Citat:
Ursprungligen postat av Norrlandskungen
Vid rättegången/förhandlingen med förra frun så tyckte domstolen att psykopaten Magnus trovärdighet var x2 pga han var läkare, han är en riktig psykopat/sociopat, saknar all form av empati och ljuger utan att blinka samt kör över allt och alla inkl hans tidigare affärspartner, prästen och storskojaren nummer två(ett är Magnus själv) som fortfarande arb

etar som präst och fifflare.... håll er på stort avstånd från båda
Vad smäller högst i trovärdighet? En präst eller en läkare?
Själv tycker jag att en präst i svenska kyrkan (alltså ingen pastor eller annat suspekt) har högre trovärdighet än en läkare. En präst genomgår många fler lämplighetsprövningar innan denne kan prästvigas och få anställning medan en läkare (i detta fallet Lundberg) till och med kan begå urkundsförfalskning under sin utbildning och ändå få fortsätta. En olämplig präst kan bara få sparken en gång medan en läkare kan gå från anställning till anställning. En präst som sparkats från sin anställning har inte rätt att få anställningen åter medan en läkare har väldigt stora möjligheter att legitimeras ett antal år efter deslegitimering.
För övrigt tror jag många här i tråden har fel gällande bevisningen. Jag tror inte att det fanns några spanande poliser, samhället sätter inte av sådana stora resurser ens på en hotad Carema-chef. Jag tror inte heller att Carema-chefen hade dygnet runt bevakning av väktare. Ej heller att dennes trädgård är nedlusad med kameror. På sin höjd har det funnits några få kameror men jag är väldigt tveksam till det också, det är nästan omöjligt att få tillstånd att kameraövervaka med inspelning på sin egen tomt.
Istället tror jag att det handlar om så enkla saker som att en granne skrivit upp ett bilnummer eller polisen/åklagare tagit ut kontokortslistor på Lundberg och där sett att han tankat samma dygn och då kanske en väldigt lite bensin och/eller att man sett videoövervakningen från macken och att han där tankat i en dunk eller liknande.