"Kony 2012" är en film, och kampanj av "Invisible Children". De vill att Joseph Kony ska bli berömd. Inte för att fira honom, men för att höja stödet för hans gripande och för internationell rättvisa.
De kämpar alltså för att Joseph Kony ska bli gripen.
Joseph Kony, född 1961 i Odek i norra Uganda, är ledare för en paramilitär grupp och synkretistisk nyreligiös rörelse, kallad Herrens motståndsarmé (Lord's Resistance Army, LRA), som bedriver en våldsam kampanj för att upprätta en teokratisk regering i Uganda, som det hävdas baserad på Bibeln och Tio Guds bud.
Den 6 oktober 2005 tillkännagav Internationella brottmålsdomstolen att häktningsorder hade utfärdats för Kony och fyra andra ledare för Herrens motståndsarmé och en vecka senare meddelades detaljer om åtalet mot Kony. Han åtalas på 33 punkter, 12 brott mot mänskligheten, inklusive mord, slaveri, sexuellt slaveri och våldtäkt, samt 21 andra krigsförbrytelser inklusive mord, grym behandling av civilbefolkning, medvetet attackerande av civilbefolkning, plundring, framkallande av våldtäkt och tvångsrekrytering av barn till rebellarmén.
Låter kanske flummigt, men se filmen! Riktigt sevärd!
http://www.youtube.com/watch?v=Y4MnpzG5Sqc
Facebook:
https://www.facebook.com/invisiblechildren?ref=ts&sk=nf
Hemsida:
http://www.kony2012.com