2012-12-21, 02:52
  #109
Medlem
Tack Yellow Bastard för god kritik och benämningen James Bond:-)

Om jag vetat att jag omnämnts som James Band hade jag kanske beställt något annat än bubbelvatten och då kanske någon annan känd dryck med bubblor i...

Jag drack bubbelvatten dels att jag inte ville bli för full och därmed prestera sämre.
Det motsäger sig självt i och med att jag gick till mitt skåp och smuttade på min Calvados...

Men det var inte snålhet. Vafan skulle några Euro till ha spelat för roll i den totala notan för kvällen..?

Nej, det var nog någon slags idé om detta med att prestera (och njuta)

Viagra
Jo, jag upplever att jag funkar bättre om jag tar en viagra tidigt på kvällen och fyller på med en lite senare. Tre brukar jag dock inte ta. Denna kväll var dock lite speciell. Jag hade dock ett allt för bra stånd hela kvällen jämfört med vad jag kunde prestera såväl med spermasprut och ork.

Men jag är rätt gammal, även om jag inte normalt känner mig så eller inser det.. 56 år
Så jag behöver nog ett och annat piller.

Jag glömde skriva i berättelsen att jag faktiskt hade blå små prickar framför ögonen när jag gick ut från Artemis Vad det nu berodde på?
Citera
2012-12-22, 09:18
  #110
Medlem
Var på Artemis igår. Tycker det är lite jobbigt att tjejer kommer fram så ofta och man måste hitta på nån ursäkt för att säga nej eftersom det ganska sällan är de snyggaste som kommer fram. Jag tyckte det var lite ont om riktigt unga tjejer kring 20-23 år tyvärr.

Hur som helst så tog jag först en tjej från ungern. Jag frågade om hon kunde tänka sig att svälja i och med att bananen var välladdad i och med nästan en veckas uppehåll. Hon gick med på det och att jag skulle få se sperman i hennes mun, då givetvis mot att det kostade €50 extra. Hon var kanske en 6-7:a med stora naturliga bröst, jag valde henne mest för att hon verkade okej när jag pratade med henne och den första jag föreslagit svälj med inte hade gått med på det. Hon hade kommit fram till mig, jag hade nog inte gått fram till henne. Hur som helst vi gick iväg till ett rum, hon sög lite och vi hade lite sex. Hon var snabb med att avsluta sexet och när jag föreslog att vi skulle byta position sa hon att hon tyckte vi skulle gå på avslut eftersom hon var rädd att jag skulle komma i henne annars. Vilket skitsnack men som det kändes i stunden kändes det lika bra att köra på det eftersom just sväljandet var det intressanta i det här. Dock såg hon till att i stort sett allt kom utanför munnen och på hennes kropp. Det kom en del på läppen men det var i stort sett allt jag såg. Jag blev med andra ord blåst på min upplevelse. Jag har varit på Artemis en gång innan och då var det också så att nästan hälften av tjejerna är falska och ger dålig service. Det gör att man överväger att mest köra på billiga €60 normalgrejer eftersom det då inte gör så mycket om man blir blåst men å andra sidan vill man ju testa lite annat ibland och då är det trist att bli blåst. Jag var dock lite mentalt förberedd eftersom jag sedan förra besöket visste att vissa tjejer är falska så dagen blev inte helt förstörd för det.

Den andra tjejen jag körde på var het, kände igen henne sen mitt förra besök på Artemis. Hon var en ganska slank pokska, inte för lång men hade åldrats lite på de nästan två åren sen jag var där senast. Dessutom hade hon lagt in silikon vilket var ltie synd men ändå trevliga bröst och hon hade inte överdrivit silikonet alltför mycket. Det var normalt blow job plus sex i tre positioner. Hon såg het ut i spegeln när vi körde doggy style. Jag var nöjd, inget att klaga på.

På det hela taget en okej upplevelse men inte så mycket mer än så.
__________________
Senast redigerad av Envy 2012-12-22 kl. 09:23.
Citera
2012-12-22, 23:18
  #111
Medlem
Var på Artemis idag igen och idag var det en riktigt bra upplevelse och jag lämnade klubben med känslan att jag absolut skulle kunna tänka mig att åka dit igen.

