadskö måste organiseras, och väntetiderna blir låååånga. Med marknadshyror blir det självklart dyrare att bo "mitt i smeten" och billigare att inte göra det. Kötiderna skulle försvinna, bostadsförmedlingarna skulle kunna lägga ned eller åtminstone ändra inriktningen på sitt arbete från att förvalta en kö till att faktiskt förmedla lägenheter.
Nej det är inte ett problem pga hyresregleringen, här visar ju du att du inte vet vad folk kan och vill betala för, de enda som grinar om det här är folk som vill bo i innerstaden, ingen klagar på att dom inte kan hyra en 3a i rinkeby för 15.000kr. Tror du på allvar att det blir billigare att bo utanför smeten? (jämfört med idag) det tror inte jag, att hyrorna i innerstaden höjs med 100%+ och utanför med 100%+ men inte fullt lika mycket är säkert sant. Att det skulle bli BILLIGARE än idag utanför tullarna är fantasier. Så jag antar att du menar att det blir billigare relativt med inne i staden, vilket det förövrigt är idag redan. än lägenhet i närförort går för kanske 2-4 tusen mindre än samma lägenhet innanför tullarna.
Kötiderna skulle försvinna eftersom antalet bostadslösa som inte har råd att bo skulle öka. Vi skulle få fler ghetton med flera familjer i samma lägenhet och mer bostadslösa.
Citat:
Fel, fel och fel igen.
Hela området byggdes inte exakt samtidigt, så när de sista kunde flytta in i det nedersta kvarteret hade folk redan bott i det översta kvarteret i knappt två år och i det mellersta i något år. Och sedan byggdes Sven-Harrys ytterligare ett par år senare, så några flyttade in i sina hyresrätter så sent som 2011. Faktiskt så måste man stå i bostadskö ett tag för att få kontrakt i området, men "bara" 3-10 år...
Hyrorna för de dyraste tvåorna är drygt 9.000, och treorna ca 12-13 tusen. För 15.500 får du en fyrarummare i det övre kvarteret, som är lite dyrare än det nedre.
Hela det området byggdes samtidigt. Det mellan sjukhuset och mellan parken. (Huset jag kollat på är uppfört 2009, jag vet, en jag dejtade bodde i det huset). Antalet in och utflyttningar sedan dess är skrämmande högt förövrigt.
Snackar vi om samma område? För hyrorna på 2or i det huset kostar 11.500+ 3orna 15.500+
Citat:
Jag har svarat på exakt samma påstående i någon annan tråd här på forumet för något år sedan, men det kan ju förstås inte vara du som kom med lösryckta påståenden den gången. Du registrerade ju kontot här för bara tre månader sedan, "Unbannable".
Ingen aning om det var jag, men jag vet att det är sant, det kallas byggmonopol. Du kanske borde kolla upp det.
Citat:
Förklara gärna detta en gång till: För att byggbolagen ska tjäna mer pengar så vägrar de alltså att ta uppdrag på att bygga nytt? Och fastighetsägarna accepterar det, säger "jamenvisst, det får vi väl förstå att vi inte kan beställa tio nya hyreshus av Skanska, för då skulle de kanske tvingas sälja husen billigare till oss. Men det är helt OK."
Och samtidigt så kommer inga som helst andra byggherrar att beställa några som helst nya hus av något byggbolag alls, eftersom de inte vill reta upp någon av de befintliga spelarna?
Tillåt mig tvivla på det resonemanget.
Bygga lite för mera vinstmarginaler är bättre än att bygga mycket för små vinstmarginaler. Det är inte som att kränka ett parti med 32tums TV aparater där ju fler du kränger ju mer tjänar du. Eftersom marken du bygger på blir upptagen. Om du har 5 tomter värda 15 miljoner så slänger du inte upp 5 hus värda 5 miljoner på 1 år, du bygger hellre 5 hus värda 15 miljoner och säljer dom på 2 år istället eller 3 år.
Eftersom du inte kan gå tillbaka och riva hus godtyckligt på attraktiva adresser.
Tvivla på.
Citat:
Nej, Stockholms befolkning ökar med 30-40.000 nya personer. Det är inte främst unga vuxna som flyttar hit och kräver varsin tvårummare, utan det är främst barn som föds och som redan har barnkammaren ordnad. Eftersom det fortfarande flyttar in en del människor från vischan så är ~2000 nya bostäder om året en någorlunda acceptabel nivå, antar jag. För de uteliggare vi har här är väl knappast studenter från Motala eller nyrekryterade webbutvecklare från Strömstad?
Barn föds, folk blir äldre, folk flyttar hit, befolkningen ökar och behöver bostäder. Ja 2000 nya bostäder är acceptabelt och så har vi hamnat där vi är. Om det är acceptabelt så borde vi ju inte ens ha den här diskussionen.
Citat:
Ännu lägre hyror i innerstaden skulle självklart medföra ännu längre kötid. Höjda hyror fungerar jättebra i attraktiva områden, just eftersom det är lång kötid där.
Och ändå så är det kortast kötid till nybyggen med hög hyra i innerstaden, du kan få en sådan snabbare än du får en hyresrätt i tensta, vad märkligt. Med andra ord kan folk som redan har pengar få lägenhet där dom vill utan problem.