Citat:
Ursprungligen postat av Heladageniskogen
Den kulturmarxistiska världsbilden och den nationalistiska stam och gruppcentrerade världsbilden skiljer sig så pass mycket åt att det alltid sker en vandring med flera delsteg och folk hoppar inte direkt mellan dem. Vi måste bara se till att folk inte stannar på vägen, annars är det inga problem med SD!
Du menar alltså att Sd ska fungera som någon slags rekryteringsbas för renodlade rasistpartier? Du stödjer alltså Sd för att du hoppas att fler ska rösta på SvP i framtiden? Eller har jag missuppfattat dig?
Citat:
Ursprungligen postat av Mawizda
Haha du är allt bra dum du TS. SD har fler frågor än invandringen, så de skulle visst vara något med en minskad invandring.
Vilka frågor är det då? Fortsatt ockupation av Västbanken och Gaza, är det vad som lockar dig?
Citat:
Ursprungligen postat av oban
Jag gör mig inga illusioner om att JÅ en dag kommer att bli statsminister och lösa invandringens alla problem. Jag röstar på SD i förhoppningen att de en dag blir tillräckligt stora för att deras invandringspolitik ska färga av sig på de etablerade partierna. Något annat vore urbota korkat att hoppas på.
TS du är utvecklingsstörd om någon.
Nej jag är inte utvecklingsstörd, det har jag till och med papper på.
Men jag förstår din poäng. Du syftar på att Sd ska göra som Dansk folkeparti och agera som ett virus som genom sin blotta närvaro i riksdagen ska infektera hjärnorna hos de andra partiernas ledamöter (typ)?
Men svenska etablissemanget har valt en annan väg än danska. Kursen står tydlig och fast. Ju mer röster Sd får desto mer invandrare tas det in. Valresultatet 2010 ledde ju till att regeringen och Mp öppnade upp för att det skulle bli lättare att anhöriginvandra från Somalia utan att ens behöva ID-handlingar. Detta var vad Sd:s väljare fick som tack för att de röstade på Jimmie Åkesson. Och både du och jag vet att Sd aldrig kommer få majoritet.
Citat:
Ursprungligen postat av SnowInformer
Jag röstade på SD. Ett par tusen invandrare kan komma hit per år. Invandrare som kommer hit ska assimileras in i det svenska.
Varför ett par tusen? Varför inte ett tiotal tusen? Varför kan de inte assimileras om de är fler än just ett par tusen? Varför vill just du ha hit just ett par tusen? Vad är det för syfte med detta?
Citat:
Ursprungligen postat av villhelm
TS: Du verkar inte riktigt frisk. Vissa människor är för invandring, fast inte i dagens utsträckning, vissa hatar invandrare och vill se dem dö, men inser att SD är det enda realistiska alternativet, vissa tycker att det viktigaste är att man tar in rätt sorts invandrare, inte antalet.
Jag är lite förkyld just nu, men jag äter vitlök och dricker varmt te med honung så oroa dig inte för mig.
Du beskriver en mycket ackurat situation av vad Sd är. Sd är ett smörgåsbord för lite alla möjliga missnöjesyttringar. Några stör sig på att de som kommer hit är araber som skriker och luktar vitlök. Andra stör sig på att polacker snor svenska byggares jobb. En del vill ha en invandring, bara de tjänar på den ekonomiskt. Några vill att negrer ska dö, och röstar på ett parti som lovar att rädda livet på så många negrer som möjligt.
Det säger sig självt att Sd uttrycker sig luddigt och diffust av uppenbara skäl. Ett sånt parti vill inte få något gjort. De vill sitta i riksdagen, få fina löner och leka med bratsen kring Stureplan. Du och jag betalar.
Citat:
Ursprungligen postat av Scubble
Nej det känns inte bra att ta emot invandrare med fel värderingar som bevisligen har problem att integreras. Det är ingen invandring jag stödjer.
Sen förstår jag mig inte på er som är helt emot invandring och sen lägger er röst på något rasistparti som endast får kanske tusen röster. Hur tror ni att ni någonsin ska uppnå en förändring?
Vill Sd stoppa invandrare med fel värderingar? Ska de börja läsa tankar med hjälp av telepatisk kraft vid passkontrollen i Arlanda är det tänkt? Du kan aldrig veta vad en människa tänker och tycker, så det där är bara trams och utopiskt önsketänkande.
Lägger man sin röst på ett rasistparti som får några tusen röster så gör man det väl för att de ska få fler röster i nästa val och sen ännu fler i valet därpå? Sd var också ett litet parti, de som inte gillade invandring på 80-talet sa precis samma sak om Sd som du säger om SvP och liknande.
Personligen tror jag mer på väpnad revolution, men jag kan ändå förstå hur vissa tänker.