Jag kom till klubben vid fyratiden och såg en tjej i loungen som jag gillade och som bjöd in mig att slå mig ner. Hon hette Florentina och var från ett av länderna söder om tyskland, minns inte vilket. Jag tyckte hon såg bra ut och jag var sugen på att testa två tjejer med lesbisk show så jag fick peka ut en av hennes vänner och sen gick vi upp på rummet. Det är lite dunkelt i loungen och jag insåg att dem inte riktigt var så snygga som jag trodde från början men jag lät det vara.

Det var hur som helst en riktigt trevlig lesbisk show och najs att ha två tjejer att roa sig med samtidigt. Tjejerna skötte sig bra och det enda jag kunde anmärka på var möjligtvis att den ena slickade den andra lite halvhjärtat, jag kunde knappt avgöra om ihon gjorde det alls. Hur som helst så kom jag på den ena tjejen efter att vi testat ett par positioner och jag var nöjd.

Sen vid typ sextiden tog jag ett varv i loungen och spanade. En rumänsk tjej kom fram till mig och jag gillade hennes fina feminina symmetriska ansikte med mörkt hår och kroppen gick inte av för hackor den heller. En åtta var hon i alla fall. Hon var riktigt sensuell och bra och pussades en del på min kropp och jag tror nästan hon njöt lite av sexet hon också. I alla fall inbillar jag mig det Den här tjejen gillade jag nog mest av de jag hade på resan. Hon var nästan 26 år och ville först att jag skulle gissa åldern. Jag safade för att vara artig och gissade på 23 år.

Den sista tjejen var Karolina från tyskland. Hon hade halvblont vackert hår med slingor. Kanske nån form av hårförlängningar i, håret var fint och rakt i alla fall och hennes kropp var slank, fast och fin och hon hade naturliga bröst som inte var jättestora men ändå tillräckligt stora för att man skulle vara helt nöjd. Hon var nog snudd på nia utseendemässigt och gavbra service och vi körde ridande, missionär, omvänd ridning och sen doggy style. Jag kunde kanske ana nån gång att hon tyckte det var lite jobbigt med positionsbytena och att hon ville byta till doggy och avsluta så snabbt som möjligt. Men hon hade ändå bra attityd och var vänlig och glad och väldigt fin kropp och även ansiktet var vackert. Väldigt nöjd.

När jag skulle betala Karolina så såg jag en perfekt tia stå vid skåpen. Jag tänkte att det var synd att man inte fick en perfekt tia den här gången. Kanske att det blir nästa gång men det kan dröja innan det blir av.

För övrigt märkte jag att kvaliteten på tjejerna höjdes avsevärt på kvällen jämfört med på eftermiddagen. Om nån annan också upplevt att det är så så kan det vara kul att få veta det.
Citera
2012-12-23, 07:13
  #112
Medlem
BlueStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Envy
[...]

För övrigt märkte jag att kvaliteten på tjejerna höjdes avsevärt på kvällen jämfört med på eftermiddagen. Om nån annan också upplevt att det är så så kan det vara kul att få veta det.

Det är även min erfarenhet, vilket jag tycker är lite synd då jag inte är någon kvällsmänniska. Före kl.19 är det avsevärt färre tjejer där än efter samma klockslag, men också färre gäster och jag gillar den då lugna atmosfären, även om den tätare feststämningen som råder på kvällen också har sin charm.

Var line-upen ungefär lika bra båda dagarna tyckte du? Var det ungefär lika många gäster bägge dagarna, eller skiljde det sig åt något?
Citera
2012-12-23, 13:39
  #113
Medlem
Antexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Envy


För övrigt märkte jag att kvaliteten på tjejerna höjdes avsevärt på kvällen jämfört med på eftermiddagen. Om nån annan också upplevt att det är så så kan det vara kul att få veta det.


Även jag gillar den lugnare atmosfären på dagarna. Alla är mindre "på" och har mer tid för lite prat.

Vad gäller line-upen är min erfarenhet att det är lite färre tjejer dagtid och att kvaliteten är mer ojämna. Men dagtid när t ex Nina, Jenna, Natalia och Viola samt en del andra finns där så har jag inga problem att överleva.

