Det stift, pos 38, som pratas om, överför kraften från växlingsreglagets stötstång (35) till kopplingshylsan (37).
Detta stift kan dock gå av, och då fastna i friläge.
Kolla att staget, pos 43, verkligen rör sig. Det är en 5mm tjockt stålstag i drevets framkant, det går att ta tag i denna, med tex en näbbtång, och dra upp o ner, då förflyttas en trappformad kil nere i drevet som sköter växlingen. Drar man staget max uppåt, skall någon av växlarna ligga i ingrepp.
Om inte, =trasigt inuti drevet.
Att plocka sönder ett sådant här drev är inget konstigt, man behöver en 10:ans nyckel och en halvstor skruvmejsel.
Tappa ur oljan.
Skruva bort dom två M6 skruvar som sitter straxt bakom propellern.
Stoppa i en skruvmejsel i ett av dom två förberedda skåror som finns i skarven, bryt växelvis i dom två skårorna.
Nu kommer allt utom inre lager o vinkeldrev ut. Var försiktig så du inte tappar bort den lilla stången (35).
Nu kan funktionen kontrolleras.
Parsun i Kina gör kopior på äldre Mercury, som egentligen var tillverkade av Yamaha.
Så bilden kan mycket väl stämma.
Hej !
Nu har jag kollat upp den och "shiften" är glapp, den rör sig fram och tillbaka. när den är helt innen då funkar motorns framläge men när jag skruvar dit propellen så skjuts shiften fram igen och då funkar varken fram eller bak. Jag tog den till en verkstad och den är paj, den har frusit sönder och lagningen skulle kosta mig 6000kr, det är nog bättre och köpa en bättre begagnad med mera hästar.
Jag tackar er verkligen för alla svar jag har fått av er.
Mvh
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!