Citat:
Ursprungligen postat av terribilis
Det som gör det ännu mer anmärkningsvärt är ju att han knappt har tävlat i snooker på vad är det, två år? Han gjorde väl comeback inför förra VM-turneringen också?
Frågan är om det är ett bra betyg för O'Sullivan eller om det är ett dåligt betyg för Snookern. Jag följer inte Snooker tillräckligt för att säga nåt om det men nog är det lite skumt att en spelare oavsett legendstatus eller inte kan komma in och göra som han vill efter så lång frånvaro.
Säsongen 11/12 tävlade han som vanligt, dock utan jätteframgångar. 12/13 har han inte tävlat alls utan bara spelat lite uppvisningssnooker.
I det här mästerskapet kan man inte ge annat än underkänt åt världseliten. Selby, Robertson, Higgins, Williams, Allen mfl ut direkt, alla potentiella världsmästare.