/Antex
Citera
2012-12-25, 21:07
  #114
Medlem
micke_gbgs avatar
För några veckor sedan så besökte jag Artemis för första gången en lördagskväll/natt.

Efter den vanliga incheckningen med betalning och ombyte så gick jag till baren och kollade in omgivningen, den här kvällen så var det ganska mycket folk där. Efter en stund så gick jag en runda för att kolla in klubben och jag avslutade den i bion på nedervåningen där jag valde att koppla av lite innan kvällens första session.

När jag har legat en stund i bion och avböjt några inviter så kom Belinda fram och presenterade sig och frågade om vi inte skulle gå till ett rum vilket jag tackade jag till, vi gick till ett av rummen bakom bion och avtalade en halvtimme för 60€.

Belinda är en snygg brunett med ett par halvstora sillisar som är lite tillbakadragen i sängen, Belinda började med att suga mig vilket hon gjorde väldigt skönt innan hon började rida mig en god stund innan vi bytte till doggy och efter ett tag så kom jag i kvällens första orgasm.
Utseende: 8/10
Social: 6/10
Attityd: 7/10
Sex: 7/10

Efter betalning/duschning så gick jag till resturangen för lite mat vilket höll ganska bra klass, jag gick sedan baren på och tog lite dricka och kopplade av. En god stund senare så gick jag till den halvfulla bion på övervåningen och tittade på film.

Det var ganska många tjejer som ställde sig i dörröppningen och ropade efter sällskap men Bella kom fram till mig och frågade om vi inte skulle dra upp till ett rum vilket jag tackade ja till, vi gick upp på övervåningen och efter en kort väntan så var det ett rum ledigt och vi kom överens om en halvtimme för 60€.

Bella är en smal sexig brun/blondin med stora sillisar och är ganska porrig i sängen, hon började att suga mig innan hon la lite olja på mellan tuttarna och började att runka mig med tuttarna och när hon senare började att rida mig så tog det inte lång tid innan jag kom.
Utseende: 7/10
Social: 6/10
Attityd: 7/10
Sex: 8/10

Efter den sedvanliga ritualen med betalning/duschning så gick jag ner till baren på nedervåningen och tog lite dricka samtidigt som jag kopplade av och läste lite, här nere så var det betydligt lugnare än däruppe och efter ett par timmar så kom en tjej som kallade sig för Fatima fram och frågade om jag ville ha lite sällskap vilket jag sa jag till och vi gick till rummen på övervåningen, under tiden vi väntade på ett ledigt rum så blev jag mer och mer förtjust i Fatima vilket gjorde att vi avtalade en timme för 120€.

Fatima är en ung smal mörkhårig tjej med små tuttar och hon är en riktig GFE, om man vill ha det lite porrigt så är hon helt fel tjej.

Efter ett långt förspel med väldigt mycket kyssar så började Fatima rida mig innan vi bytte till doggy en kort stund för att sedan byta till missionären vilket passade bra med en tjej som Fatima och efter ett tag så kom jag i en härlig orgasm, Fatima är en tjej som aldrig släpper en med blicken och försöker kramas och kyssa en så mycket som möjligt och hon skulle nog vara jättetrevlig att spendera en helnatt med.
Utseende: 7/10
Social: 7/10
Attityd: 8/10
Sex: 9/10

Efter ett tag så gick jag till baren däruppe och kopplade av och tittade på alla snygga, sexiga tjejer som gick fram och tillbaka samt pratade lite med andra gäster, efter ett par timmar så gick jag ner till bion på nedervåningen och efter en stund så kom en tjej in och presenterade sig som Virgina eller Regina in, Virgina är en ganska lång, blond tjej med lite halvstora äkta tuttar och ett ganska vardagligt utseende.

Efter ett tag så började Virgina suga mig och ungefär samtidigt så kom en vän till henne in i bion som hette Verona eller något liknande. Verona är lite kortare, smal och har ett par stora sillisar och efter att ha blivit framvinkad av Virgina så frågade tjejerna om jag var intresserad av en trekant vilket jag tackade jag till, vi gick till ett av rummen bakom bion och avtalade en halvtimme med lite lesbiskt för 60+50€*2 dvs. 220€.

