2012-04-16, 10:21
  #217
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Mord-Sith
Vad blir det till lunch under rättegången?

Mördar-Anders har requestat kebab.
Citera
2012-04-16, 10:21
  #218
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zozosweden
Helt ofattbart hur han inte ens reagerar när offren läses upp.
Som någon sa, han är ett monster, men inte dum i huvudet. Han vet hur han ska reagera, han har ju livstids fängelse framför sig. Så han tar det lugnt, är vad jag tror :O
Du tror fel. Av respekt uppför han sig korrekt i rättsalen. Du hade reagerat känslomässigt hur han än hade betett sig.
Citera
2012-04-16, 10:21
  #219
Medlem
tungatorsks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Camoplast
Hon är kallad till att vittna men tack vare Norges lag kommer hon att avböja kallningen då ABB är släkt med henne!

Tråkigt. Skulle varit intressant att se om det hade brutit ner honom lite mer. Men samtidigt såklart skönt för oskyldiga mamman att slippa det.
Citera
2012-04-16, 10:21
  #220
Medlem
blowns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nivers
Gro Harlem Brundtlands, tidigare socialdemokratisk statsminister, syster. Gro var på Utöya tidigare under dagen 22 juli.

Måste ju faktiskt ge Breivik en poäng där. Inte för att någon domare skulle vara helt objektiv, men Brundtlands syster är väl lite väl nära?

Nu tror jag ju egentligen inte att det spelar någon roll. Att döma det hårdaste straffet möjligt kan ju vem fan som helst göra. Däremot kanske det hade varit idé att få det till en psykisk sjuka så att han kunde buras in för gott. Rättssäkerheten är väl redan åsidosatt, precis som i Sverige.
Citera
2012-04-16, 10:21
  #221
Medlem
souvlaki6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mord-Sith
Vad blir det till lunch under rättegången?
Falukorv och makaroner.
Citera
2012-04-16, 10:21
  #222
Medlem
FatPPLrHrdrTkidnaps avatar
Kollar man på Breiviks advokater så verkar de vara synnerligen bekymrade över det åklagaren läser upp. Måste vara svårt för alla parter att försöka hålla isär känslor och fakta i det som läses upp. Den enda som inte uppvisar en bekymrad fasat är GM himself.
Citera
2012-04-16, 10:21
  #223
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av LookBackInAnger
Fan vad Breivik har blivit pluffsig. Vad ger de honom för käk egentligen?
De stoppar säkert in medicin i han antingen genom mat eller annat säkert för att hans hjärna inte ska vara helt klar
Citera
2012-04-16, 10:21
  #224
Medlem
konanes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Znorken
Är NRK som censurerar för "respekt" för de anhöriga. Bara att de inte kollar då kan man tycka..
Ok, tack för den informationen.
Citera
2012-04-16, 10:21
  #225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TzOn
Nån stackare som blev skjuten i pungen? Hon kom av sig när hon kom till ordet Punga...

Enligt vatikanen borde han då dömas för all potentiellt framtida liv som försvann vid pungskottet.
Citera
2012-04-16, 10:22
  #226
Medlem
moles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jackonidas
Ja tydligen så får man skriva hur mycket han vill, även publicera det verkar det som. Personligen tycker jag självklart att han ska få skriva fast pengarna som han eventuellt (med all sannolikhet) skulle tjäna på den ska gå direkt till de skadade och anhöriga till dom döda. Detta var på tapeten för ett par veckor sedan - http://www.unt.se/kultur/bokvinst-for-breivik-ska-hindras-1641096.aspx

Jag misstänker att vad som händer härnäst är att Brevik lär göra allt för att få ut sin agenda.
Nu när hela världen tittar så lär han få förklara och debatten tar fart igen om den nu inte tystas av media.
Sedan har han ju sina skriverier också.
Jag antar även att han har en plan för närmsta tiden som följer.
Citera
2012-04-16, 10:23
  #227
Medlem
blowns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cosmic_dancer
Undrar vad man skulle få för straff om man gick in i rättsalen och sköt ihjäl honom? Ta första tåget till Oslo, ta tricketen mot tingshuset och så går man in och skjuter ihjäl honom.

Han sitter bakom skottsäkert glas, så förmodligen hade du sett ganska dum ut.

Sen är säkerheten uppskruvad till näst intill löjliga nivåer, enligt aftonblaskan, så chansen att du skulle få Breivik under kornet är ändå nära på obefintlig.
Citera
2012-04-16, 10:23
  #228
Medlem
Äntligen har hon slutat läsa upp offrens namn.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in