Citat:
Ursprungligen postat av
TunderTarFyr
När ska du börja göra Vår Faders vilja?
En av de skriftlärda som hörde dem diskutera märkte hur väl Jesus svarade och kom fram och frågade honom: »Vilket är det viktigaste budet av alla?« Jesus svarade: »Viktigast är detta: Hör, Israel, Herren, vår Gud, är den ende Herren,och du skall älska Herren, din Gud, av hela ditt hjärta, av hela din själ, av hela ditt förstånd och av hela din kraft.Sedan kommer detta: Du skall älska din nästa som dig själv.Något större bud än dessa finns inte.« Den skriftlärde sade: »Du har rätt,
Mark 12:28-32
På denna punkt är Judar och Kristna helt överens, utom du.
Gud och Jesus Kristus är överens. Men inte med DIG och Satans synagoga och övriga ogudaktiga. Din liberaltolkning genomsyrar allt du skriver och citerar, såsom I ett försök att ställa tron tillhörig de ogudaktigas värld.
Du missar hela poängen som Gud framför. Du är så långt ifrån sanningen som endast liberal tolkare förmår.
När du nu skall leka med Guds Ord som om de vore allmän tillhörighet där Satan och de ogudaktiga skall älskas som dig själv så framstår det solklart vad du missat och vem du är. Du är den som inte älskar Gud över allt annat, men likväl vill framstå som utdelare av Guds nåd till alla.
Gud är sedan Bibelns begynnelse entydigt klar med att särskilja på folk. Gud är den som väljer de sina och drager dem till sig. Och utanför dessa som Gud inte väljer att attrahera till sig finns just du och liknande följen som gör om intet de största av buden genom att liberaltolka sönder andemeningen med bland annat Guds bud.
“När han såg att många fariseer och saddukeer kom för att bli döpta sade han till dem: »Huggormsyngel, vem har sagt er att ni kan slippa undan den kommande vreden?”
Finns det någon (förutom mig) som du inte skulle älska som dig själv?