2013-05-19, 15:24
  #3013
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

Han frågar om hur länge det är vanligt att ha brevförbud, och får förklarat att det beror på utredningen och är svårt att säga någonting om i ett mordfall. Den misstänkte reagerar på ordet mord, och hävdar att han utfört politiska avrättningar. Han säger att han har avrättat människorna han har tagit livet av, men förnekar att ha mördat dem.

Den misstänkte hävdar vidare att Knights Templar har givit honom lov till att avrätta kategori A-, B- och C-förrädare. Den misstänkte säger först att jag tycker, men rättar det till vi tycker, Knights Templar Norge är den översta militära och politiska myndigheten i Norge. Det ger dem rätt att expropriera för att få tillgång till fonder, och ger dem rättigheter att försvara deras land. Det är den översta polismyndigheten i Norge. Han är klar över att de inte erkänns av samhället.

Organisationen är en del av en större organisation i Europa. Målet är att deportera muslimer ut från Europa.

Den misstänkte går tillbaka till krav nr. 1 om att få så kort förbud mot brevväxling som möjligt. Han säger att det är viktigare med tillgång till brevväxling än möjligheter att få besök.
__________________
Senast redigerad av NothingToLose 2013-05-19 kl. 15:31.
Citera
2013-05-19, 15:24
  #3014
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

Som krav nr. 2 vill han få tillgång till dator med Word minst 8 timmar varje dag. Det kan vara en fristående dator utan tillgång till internet, men med skrivare. Han hävdar att han är intellektuell, och inte en krigare. Han är bäst på att formulera politiska texter. Hans kall är att slåss med pennan, men då och då måste man slåss med svärdet.
Den misstänkte önskar som krav nr. 3 att få tillgång till Wikipedia. Krav nr. 4 är att avtjäna straffet med så få muslimer som möjligt.

Den misstänkte informeras att vi måste få veta, att han måste ge oss information, om det är någon som kommer att dödas nu eller i den närmaste framtiden om han ska få något avtal. Den misstänkte lägger också fram en kravlista nr. 2. Den kommer att ge polisen sensitiv information. Den misstänkte är beredd att ange två andra cellmedlemmar i Norge som planerar terrorhandlingar mot marxistiska partier eller partier som stödjer multikulturalism. Både namn och lokalisering på cellmedlemmarna skulle han ge.
Kraven för detta var att PST-chefen Janne Kristiansen skulle presentera ett förslag till justitieutskottet om att införa dödsstraff i Norge genom hängning, och att waterboarding införs som tortyr. Alternativt måste det införas begränsningar av immigration av muslimer, och allmän islamisering av Norge.
Den misstänkte berättar återigen om ett manifest på 2000 sidor som han har liggande på en dator och på ett eller flera USB-minnen. Han har även skapat en video som ska ligga på ett USB-minne. Detta ska vara distribuerat tidigare i dag till 7000 militanta europeiska nationalister. Han tror inte att det kom fram till alla.
Filmen ligger inte på Youtube. Filmen beskriver manifestet mer än den beskriver handlingen. Den misstänkte hävdar att han har arbetat ideologiskt hela livet, men har ett problem med att media inte förmedlar kulturkonservativa synpunkter. Det är orsaken till att han gick med i Knights Templar Europa år 2002.
__________________
Senast redigerad av NothingToLose 2013-05-19 kl. 15:31.
Citera
2013-05-19, 15:25
  #3015
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

Han har tjänat flera miljoner kronor på outsourcing av elektroniska tjänster. Han hade tidigare 12 anställda programerare i Ryssland och Indonesien. Den misstänkte sålde tjänsterna till Europa och USA och tjänade bra.

Den misstänkte säger plötsligt att det är tragiskt, och att hans hjärta gråter för det som skedde i dag. Han tycker det är tråkigt att Arbeiderpartiet tvingar de kulturkonservativa att gå till det barbariska steget.

Den misstänkte konfronteras med att han är kommendör och har ett ansvar. Mot det svarar han att han har ett ansvar för att rädda Norge och sitt folk. Han tar fullt ansvar för allt. Han är stolt över handlingen. "Du skulle bara veta hur mycket hårt arbete det var. Men jag är inte stolt över vad jag tvingades till att göra. Det var helt fördjävligt. Jag har gruvat mig för denna dagen i två år. Jag hoppas att staten tar sitt förnuft tillfånga, men de gör inte det."

