Citat:
Vi får se upp för en viss doktor Svedberg om några år. Kriminella har ju för vana att byta namn under fängelsevistelserna så att de kan börja om på ny kula utan att väcka uppmärksamhet.
Eller "doktor Svedjeryd" om han vill slå på stort.
Förresten, vad var grejen med fiskdöden i träsket på Värmdö? Har läkarparet fögiftat vattnet för att slå ut mygglarverna?
Ursprungligen postat av Sven-Gustaf
Vi får se upp för en viss doktor Svedberg om några år. Kriminella har ju för vana att byta namn under fängelsevistelserna så att de kan börja om på ny kula utan att väcka uppmärksamhet. Eller "doktor Svedjeryd" om han vill slå på stort.
Förresten, vad var grejen med fiskdöden i träsket på Värmdö? Har läkarparet fögiftat vattnet för att slå ut mygglarverna?
Personligen tror jag att kommunen har fel när de framför teorin att det är övergödning som orsakar fiskdöden. Mtp Magnus och Dr Åsas profil som extremt penninga-kåta så tror jag att det handlar om att de antingen sprutar botox på sig själva och andra i hemmet (svart förstås) och spolar ner resterna i avloppet (observera att bostadsägarna runt träsket fortfarande bara har tillgång till enskilda avlopp) alternativt att de har en odling av bakterien Clostridium botulinum hemma i garaget som de sedan säljer svart till andra plastikkirurger i Sverige. Enligt Smittskyddsinstitutet: Clostridium botulinum är en strikt anaerob bakterie, d.v.s. den tillväxer endast i syrefri miljö. Den är sporbildare. Såväl bakterier som sporer finns i jord, i djurexkrementer och i bottenslammet i olika vattendrag. Så bakterien kan mycket väl överleva och sporer bildas i Dr Åsas stora hunds skit som säkerligen ligger utspridd utanför tomten (hon lär inte använda svarta plastpåsar) och i det syrefattiga bottenslammet i träsket efter att bakterierna sipprat ut från garaget. http://www.smittskyddsinstitutet.se/sjukdomar/botulism/
