2012-05-16, 11:07
  #13
Medlem
Slupens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brallhelm

Hur kommer det sig att detta fenomen uppstått just här?
-är man bara mer rasistisk här? hatisk? uppgiven på makten?

Vari ligger förklaringen till Flashbacks i många fall unika diskurs?

Hur skapades denna mentalitet där det som är "Anti-PK" på utsidan, blivit PK här?

Diskursen i resterande media håller hårt i omvända förhållanden vilket automatisk formar diskursen på flashback att reflektera vad som inte får sägas i kontrollerad/modererad privat media.

Ta Reinfeldts uttalande om "etniska svenskar" ett uttalande som knappast skulle väcka anstöt i t.ex. frankrike men nu är under angrepp från alla håll inklusive sitt eget parti om vad man får och inte får anspela på i Svensk politik.

Eftersom viss diskurs helt enkelt inte finner spelrum någon annanstans blir det naturligt övervikt på det möttestorg som flashback har blivit för tolerans för åsikter, oavsett dess kvalite eller moraliska ståndtagande.

Kriminaliserandet av konfliktladdade synpunkter (vi kan ta invandringen igen) då man riskerar t.ex. hets mot folkgrupp eller att väcka anstöt/förtal för att meddela omgivningen sina åsikter betyder att likasinnade graviterar hit.

"Anti-PK" som normgivande ton kombinerat med flertalet intressanta samhällsyttringar som är unika från Flashback bottnar förmodligen i alla individers behov av acceptans i alla typer av grupper. Personer som har varit aktiva en längre tid vet vad en "karikatyr" av en flashback användare är och på så vis skapas en sammanhållning i det anonyma.

Det kan forma sig på många sätt t.ex. kompiskramandet och den militaristiska ateistmobben i religionsdelen vilket knappast yttrar sig utanför pingstkyrkan överhuvudtaget i resten av Sverige.
__________________
Senast redigerad av Slupen 2012-05-16 kl. 11:10.
Citera
2012-05-16, 11:31
  #14
Medlem
Tycker att det blir intressanta tankegångar här!
Jag ser precis som alla tidigare nämnt vikten av att kunna uttrycka sina åsikter, frågor eller bara ventilera sin frustration och att Flashback är ett forum där detta tillåts. Givetvis går det inte att generalisera kring människors avsikt med sina inlägg huruvida det är sann ilska eller slentrianmässiga uttalanden. Att media idag inte heller släpper fram fria åsikter är vi nog alla överens om också.
Men ett problem som jag stött på här på FB och då speciellt kanske i "religions"-sektionen men också i andra så som historia är den oerhörda okunskap som sprids. Citat som hämtas ur luften eller som plockats av en likasinnad i en tidigare tråd. Detta leder i sin tur till vidare citat till det sist blir en "sanning". Att sitta och debattera emot dessa är ju att ta sig an en uppgift större än Guds men att förekomma dem bör ju inte vara omöjligt, men vari ligger roten till denna okunskap?

Edit: För att klargöra så menar jag här inte att okunskap handlar om ett hat emot andra människor/religioner/världsåskådningar utan den okunskap som många av argumenten för detta hat vilar på.
Citera
2012-05-16, 11:51
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av brallhelm
Edit: För att klargöra så menar jag här inte att okunskap handlar om ett hat emot andra människor/religioner/världsåskådningar utan den okunskap som många av argumenten för detta hat vilar på.

Det är svårt att avgöra vad du syftar på. Kanske kan du exemplifiera antingen tematiskt eller med en länk?

Är detta något som alla läger sysslar med eller bara vissa?

Jag upplever det inte som ett problem att osanningar blir till sanningar på FB, snarare tvärtom. Öppnar man en tråd så kommer snart de viktigaste infallsvinklarna bli representerade och också de flesta argument. Det brukar sluta med att de riktigaste argumenten dödar tråden.