På frågan om hur mycket vapenkunskap den misstänkte har säger han att det är känsligt. Han vill inte heller svara på varför han valde just en Ruger mini 14 som vapen. Han berättar att han är medlem av Oslo jakt och fiske, men förstår inte helt vad undertecknade menar med stridsskytt och stridsskytte som sportgren....
Den misstänkte uttrycker stor beundran för Israels IDF-styrkor och israeliskt materiel. Han använde sig av en israelisk skyddsväst som skydd mot skott och hade därtill skydd i form av plattor som skulle stoppa pansarbrytande ammunition. Skyddet behövde han om uppdraget inte blev slutfört innan polisen kom. Då skulle han tagit upp kampen med polisen. Den misstänkte ville inte berätta var han hade köpt materialet.
Den misstänkte blev på nytt uppmanad att tänka på sin framtid. Han svarade att han inte hade någon framtid, men att han kunde bidra till att ändra Norge ideologiskt. Han menade att hade startat ett lågintensivt inbördeskrig som skulle vara i 60 år. Det som hade skett i dag närmade sig ett fas-två-inbördeskrig. Ett lågintensivt inbördeskrig som han hade beskrivit hade varat fram till nu med censur av kulturkonservativa och ideologiskt krig. Han trodde att Frankrike skulle vinnas av hans bröder inom 15 år. Han såg framför sig att det skulle vara lätt att få honom ut från fängelset när de först hade etablerat en bas.
Han bekräftar att organisationen Knights Templar ska vara beskrivet på internet. Han hänvisar också till ett latinskt namn på organisationen, Poperes commericones christi tempiqe solominici.

Organiseringen ska vara byggd på encellsprincipen med hög grad av isolering mellan cellerna. Den misstänkte är ordinerad till Knight i organisationen och är kommendör i Norge. Det betyder att han har minst två andra celler under sig. Han är även domare i organisationen. Den norske kommendören är suverän i Norge och den internationella organisationen har inte myndighet till att detaljstyra den nationella kommendören.
__________________
Senast redigerad av NothingToLose 2013-05-19 kl. 15:32.
Citera
2013-05-19, 17:00
  #3016
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

Firmorna som den misstänkte har haft har varit instrument för att finansiera insatsen. De miljoner han har tjänat har gått till att finansiera insatsen. Han vill inte berätta hur mycket pengar han har använt, men han har lagt ned mycket arbete och beskriver det som en stor ansträngning.
Den misstänkte svarar på frågan om han har arbetat med detta som mål sedan 2002 att han blev medlem när han var 21 år, men att han har varit en sovande cell. Han har aldrig utgett sig för att ha extrema tankar förrän nu. Det tror han är anledningen till att PST inte upptäckte honom. Han antyder att organisationen rekryterar personer som är lämpliga, men som inte har ett beteende som gör att de redan har blivit registrerade av polisen. Det ska vara definierat tydliga mål som de vill angripa. Detta ska vara kategori A- och B-politiker och media. Nackdelen med det som hände i dag var att de angrep kategori C-förrädare. Det finns 12 kategori-A-förrädare i Norge. De flesta av dem finns i regeringen. Jonas Gahr Støre finns på toppen av listan. Stoltenberg kommer längre ned på listan.
Citera
2013-05-19, 17:02
  #3017
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

De är andra ideologer i Arbeiderpartiet som är farligare än Stoltenberg. Kolberg och Ronny Johnsen namnges. LO-chefen är också farlig och står högt upp på listan.
Alla som finns i kategori A, B och C är multikulturalister. Kategori B består av 4500 personer. Kategori C består av 85 000 personer i Norge.

På frågan om vem det är som har tagit avgörandet om vilken kategori de hamnar under svarar han att det är den misstänkte som har formulerat allt i sin bok. Han tillägger: " Vi har mandat att avrätta kategori A- och B-förrädare. Vi har egentligen inte mandat till att avrätta kategori C-förrädare. De flesta av de som var på lägret i dag definieras som kategori C-förrädare. Det var eftersom mitt deluppdrag som jag genomförde i dag egentligen var plan B. Jag hade en annan operation som var mycket större, men den kom till intet." Den misstänkte vill inte berätta vad som var plan A.
Den misstänkte är angelägen om att få igenom kravlista nr. 2. Han anser att man genom att infria hans krav om införandet av dödstraff och waterboarding kommer kunna spara 300 människoliv. De två andra cellerna kommer att ta livet av 300 människor om de inte stoppas. Han är ute efter att pressa samhället till att bryta sina principer. Det kommer att vara en ideologisk seger. Han har gjorts uppmärksam på att kravet är orealistiskt.
Den misstänkte hade hoppats på att bli torterad för att visa att regimen var beredd att bryta sina principer. Det skulle givit honom en ideologisk vinst.
Citera
2013-05-19, 17:04
  #3018
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

