Resultat: .
0%
röster
2013-06-20, 12:49
  #4789
Medlem
motvalls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unicorn.
Nu verkar det i stort sett vara klart att Ter Stegen lämnar Bundesliga för Spanien och FC Barcelona.

Vem tror ni blir ersättaren?

Sätter mina fem cent på att det inte behövs någon ersättare i så fall, utan att han lånas ut till Gladbach nästa säsong. Valdes är ju kvar ett år till och ter Stegen vill nog inte nöta bänk.

Nu är jag inte lika övertygad som du på att det verkligen blir någon övergång, figurerar så mycket rykten dessa tider.


Apropå målvakter, tror ni Fabian Giefer följer med Düsseldorf ner eller flyttar han? Har bara ett år kvar på sitt kontrakt dessutom. Ryktades om Schalke för ett tag sedan.
Citera
2013-06-20, 14:24
  #4790
Medlem
folkparks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av marc0p0l0
Välkommen tillbaka då! Tydligen har Hertha redan värvat klart för sommaren? Är ju ett hyfsat lag ändå, alldeles för bra för 2.liga.

Tackar! Jag skulle vilja att vi tar in någon mittback till, är osäker på om nuvarande mittbackspar håller. Sedan vill man alltid ha in en anfallare som gör minst 10-15 mål

Citat:
Ursprungligen postat av cyberkalle
Tjenare igen.

Angående tipset så var det så att jag vann det rätt överlägset fanns egentligen ingen två.

Udo Lattek tränaren som tog Bayern till sin första CL/Europa-titel ligger inför döden.

Hej på dig Kalleboy! Vad säger ni om Bayerns silly-season, tror ni att Lewandowski ansluter?
Citera
2013-06-20, 19:57
  #4791
Medlem
folkparks avatar
Raffael till Gladbach! Kan bli bra det! http://www.borussia.de/de/aktuelles-termine/news/borussia-news/news-detailansicht.html?tx_ttnews[tt_news]=8220&cHash=1b2ab1de10631c116b435e18f5695ba9
Citera
2013-06-20, 20:12
  #4792
Medlem
dippsis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av motvall
Sätter mina fem cent på att det inte behövs någon ersättare i så fall, utan att han lånas ut till Gladbach nästa säsong. Valdes är ju kvar ett år till och ter Stegen vill nog inte nöta bänk.

Nu är jag inte lika övertygad som du på att det verkligen blir någon övergång, figurerar så mycket rykten dessa tider.


Apropå målvakter, tror ni Fabian Giefer följer med Düsseldorf ner eller flyttar han? Har bara ett år kvar på sitt kontrakt dessutom. Ryktades om Schalke för ett tag sedan.

Jo känns som Schalke behöver någon talang även fast jag gillar Hildebrand, Fährmann verkar ju inte hålla och Unnerstall vill ju lämna. Giefer känns som en bra värvning!

Roligt med Raffael kvar i BL där han hör hemma, känns som han och Arango kan bli bra tillsammans och sedan om dem får igång Xhaka kan dem få ett fint mittfält!

Imtech säger upp sig som sponsor för Hamburg. Zoua verkar så gott som klar för Hamburg, suttit och nötat bänk i Basel så får se om han kan ge oss något.
En jag hoppas på är Pogatetz som ryktas till bland annat Leverkusen HSV, Nürnberg och Bremen. Gillade honom i sin H96 tid och förstod aldrig varför han gick till volkswagen.

Goretzka och Bochum verkar inte bli några vänner, sägs stämma klubben nu för han inte släpps till Schalke. Någon som vet varför dem inte släpper honom?


Välkommen tillbaka folkpark!
Citera
2013-06-21, 12:14
  #4793
Medlem
marc0p0l0s avatar
http://www.transfermarkt.de/de/duisburger-perthel-vor-wechsel-zu-eintracht-braunschweig-/news/anzeigen_126496.html

Braunschweig värvar Timo Parthel från tvångsnedflyttade Duisburg gratis. En av Duisburgs absolut bästa spelare. Blir en bra förstärkning.