I övriga media är det tvärtom, alla möjliga osanningar kan husera fritt utan att bli emotsagda. Alltså, sanningshalten på FB är generellt mycket högre än inom massmedia.
Citera
2012-05-16, 11:55
  #16
Medlem
leverkulans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brallhelm
Har under en längre tid suttit på FB och läst kring olika ämnen, på senare tid mest i denna del av forumet dock. Detta blir mitt första inlägg och jag tänkte jag skulle använda det till att ställa en fråga.
Det jag blivit uppmärksam kring på FB är hur man här lyckats skapa en miljö där termen PK har blivit helt omvänd. Ett exempel är de många trådarna som diskuteras kring invandring, integration, muslimer och judar och jag fascineras över hur tongångarna går. Ta ett ämne som SVT:s Uppdrag Granskning kring vad som sker i moskéer. I detta ämne är det kanske 100 inlägg, av dessa är det kanske 20 på sin höjd som kan ses som en diskussion FB:are emellan medan resterande 80 är allt ifrån rent ut rasistiska, en-två meningar på sin höjd, till totalt irrelevanta, tourettes liknande uttalanden. Inom denna majoritet ryms också alla hjärtliga ryggdunkningar som åtföljs. De fåtal användare som är av avvikande åsikt från majoriteten blir de som väcker anstöt och det är här min fascination sätter in. I det vanliga "offentliga" rummet så är det alla former av rasistiska uttalanden som väcker anstöt av en majoritet medan det här på FB är helt tvärtom och jag frågar er som frekvent sitter här;

Hur kommer det sig att detta fenomen uppstått just här?
-är man bara mer rasistisk här? hatisk? uppgiven på makten?


Vari ligger förklaringen till Flashbacks i många fall unika diskurs?

Hur skapades denna mentalitet där det som är "Anti-PK" på utsidan, blivit PK här?

Jag undanber verkligen kommentarer som: "det är för att judarna styr övrig media", såna inlägg kan ni spara till ryggdunkande neandertalare. Utan ta istället tillfället i akt att diskutera ett intressant fenomen.

Därför att man är anonym här, därför kan man dels ge uttryck för sina egentliga åsikter här utan att riskera att bli mindre omtyckt som annat än en person som ingen vet vem det är. Samt att man får chansen att verka lite tuffare/annorlunda på något annat sätt än vad man egentligen är.

Där har du svaret och svårare än så är det inte, jag är likadan..
Citera
2012-05-16, 12:12
  #17
Medlem
"viktigainlägg", givetvis far vanlig media med osanningar, artiklar vinklas och argument går oemotstridda därigenom lämnas frustrerande många lösa trådar. På FB är det tvärtom och det är en av de saker som jag verkligen kan uppskatta.

Ifall du vill ha ett exempel så läste jag en tid tillbaka en tråd kring Islams människosyn, ett vanligt förekommande exempel som ska visa på muslimers snedvridna syn på kvinnan är könsstympning. Att inte kunna skilja på ett regionalt fenomen som inte har med religionen att göra och religionens yttringar är för mig obegripligt och denna okunskap tas sedan för sanning vilket leder diskussionen åt fel håll då man istället kan använda sig av "riktig kunskap" för att låta det resultera i något intressant, förstår vad jag syftar på då?

Jag drar med andra ord absolut inte alla över en kam då jag tycker det är anmärkningsvärt hur mycket kunskap som faktiskt huserar på forumet, problemet uppstår när en dylik osanning tas för sanning.
Citera
2012-05-16, 12:22
  #18
Medlem
Herr.Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oddman84
Du har helt rätt i din analys. Flashback, om jag får tillåta mig att generalisera, verkar radikaliserande på människor - mig inkluderat. Alla ens fördomar om "den andra sidan" besannas och kultiveras. Självklart gör anonymitet, och att man inte personligen måste stå till svars för det du skriver, att många "tar ut svängarna lite extra" men det kan inte vara hela förklaringen. Jag tror det handlar om att man själv låter sig påverkas av vad som skrivs här.

Jag själv är nästan uteslutande aktiv i detta delforum (Religion), men läser frekvent Integration & Invandringsdelen. Jag blir dock mest påverkad av de som är icke-PK på flashback (det vill säga de som säger sig stå mot majoriteten av rasister & invandringskritiker). Jag har för dessa försökt påtala att invandrare är minst lika rasistiska som svenskar, och att ha en annan åsikt är i sig rasistiskt. Jag har påtalat att jag själv blivit utsatt för rasism av invandrare under min uppväxt som minoritet (som så kallad etnisk svensk, även om detta ord verkar vara tabu idag), men har då blivit kallad lögnare och blivit anklagad för att jag överdriver allt. För invandrare kan väl inte vara rasister - det kan ju bara svenskar vara!

Hur som helst, jag vet faktiskt inte varför just Flashback är uppochnedvända-huset, men ett Forum (nästan) utan censur lockar givetvis till sig människor som har saker att säga som samhället i stort vill förtrycka - på gott och ont.

