Citat:
Ursprungligen postat av
Skatteskolk
Final som avslutas efter midnatt svensk tid är min gissning. Robertson kan bli rätt seg när det blir tight och det är givet mot Selby.
Ännu en snookersändning saboteras av naziboll. Playern var grym när det var flashbaserat. Då kunde man se det direkt i VLC. Silverlight utvecklas ju inte ens längre. Och någon surfplatta har jag inte.
Maximumbreak brukar aldrig sluta väl för den som gör det. Hendry åkte ur samma match när han gjorde det i VM ett år. Strongt av Selby att hålla ihop det. Tråkigt för oss som vill se mer offensiv snooker. Sällan det blir det med honom inblandat.
Vem som vinner ikväll är svårtittat. Som Kim sa. Selby kan försvara sin titel och Robertson kan vinna tripple crown. Tror på nervös öppning. Kanske lite favör för Selby. Robertson höll ju på att sumpa det och hade Bingham vänt hade det varit välförtjänt.
Jag hoppas Robertson vinner ikväll.
Väldigt märkliga prioriteringar av Eurosport då UK är mest prestigefyllt efter VM.
Som flera skrivit förut, så finns kontrakt med fotbollen. Igår var det eftersändning av skidskytte mm på Esp international, detta kändes som han skulle kunna ta bort då snooker verkligen är inne i avgörande skede.
Finalen tror även jag blir en lång historia, som mycke väl kan gå full distans.
Blir ev att spela in slutet, får se hur det utvecklas.
Har endå Selby som liten favorit, grym 147 igår satt på nålar fast jag visste hur det slutade.
känns som Selby kan ta trippeln denna säsong, trodde det i fjol redan.
Varnar dock för Bingham till Masters.