Inne i rummet så fortsatte Virgina suga mig medans jag slickade Verona och efter ett litet tag så började Verona rida mig och Virgina satte sig på huk över mig och kysste och smekte Verona, efter ett tag så bytte vi till doggy och då stod Virginas bakom mig och smekte mig både med sina händer och tuttar samtidigt som hon kysste mig.

Efter ett tag så bytt vi kondom och då började jag knulla Virgina bakifrån samtidigt som hon slickade Verona , efter ett tag så bytte vi så Virgina rider mig och när det är dags för mig att komma så lägger sig tjejerna på varsin sida om mig och runkar mig till kvällens sista orgasm.
Utseende: 6/10 & 7/10
Social: 6/10 & 6/10
Attityd: 7/10 & 7/10
Sex: 7/10

Efter detta så kände jag att det var dags att dra sig tillbaka till hotellet för lite sömn.
Den stora skillnaden på Artemis jämfört med klubbarna i Frankfurt som jag har varit på tidigare är att här finns lite av varje medans i Frankfurt så väljer man klubb efter vad min vill ha för typ av klubb samt typ av tjejer just den dagen.

Dock så är detta ju också kanske svagheten, skulle man inte trivas så finns inget annat alternativ i Berlin, dessutom så blev jag ganska förtjust i den lite lugnare stämningen på ex FKK Mainhattan när jag var där och skulle gärna ha ett sånt ställe i Berlin också framför allt om man är där flera dagar.
Citera
2012-12-26, 17:04
  #115
Medlem
BlueStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micke_gbg
[...]
Den stora skillnaden på Artemis jämfört med klubbarna i Frankfurt som jag har varit på tidigare är att här finns lite av varje medans i Frankfurt så väljer man klubb efter vad min vill ha för typ av klubb samt typ av tjejer just den dagen.

Dock så är detta ju också kanske svagheten, skulle man inte trivas så finns inget annat alternativ i Berlin, dessutom så blev jag ganska förtjust i den lite lugnare stämningen på ex FKK Mainhattan när jag var där och skulle gärna ha ett sånt ställe i Berlin också framför allt om man är där flera dagar.

Tack för recensionen, micke_gbg. Ja, det skulle verkligen behövas ett par till klubbar i Berlin för att ge Artemis lite välbehövlig konkurrens. Visserligen tycker jag Artemis är riktigt bra, men det kan bli rätt hektiskt där under framför allt vissa helger, så fler liknande ställen vore sannerligen välkomna till den tyska huvudstaden.
Citera
2012-12-28, 08:46
  #116
Medlem
tänkte åka dit om 3 veckor. Vilket hotell ska man bo i, helst nära.
Citera
2012-12-28, 10:04
  #117
Moderator
BlueSwedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Extractor8
tänkte åka dit om 3 veckor. Vilket hotell ska man bo i, helst nära.
Man behöver inte bo så nära egentligen, kolla Booking.com och sök på ICC Berlin och titta längs S3.
Det tar tex 5 minuter från Savignyplatz till Westkreutz (där Artemis ligger), så slipper du bo precis vid mässan. Allra närmast är Hotel Kronprinz, men där kan vara lite dyrt ibland (tycker jag).
Jag tittade på 18-20 Januari och i det urvalet hade jag valt Abendstern för 990:- för två nätter.

Blue
Citera
2012-12-28, 10:34
  #118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlueSwede
Man behöver inte bo så nära egentligen, kolla Booking.com och sök på ICC Berlin och titta längs S3.
Det tar tex 5 minuter från Savignyplatz till Westkreutz (där Artemis ligger), så slipper du bo precis vid mässan. Allra närmast är Hotel Kronprinz, men där kan vara lite dyrt ibland (tycker jag).
Jag tittade på 18-20 Januari och i det urvalet hade jag valt Abendstern för 990:- för två nätter.

Blue

Tack, ska kolla upp det
Citera
2012-12-28, 11:22
  #119
Medlem
Älskar att alla recensioner på Artemis innehåller någon form av att trådskaparen var/är förstor för tjejerna
Citera
2013-01-02, 09:56
  #120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Extractor8
tänkte åka dit om 3 veckor. Vilket hotell ska man bo i, helst nära.



Kolla Ibis Hotel. Det ligger väldigt nära Artemis. tar mellan 5-10 min promenad
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in