Den misstänkte berättar att han har varit nominerad till stadsstyrelsen i Oslo för Frp. Det var medan han fortfarande trodde att han kunde ändra Europa demokratiskt.
Den misstänkte hävdar att han ringde polisen tre gånger för att få tag i Delta. Totalt hade han försökt att ringa tio gånger. Sex av gångerna kom han inte fram. Andra gånger pratade han med helt inkompetenta personer. Han bad om att bli uppringd igen två gånger när de hade fått tag i den operativa ledaren för Delta eller en ansvarig person, men hörde aldrig något mer. Den misstänkte använde telefonen utan SIM-kort till att göra dessa uppringningar. Om operationen inte hade blivit 100 procent vällyckad skulle han kämpat mot Delta tills han dog. Eftersom operationen var vällyckad så kunde han fortsätta kampen med penna från fängelset.

Enligt den misstänkte så pågår operationen fortfarande, men nu med pennan.

Han tycker att dagen i dag har varit den värsta dagen i hans liv. Det har varit helt surrealistiskt.
Den misstänkte förnekar att det är han själv som bestämmer om operationen har varit vällyckad. Han anser att det är historien som dömer och hur media kommer förmedla honom. Han skiljer mellan stridsteknisk framgång och mediaframgång. Media kommer framställa honom som ett monster, med hans offer kommer han vara en nyttig idiot för andra aspekter av något ospecificerat. Han tar på sig martyrrollen för att vara ett monster. Stridstekniskt så tycker han att operationen var framgångsrik.

På frågan om det var ett mål att bli framställd som ett monster så svarar han inte nödvändigtvis. Målet var inte att vara så brutal som han var.
Den misstänkte säger: "När jag bedömde folk så försökte jag att inte ta så unga människor. Därför tog jag dem som var äldre. Det vill säga, åldersspannet varierade från 30 år till 15, inte sant. Vi har moraliska aspekter, inte sant. Även om det kanske inte visade sig så tydligt i dag då."

Den misstänkte hävdar att de inte vill angripa civila mål. De vill angripa extrema marxister som vill islamisera landet eller stödjer multikulturalism. De har en önskan om att det ska vara mindre än 50 procent av de som drabbas som ska vara tillfälliga civila mål.

De satsar på att gå efter koncentrationer av landsförrädare kategori A, B, eller C.
Citera
2013-05-19, 17:05
  #3019
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

Främst A, men problemet är att de är väl skyddade av polisen. Om målet blir för svårt är det upp till cellkommendören att bedöma om man ska gå till ett mål längre ned på kategorilistan.
Han har övervägt i två år vad som är acceptabelt. På frågan om han har tänkt att säga allt detta i rätten så svarar han självklart, allt är ju planerat.

Han bekräftar att han har vägt för och emot att avrätta folk. Han anser att han inte har begått mord. Den misstänkte anser att han deltar i ett politiskt krig, ett inbördeskrig.

Den misstänkte frågar hur lång tid det kommer att ta att få svar på hans första kravlista.
Om han inte får tillgång till en dator kommer han att självterminera. Om han inte har möjlighet att bidra i kampen resten av livet kommer allt att bli meningslöst.

Han förklarar att detta är den värsta dagen i hans liv och att han har gruvat sig inför detta i 2 år. Han har blivit censurerad i flera år. Nämner Dagbladet och Aftenposten som de som bl.a. har censurerat honom.

Han beskriver handlingen som ett deluppdrag och att detta inte är den främsta operationen. Förklarar att han inte är den enda Knights Templarn i Norge och upplyser att det finns 2 celler kopplade till honom.
Citera
2013-05-19, 17:06
  #3020
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

Den misstänkte ska ange dessa två celler samt sörja för att 2 operationer blir avvärjda om man inför dödsstraff och waterboarding i Norge.

Han får frågor om hur många han tror att han har dödat i dag. Den misstänkte säger att han har avrättat 40-50 st, inte mördat.

Målet var att döda morgondagens Arbeiderpartiledare. Säger vidare att hans styrka är att han inte har kontakt med den högerextrema miljön i Norge. Om han hade haft detta skulle han ha hamnat i polisens sökljus.