Däremot tycker jag det är viktigt att förstå att det inte bara är en sida som tar ut svängarna, utan även de som kallar sig "anti-rasister" har många gånger minst lika rasistiska och, tycker jag, underliga idéer som rasister anklagas för.
Jag antar att du är en av de främlingsfientliga, eller har jag fel? Precis som du säger vet jag att det även finns invandrare som är rasistiska, och det är lika illa som svenska rasister. Precis som du, är även jag etniskt svensk och anser mig själv som icke rasistisk. Dock vet jag att jag har rasistiska åsikter, vare sig jag vill det eller inte, alla människor på denna jord är lite mer eller mindre rasistiska och jag anser mig alltså tillhöra den mindre rasistiska gruppen.

Men jag frågar mig ofta, det verkar som att ni hatar invandrare för att ni har fått för er att alla invandrare hatar er. Måste man hata tillbaka då, kan man inte låta bli det och istället se dem som vilka andra människor som helst? I en mycket bra låt sett till texten, säger dem att hat föder bara hat. Kan man inte börja älska istället?

Edit
Förövrigt tror jag inte att majoriteten av Flashbacks medlemmar är främlingsfientliga och rasister, jag tror bara att det är dem som hörs och syns mest. Bland annat för att "vi andra" har slutat att hänga på Flashback på grund av att de flesta diskussioner nuförtiden fläckas av invandringsfrågor, eller för att "vi andra" helt enkelt inte längre orkar att argumentera emot de främlingsfientliga.
__________________
Senast redigerad av Herr.Banan 2012-05-16 kl. 12:31.
Citera
2012-05-16, 12:30
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av brallhelm
"viktigainlägg", givetvis far vanlig media med osanningar, artiklar vinklas och argument går oemotstridda därigenom lämnas frustrerande många lösa trådar. På FB är det tvärtom och det är en av de saker som jag verkligen kan uppskatta.

Ifall du vill ha ett exempel så läste jag en tid tillbaka en tråd kring Islams människosyn, ett vanligt förekommande exempel som ska visa på muslimers snedvridna syn på kvinnan är könsstympning. Att inte kunna skilja på ett regionalt fenomen som inte har med religionen att göra och religionens yttringar är för mig obegripligt och denna okunskap tas sedan för sanning vilket leder diskussionen åt fel håll då man istället kan använda sig av "riktig kunskap" för att låta det resultera i något intressant, förstår vad jag syftar på då?

Jag drar med andra ord absolut inte alla över en kam då jag tycker det är anmärkningsvärt hur mycket kunskap som faktiskt huserar på forumet, problemet uppstår när en dylik osanning tas för sanning.

Jag håller med dig om ditt exempel. Men frågan är varifrån myten att kvinnlig könsstymning som en islamsk tradition kommer? Jag tror att den fanns långt före flashback och att den framförallt härstammar från massmedia.

Jag skulle gissa att det kan räknas till en massmedial myt som en del flashbackare traderar.

Vad gäller seriösa trådar så kan de kapas av olika intressen. Exempel på det är de ekonomer som huserar inom ekonomiforumen och sprider ekonomisnack med påhittade termer som inte är menade att förenkla eller förstås. Det är dock ett mindre problem.

Ett annat exempel var när kriget i Gaza pågick och jag uppfattade en avsevärd ökning av det absurda israelförsvarandet på forumet. Det gick ganska bra för israelförsvararnas aktion verkade det som men den var övergående.

Det är exempel på när felaktigheter triumferar bland seriösa ämnen på forumet men annars har jag inte märkt av några större problem med missinformation.
Citera
2012-05-16, 12:33
  #20
Medlem
Många tycker att flashback gått ner sig lite för att dom som är "främlingfientliga" skriker så högt här. Dom tycker att dom tar över hela forumet. I Sverige så krävs det inte så mycket för att vara främlingsfientlig och det räcker i princip att man säger att man tycker att ett språktest skulle vara på sin plats för att en familj ska få stanna här så är man rasist enligt många.

Jag tycker själv att FB håller hög klass och vänder mig själv ofta hit för att hitta svar lr bidra till svar till någon som behöver. Gör ofta reklam på min blogg för FB också då jag tycker att detta forum hjälper otroligt mycket mer än vad det stjälper.
Citera
2012-05-16, 12:43
  #21
Medlem
Daos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av krampan
Många tycker att flashback gått ner sig lite för att dom som är "främlingfientliga" skriker så högt här. Dom tycker att dom tar över hela forumet. I Sverige så krävs det inte så mycket för att vara främlingsfientlig och det räcker i princip att man säger att man tycker att ett språktest skulle vara på sin plats för att en familj ska få stanna här så är man rasist enligt många.

