Citat:
Ursprungligen postat av laprikapaprika
1. Har de tagit bort alla bilder som ni länkar till för att ni skällt så mycket på djurvårdaren här i tråden?
2. Det där med att många klagar på att djurskötare ylar - har jag sett då jag ögnar igenom tråden - De gör väl det just för att vargarna gillar det och blir lugnare av det? Det är väl en del i socialisationen, eller är jag ute och cyklar?
Jag vet inte vilka bilder du pratar om som skulle vara borttagna, djurskötaren har inte blivit utskälld här i tråden möjligen i hägnet.
Om du tittar på vargfilmer från Kolmården på youtube från de senaste åren ser du att vargarna blir allt annat än lugnade av det. De börjar springa runt, småtjafsar med varandra och drar sig ofta bort från människorna. På filmer som spelades in fem-tio år senare visar ett helt annat lugn när de ylar.