2005-02-04, 17:16
  #313
Medlem
vad jag tycker är lustigt är att bilen som FB skulle ha kört och bilen som han blev hemskjutsad till sin familj är registrerad på samma leasing företag. (volvos egna)
luktar skumt!!!
Citera
2005-02-04, 21:20
  #314
Medlem
AirMails avatar
Ok, spekulerar lite till..

Köpte GT idag. Tycker att handstilen liknar Fabians signatur på körkortet (speciellt stora F). Men det kanske är "självklart" att han skrivit medans kidnapparna dikterat.. eller också är det hela betydligt märkligare än så... (iscensatt kidnappn av Fabian himself). Någon mer än jag som tycker att handstilen är lik?

En sak till. GT har ju haft denna info i flera dagar. Brevet alltså. Artikeln om leasingbilen på Nordenskiöldsgatan verkar ju lite konstig på nåt sätt. Tror ni att GT publicerar "vad som helst" eller tror ni att GT redan vet/listat ut (de har ju haft gott om tid på sig att kolla saker nu) att saker och ting inte är vad de synes vara?

Hm!
Citera
2005-02-04, 21:31
  #315
Medlem
AirMails avatar
Oups, det är tydligen han själv som skrivit brevet. Hans handstil alltså.

http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,598678,00.html

Såg inte det.
Citera
2005-02-04, 22:43
  #316
Medlem
letsdoits avatar
Halvt vansinnig brevskrivare

"Jag hoppas i alla fall att du fick vår första brev i sin helhet (våra misstankar är att polisen redigerade den), och att du tog till dig berättelsen av Tomas.

Jag är säker att han kände igen fabbes röst jag hoppas att känner igen fabbes handskrift för allt et här har skrivit och frivilligt."

Uppfattar det som att ett stilprov från FB har bifogats första brevet. - Det kan ju också stå (eller betyda): "Jag är säker på att han kände igen Fabbes röst och jag hoppas att han också kände igen Fabbes handskrift för det där hade han skrivit frivilligt."

Tycker inte att det finns några likheter mellan namnteckningen och brevet. - Brevet ger ett intryck av att vara skrivet av en sinnesförvirrad, hämndlysten människa. Att döma av formuleringar m m bryter den här personen hörbart på svenska.

Betr. att FB skulle ha kört en leasingbil till Göteborg och stigit ur i centrum, kan detta - om vittnesmålet är korrekt - vara på uttrycklig order (förenat med hot av något slag) från hans kidnappare - som ville visa sin makt och sina kontakter - och hur han hela tiden gäckat polisen.
Citera
2005-02-05, 13:21
  #317
Medlem
letsdoits avatar
"Ögonbindeln funnen"

När får vi se denna nyhet på löpsedlarna? - Grävde FB ned beviset?
Citera
2005-02-05, 15:40
  #318
Medlem
AirMails avatar
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
När får vi se denna nyhet på löpsedlarna? - Grävde FB ned beviset?



Men den måste ju finnas nånstans...
Man undrar lite hur polisen arbetar när de "söker ignom" ett område. Passerat där några ggr nu och de verkar mest sitta inne i sin bil och äta skräpmat. Ok, nån "teknikbil" (blå skåpbil typ) har folk som ibland stått och stirrat på asfalten på nära håll, SÅ liten är väl inte ögonbindeln? Eller så sitter nån GT-journalist och trycker på ögonbindeln och försöker skriva nån artikeln innan han överlämnar den till polisen...
Citera
2005-02-05, 15:44
  #319
Medlem
AirMails avatar
Förresten, borde han inte vallas på brottsplatsen? Någon mer insatt här som vet när sådant sker, rent tidsmässig. Borde väl ske innan han hinner glömma - eller?
Citera
2005-02-05, 16:44
  #320
Medlem
letsdoits avatar
Sökning pågår?

Citat:
Ursprungligen postat av AirMail
Förresten, borde han inte vallas på brottsplatsen? Någon mer insatt här som vet när sådant sker, rent tidsmässig. Borde väl ske innan han hinner glömma - eller?