Jag tycker själv att FB håller hög klass och vänder mig själv ofta hit för att hitta svar lr bidra till svar till någon som behöver. Gör ofta reklam på min blogg för FB också då jag tycker att detta forum hjälper otroligt mycket mer än vad det stjälper.

Man kan också hävda detta: "Jag är rasist, men det får man inte säga i Sverige, för då ses man som rasist"!

Annars håller jag delvis med dig. FB som sajt håller hög klass, men knappast många debattörer - vilket ju är konsekvensen av anonymitet och frihet. Tycker också man skall lära sig att ta de värsta extremisterna här inne med ro, för de är oftast inte sådana irl - åtminstone inte de jag mött som jag tidigare debatterat med. Många plockar nog fram demonen och vill låta mer intoleranta än vad de egentligen är!
Citera
2012-05-16, 12:46
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Herr.Banan
Jag antar att du är en av de främlingsfientliga, eller har jag fel? Precis som du säger vet jag att det även finns invandrare som är rasistiska, och det är lika illa som svenska rasister. Precis som du, är även jag etniskt svensk och anser mig själv som icke rasistisk. Dock vet jag att jag har rasistiska åsikter, vare sig jag vill det eller inte, alla människor på denna jord är lite mer eller mindre rasistiska och jag anser mig alltså tillhöra den mindre rasistiska gruppen.

Men jag frågar mig ofta, det verkar som att ni hatar invandrare för att ni har fått för er att alla invandrare hatar er. Måste man hata tillbaka då, kan man inte låta bli det och istället se dem som vilka andra människor som helst?
Jag tror du har rätt i mycket. I mitt fall är det egentligen mycket enkelt:

Jag förstod faktiskt i min ungdom att det var individer som betedde sig illa, och jag såg inte skillnad på människor beroende på hudfärg, religion eller språk (inte så konstigt kanske när man gick i en skola som hade barn från över 60 olika nationaliteter). För mig var det helt normalt och jag visste ingen annan verklighet.

Men sedan hände något, när jag blev vuxen. Jag läste ganska ofta de vanliga blaskorna (Aftonbladet, Expressen etcetera) och noterade att när det talades om rasism, då var det nästan alltid "etnisk svensk är rasistisk mot invandrare" som det rapporterades om. Varför inte det omvända, frågade jag mig. När det i media och i politiska sammanhang talas om rasism menar man implicit detta förhållande, väldigt sällan det omvända eller i neutral mening. Det är något som tog djupt i mig och gör att han har en personlig vendetta mot detta samhälle. Jag vill helt enkelt ha upprättelse, och tills jag får det kommer jag vara sur och hata (ibland). Hatet är lite som en en hemlighet man bär omkring inom sig - man kan nära den genom att till exempel läsa på Flashback.

Ungefär så tror jag det ligger till om jag tillåts analysera mig själv. Men det kanske inte är så lämpligt.


Och ja, jag tror du har rätt i att vi alla är rasister av naturen. Däremot handlar faktiskt det unikt mänskliga mycket om att ställa sig över känslor och drifter. Att "hantera" dem så att säga.


Citat:
Ursprungligen postat av Herr.Banan
I en mycket bra låt sett till texten, säger dem att hat föder bara hat. Kan man inte börja älska istället?

Edit
Förövrigt tror jag inte att majoriteten av Flashbacks medlemmar är främlingsfientliga och rasister, jag tror bara att det är dem som hörs och syns mest. Bland annat för att "vi andra" har slutat att hänga på Flashback på grund av att de flesta diskussioner nuförtiden fläckas av invandringsfrågor, eller för att "vi andra" helt enkelt inte längre orkar att argumentera emot de främlingsfientliga.
Du har så rätt, så rätt. Det skrämmer mig att spiralen går nedåt just nu - både globalt och lokalt.
Citera
2012-05-16, 13:01
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oddman84
Jag tror du har rätt i mycket. I mitt fall är det egentligen mycket enkelt:

Jag förstod faktiskt i min ungdom att det var individer som betedde sig illa, och jag såg inte skillnad på människor beroende på hudfärg, religion eller språk (inte så konstigt kanske när man gick i en skola som hade barn från över 60 olika nationaliteter). För mig var det helt normalt och jag visste ingen annan verklighet.