Den misstänkte frågas om vem som definierar metodiken, cellen eller organisationen? Han säger då att varje cellkommendör bestämmer metoden med rekommendationer om att ta minst antal möjligt av civila liv, och helst inte polis. Målet är endast marxister och media. Han tillägger att han har skrivit en bok. En annan har skrivit en annan bok och upprepar att målet var endast marxister och landsförrädare. Han säger att handlingen på Utøya inte var en optimal operation.

Han frågas om vilka som är kategori-A-mål. Han säger då att det är de 12 Arbeiderparti-ledarna och sätter Jonas Gahr Støre som Norges farligaste man.

När det gäller operationen på Utøya så säger han att han hade dödat 3 man från Delta om han inte hade klarat att fullfölja uppdraget. Han hade inte klarat att ta 6 man från Delta, utan tre hade han klarat eftersom han hade bättre skyddsutrustning än dem. Den misstänkte frågas om hur han ställde in laddningen i dag.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Citera
2013-05-19, 17:08
  #3021
Medlem
Fortsättning på förhöret av Breivik på Utøya 22/7 -11

Den misstänkte säger att han körde fram bilen precis framför objektet. Han hade med sig en bultsax. Den misstänkte var överraskad över hur långt in han hade tillåtits att köra. Den misstänkte hade aldrig trott att han skulle överleva operationen.

Han säger att det skulle varit lätt att döda Stoltenberg, även om Støre skulle varit ett bättre mål. Den misstänkte anslår att det skulle förutsatt ca en månads förarbete, inklusive spaning. Värdet av att döda bara en person skulle varit för litet.

Han säger också att för en person med hans intellekt och intelligens, skulle det varit bortkastade resurser att spendera tid på att planera mord på bara en person.

Den misstänkte hade i utgångspunkten tänkt använda en minimotorcykel till att köra fram till bil B. Han tillägger att det kan vara så att det finns andra bilar som han inte har berättat om. Han skulle oavsett inte uttala sig om huruvida dessa bilar är laddade eller inte.

I samband med detta säger den misstänkte att hans doktrin säger att en förlust på upptill 50% av det han kallar civila, är acceptabelt. Målet är oavsett inte att döda flest möjligt, utan att skicka en stark signal. Detta menar den misstänkte att han har klarat.

Han påstår att om Arbeiderpartiet förändrar sin politik vad gäller invandring, kan han garantera att det inte sker ett enda angrepp till på norsk mark. Detta modererar han till att han nästan kan garantera. Efter en kort stund säger han att han kanske kan garantera att det inte kommer att ske fler attacker i Norge.

Han tror att inom loppet av 10 år, kommer Oslo vara en muslimsk stad, och att de som är ansvariga för det den misstänkte kallar massinvandring av muslimer, kräver en tydlig signal. Han ger uttryck för att vara väldigt lite nöjd med det han blev tvungen att göra, men att det geniala med att välja Utøya, var att det var som ett knivstick rakt i hjärtat på Arbiderpartiet. Den misstänkte anser att det självklart är tragiskt att någon måste dö, men att det till syvende och sist är helheten som är det väsentliga.

Han säger att han en gång trodde på att vinna på ett demokratiskt sett, men efter den dag han miste tron på detta, har han ansett våld som den enda möjligheten.

Anmärkning från polistjänstemännen XXXXXXXXXX som företog det första förhöret.

"Den misstänkte förklarade sig utan problem under hela samtalet. Han framstod som helt klar och reflekterande. Den misstänkte förklarade sig hela tiden sammanhängande och detaljerat."
Citera
2013-05-19, 23:36
  #3022
Medlem
Herr Norrlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NothingToLose
TEXT

Tack för översättningen, NothingToLose!
Citera
2013-05-20, 07:15
  #3023
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Norrland
Tack för översättningen, NothingToLose!
Jag ser nu att jag har stavat fel på några ställen. Hade visst lite för bråttom.

Vad tycker du om Breiviks uppträdande och svar under förhöret på Utøya?
Citera
2013-05-20, 23:48
  #3024
Medlem
Herr Norrlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NothingToLose
Jag ser nu att jag har stavat fel på några ställen. Hade visst lite för bråttom.

Vad tycker du om Breiviks uppträdande och svar under förhöret på Utøya?

Det var som jag hade förväntat mig. Följde dessutom rättegången slaviskt så en hel del visste jag redan. Han är en väldigt fascinerande person.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in