Rekonstruktioner görs förhållandevis sällan (resurskrävande). - En rekonstruktion gjordes i april 1986 på Sveavägen - dock utan L Palme (!) - Ett undantag är Knutby-fallet: Barnflickan fick visa sina förehavanden mordnatten m m. Betr. FB bör polisen redan när han återfanns bett honom visa ungefär vart han slitit av sig ögonbindeln. De spärrade ju av 1 000 kvm och hade ett 30-tal poliser ute. - "Slitit av sig ögonbindeln..." - Hade han inga fickor?
Citera
2005-02-05, 18:40
  #321
Medlem
Kanske inte rekonstruktioner är vanliga, men s.k. vallningar där brottlingen tas till brottsplatsen där han (hon) får beskriva vad som hänt är vanligt.
Citera
2005-02-05, 19:10
  #322
Medlem
fnus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
- "Slitit av sig ögonbindeln..." - Hade han inga fickor?

Hoho, killen har suttit inlåst i en jävla låda i två veckor ungefär. Under denna tid är han troligtvis ganska rädd för att inte komma därifrån levande. Plötsligt blir han släppt med en ögonbindel. Antagligen står Fabian och tvekar ett tag (vilket är en ganska normal reaktion). Antingen ska de döda honom nu, eller så är han verkligen fri. Efter att ha kikat fram under ögonbindeln finner han sig ensam. Han slänger den åt sidan och börjar stappla därifrån.

Såhär i efterklokhetens perspektiv borde han stoppad ögonbindeln i fickan för att säkra bevis! Killen som var så apatisk att han inte klarade av att gå tusen meter hem till sina föräldrar borde faktiskt tänkt på det! Och eftersom inte polisen ringt upp dig, letsdoit, personligen och berättat "Ja, nu har vi äntligen hittat ögonbindeln. Nu ska vi säkra spår. Vi ringer igen när vi vet mer" så är alltihop antagligen en konspiration från Siba. En pr-kupp. Eller hur?
Citera
2005-02-06, 02:40
  #323
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fnu
Efter att ha kikat fram under ögonbindeln finner han sig ensam. Han slänger den åt sidan och börjar stappla därifrån.

”Enligt polisen kastades Fabian Bengtsson ut ur bilen med förbundna ögon. Han ska ha irrat in i skogen och slitit av sig ögonbindeln. Det är ett av skälen till att stora delar av Slottsskogen spärrades av.
Teknikerna har finkammat en sträcka på över 300 meter för att hitta ögonbindeln.”

”Fabian Bengtsson sa i förhör att han fördes i bil till en plats 200–300 meter från bänken där polisen fann honom i Slottskogen.”

”I nästan 45 minuter satt Fabian Bengtsson på parkbänken i Slottsskogen och väntade på att polisen skulle komma.”

FB släpptes den 3 febr.

Ögonbindeln borde alltså redan ha säkrats. - Grattis!

- - -

PR-kupp kan du glömma! Däremot tycks kidnapparna veta mer om familjen B:s ”diskreta” affärer än flertalet. – Ledtråd: ”Snålheten bedrar visheten”.

”Till skillnad från din svåger så är vi absolut inga ´klantarsel´.”

”Och tänk på en sak: Om du anmälde Fabbe försvunnen kl 17 på måndagen och de ´hittar´ bilen mer än 24 tim senare med hjälp av allmänheten mitt i stan, vilka slutsatser kan man då överhuvudtaget dra?”

”Både familjen och vännerna förvånas, enligt Göteborgspolisen, över hur den första kontakten mellan kidnapparna och Bengtssons släktingar togs. Mannen som tog emot samtalet från kidnapparna har nämligen inte umgåtts med Fabian på över ett år. Orsaken är att de råkat i konflikt med varandra.
– Det är obegripligt att kidnapparna vände sig till just honom. Han är dessutom otroligt svår att få tag i, han har hemliga telefonnummer och så, beskriver en person med insyn i den känsliga polisutredningen.
En teori är att Fabian Bengtsson själv bett kidnapparna att kontakta just 33-åringen. Men av vilken anledning är oklart.”

Ytterligare en ledtråd:
http://www.expressen.se/index.jsp?a=237333
Citera
2005-02-06, 08:21
  #324
Medlem
AirMails avatar
Idag är det KNÄPP tyst i Expressen (bara en liten artikel i Aftonbladet) ang kidnappningen. Har pappa Bangtsson ringt dem om beklagat sig/hotat med advokater? Sån abrupt tystnad ju!!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in