Truppen börjar ta bra form nu, målvakter har vi två stycken som var absolut topp i 2.liga, fyra mittfältare har värvats och anfallare har vi Kumbela, Kruppke, Ademi och nyvärvade Oherl från Augsburg. En ny ytterback och kanske mittback sen är vi klara.
Citera
2013-06-21, 12:16
  #4794
Medlem
marc0p0l0s avatar
Bayern - Mönchengladbach i öppningsmatchen för nya säsongen!

Hela omgången:
Bayern - Mönchengladbach
Schalke - HSV
Leverkusen - Freiburg
Hannover - Wolfsburg
Hoffenheim - Nürnberg
Mainz - Stuttgart
Augsburg - Dortmund
Braunschweig - Bremen
Hertha - Frankfurt

Vilken enorm omgång. Hade kunnat tänka mig att se varenda match enskilt (bortsett från Hoffenheim - Nürnberg. Att få börja hemma mot Bremen är fantastiskt för Braunschweig, blir inte mycket bättre. Abstinensen växer.

Dortmund borta i andra. Sen Frankfurt, Hamburg.. Det är lite annat än bortaresor till FSV Frankfurt och hemma mot Paderborn det här.
__________________
Senast redigerad av marc0p0l0 2013-06-21 kl. 12:39.
Citera
2013-06-21, 12:30
  #4795
Medlem
dippsis avatar
Schalke i första aja, i början har vi aldrig varit speciellt starka lika bra att få dem jobbiga i början.


Början av Juli kommer dagarna!


2BL börjar redan i mitten av Juli!
Citera
2013-06-21, 12:34
  #4796
Medlem
dippsis avatar
1 BL
http://static.bundesliga.de/media/native/autosync/spielplan_2013_2014_bl.pdf


2 BL
http://static.bundesliga.de/media/native/autosync/spielplan_2013_2014_2bl.pdf
Citera
2013-06-21, 13:58
  #4797
Medlem
fchansas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dippsi
1 BL
http://static.bundesliga.de/media/native/autosync/spielplan_2013_2014_bl.pdf


2 BL
http://static.bundesliga.de/media/native/autosync/spielplan_2013_2014_2bl.pdf

Blir alltså Köln - Dresden och Schalke - Freiburg för mig under min Julmarknadsresa i december, sen har jag inte många Ruhr - arenor kvar att besöka. Hoppas nu att de matcherna inte krockar eller att Köln inte får måndagsmatch eller att Schalke inte får söndagskväll. Well, kanske har jag sån tur att Hansa möjligen möter Duisburg borta den helgen?

När släpptes Drittes schema nu igen?

PS. Känns lite konstigt att skriva om Tyska julmarknader på självaste midsommarafton DS.
__________________
Senast redigerad av fchansa 2013-06-21 kl. 14:08. Anledning: Edit
Citera
2013-06-21, 17:00
  #4798
Medlem
Oranginas avatar
Bayern i sista omgången.. Blir tufft.. Förhoppnigsvis har vi redan säkrat CL-platsen
Citera
2013-06-22, 17:02
  #4799
Medlem
motvalls avatar
Rainer Adrion har fått "sparken" för det tyska U21-landslaget och istället blir det Horst Hrubesch som ska ratta ungtupparna.

Ni minns väl honom?
https://www.youtube.com/watch?v=GuzRIHjxgIE

Det jag speciellt gillade med reportaget är att han gillar att fiska. Drog upp ett par gäddor i helgen innan vi måste åka för att de som kör bussdjävlarna strejkar och sonen utan hjälp av farsans bil inte kunde komma hem för att hämta pass och flygbiljett. Han flög nyss bort mot Italien, men har man varit fyra gånger i Tyskland senaste året så är det OK för mig.
Citera
2013-06-22, 19:26
  #4800
Medlem
När spikas speldagarna? Ser att det är klart ungefär vilka datum matcherna spelas men när spikas scehmat (de fösta omgångarna) exakt?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in