Men sedan hände något, när jag blev vuxen. Jag läste ganska ofta de vanliga blaskorna (Aftonbladet, Expressen etcetera) och noterade att när det talades om rasism, då var det nästan alltid "etnisk svensk är rasistisk mot invandrare" som det rapporterades om. Varför inte det omvända, frågade jag mig. När det i media och i politiska sammanhang talas om rasism menar man implicit detta förhållande, väldigt sällan det omvända eller i neutral mening. Det är något som tog djupt i mig och gör att han har en personlig vendetta mot detta samhälle. Jag vill helt enkelt ha upprättelse, och tills jag får det kommer jag vara sur och hata (ibland). Hatet är lite som en en hemlighet man bär omkring inom sig - man kan nära den genom att till exempel läsa på Flashback.

Ungefär så tror jag det ligger till om jag tillåts analysera mig själv. Men det kanske inte är så lämpligt.


Och ja, jag tror du har rätt i att vi alla är rasister av naturen. Däremot handlar faktiskt det unikt mänskliga mycket om att ställa sig över känslor och drifter. Att "hantera" dem så att säga.


Du har så rätt, så rätt. Det skrämmer mig att spiralen går nedåt just nu - både globalt och lokalt.

Alltså det hela är mycket enkelt. Det handlar om att definiera vad en rasist skulle vara.

Jag anser att om en grupp visar sig vara överrepreseterad inom exempelvis brottsstatistik så har vi ett problem som man måste ta itu med. Tar inte samhället itu med problemet så kommer det växa. Om det gör mig till rasist att konstatera detta så är jag definitivt rasist men då är rasism detsamma som rättvisa.

Jag hatar vanligtvis inte individer som inte gjort mig illa, men jag hatar det orättvisa samhället. Det är systemfel som ställer till med problemen och alla problem kan skyllas på systemet.

Självfallet kan man inte ha det så att vissa grupper hänger sig åt kriminalitet i all evighet i samhället, eller kan man?

Vad gäller att spiralen går neråt så är väl det mycket möjligt. Dock kan spiralen inte alltid gå neråt så det kommer förr eller senare gå uppåt.
Citera
2012-05-16, 13:12
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av viktigtinlagg
Alltså det hela är mycket enkelt. Det handlar om att definiera vad en rasist skulle vara.

Jag anser att om en grupp visar sig vara överrepreseterad inom exempelvis brottsstatistik så har vi ett problem som man måste ta itu med. Tar inte samhället itu med problemet så kommer det växa. Om det gör mig till rasist att konstatera detta så är jag definitivt rasist men då är rasism detsamma som rättvisa.

Jag hatar vanligtvis inte individer som inte gjort mig illa, men jag hatar det orättvisa samhället. Det är systemfel som ställer till med problemen och alla problem kan skyllas på systemet.

Självfallet kan man inte ha det så att vissa grupper hänger sig åt kriminalitet i all evighet i samhället, eller kan man?

Vad gäller att spiralen går neråt så är väl det mycket möjligt. Dock kan spiralen inte alltid gå neråt så det kommer förr eller senare gå uppåt.
Du belyser en mycket svår fråga, och jag har sannerligen inget svar. För om alla ideologiska skygglappar plockas bort så är sanningen den att folkgrupper faktiskt beter sig olika. Om det sitter i vårt biologiska arv, har sin upprinnelse i kulturen eller om svaret ligger i en kombination av de bägge delarna (där de växelverkar med varandra), låter jag vara osagt.

Det är så att säga ingen slump att fördomar dyker upp - det finns alltid en rationalitet bakom. På samma vis kunde man lätt se en rationalitet hos Usama bin-Laden och hans "terrorgäng", oavsett vad man tycker om de handlingar de gjort. De är inte totalt slumpmässiga eller helt utan förankring i verklighetem precis som fördomar vi har om andra grupper i samhället inte är tagna ur luften.

Man kan helt enkelt inte avfärda en rasist med att denne är galen eller dum i huvudet, för det är inte det som är problemet. Problemet är att man belyser något vars existens man försöker förtränga, nämligen att människor är olika. Lite samma problem har feminismen - den borde handla om jämställdhet men handlar istället om förträngning av det som är olika. Sedan tycker jag givetvis inte att människor skall behandlas olika bara på grund av deras bakgrund, eller kön för den delen.

Ja, vi får hoppas att det vänder innan det är för sent!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in