2020-01-11, 04:01
  #229
Medlem
DoraFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Jag tror att Meghan är hård som stål under den silkeslena ytan. Hon ÄR ju skådespelerska, så hon har kunnat studera in prinsessrollen - ljuv, vän, feminin - precis som hon studerat in alla andra roller hon spelat i sitt liv. Finns likheter med Sofia ja - beräknandet och manipulationsförmågan bland annat. Men Meghan är dessutom intelligent medan Sofia bara är streetwise, och Meghan kan som sagt åtminsone SPELA prinsessrollen - vilket Sofia inte kan. Man ser direkt på Sofia vad hon är, och det går aldrig att tvätta ur.
Precis, Meghan är skådespelerska. Det får man inte glömma. Hon började så snabbt hon kunde tala brittisk engelska med det "rätta" uttalet när hon iklädde sig rollen som hertiginna.
Men märkligt nog verkar det aldrig ha funnits någon genuin önskan hos henne att passa in, inte som hos Sofia. Sofia försöker hela tiden agera och klä sig kungligt även om det inte fungerar riktigt. Som jag förstått det här hon aldrig haft ambitionen att frigöra sig och CP från kungahuset och dess rikedomar.

Vem vet, Meghan i slutänden överger Harry om det visar sig att han inte kan eller vill acklimatisera sig i Nordamerika på det sätt som paret basunerat ut? Det gick ju rätt bra för Fergie när hon slog mynt av sin koppling till kungahuset så man kan lätt föreställa sig vilka fantastiska möjligheter en kvinna som Meghan. Hon har ju allt Drömfabriken kan önska. Till skillnad från Fergie.
Meghan och sonen befinner sig i Kanada medan Harry är kvar i Storbritannien för att reda ut situationen. Det tycker jag säger mycket om vilken press Meghan satt på Harry och hur hård hon verkligen är under den silkeslena ytan.
Sonen är hennes trumfkort. Honom kan inte Harry lämna oavsett vad Meghan gör.

Det ska bli oerhört intressant att se hur detta slutar.
Citera
2020-01-11, 04:23
  #230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoraF
Megan Markle är en fascinerande kvinna. Hon är förmodligen långt mer beräknande än det först verkar. Skulle hon ens sett åt Harry om han inte vore från den familj han är? Knappast. På det sättet påminner hon om Sofia. Efter Meghans första jul på Sandringham sa hennes blivande make i en intervju att "vi är nog familjen som hon nog aldrig hade " Detta var 2017.
Som bekant har Meghan brutit med stora delar av sin ursprungsfamilj eller om det är de som stött ut henne. Det är oklart hur det förhåller sig med den saken. Intressant nog verkar historien upprepa sig för Meghan. Hon förefaller återigen vilja bryta med sin familj, denna gång den familj hon gift sig in i. Jag tror inte att det är en slump. Det kan ha varit Meghans plan från första början.
Eller också handlar det om något helt annat. Meghan har ju rykte om sig att inte vara helt lätt att göra med.

Vissa saker verkar ha hänt långt innan hon träffade Harry. Hon har exempelvis en halvsyster som heter Samantha. De har tydligen länge haft en dålig relation, och har inte träffat varandra på över 10 år. Eller ens talat med varandra på länge. Så de kommer nog aldrig ha någon vidare relation. Inte har det blivit bättre sedan Harrys och Meghans förhållande blev känt, då Samantha regelbundet har smutskastat Meghan i media. Deras relation var så pass dålig att Samantha inte ens blev bjuden till det första bröllopet (mellan Meghan och hennes ex-man). Men det är ju föga förvånande.

Meghan har en halvbror också, men har inte ens någon vidare relation till honom. När Meghan och Harry gifte sig, så kom det fram uppgifter om att Meghan inte hade träffat sin halvbror på 7 år. De har fortfarande inte träffats (efter bröllopet). Men med tanke på att han tydligen skickade ett brev till Harry och varnade honom för att gifta sig med Meghan (det skulle tydligen vara det värsta misstaget i kunglig historia) så kan man förstå att han inte blev inbjuden, eller har någon vidare relation till Meghan idag. Men något måste ha hänt långt tidigare.

En aning oklart varför Meghan har dålig relation till sina halvsyskon. Det spekuleras dock i att halvsyskonen tycker att Meghan är en otacksam, bortskämd idiot. Bland annat för att deras pappa gjorde allt han kunde för Meghan. Sedan vann han tydligen 750 tusen dollar på lotto 1990, men blev bankrutt några år senare. Om man lyssnar på halvsyskonen och pappan, så ska Doria inte direkt ha försörjt Meghan eller ställt upp ekonomiskt på något vis. Men det verkar framstå som lögner. Precis som Samanthas historier om att hon brukade ha en bra relation till Meghan. Det sägs nämligen att Samantha var en av dem som kom med rasistiska kommentarer gällande både Meghan och hennes mamma.

Meghans pappa och halvsyskon har (eller har haft) ekonomiska problem. Så det verkar som om mycket har nu handlat om att tjäna en hacka. Pappan sålde ju bilder till pressen, och har senare fått betalt för intervjuer. Som exempel.

Det verkar också som om somliga släktingar åtminstone förr i tiden hade problem med att Thomas inledde ett förhållande med Doria Ragland (Meghans mamma), då Thomas är vit och Doria är mörkhyad. Så de hade svårt för Meghan också, när hon föddes. Så Samantha är tydligen inte den enda som hade problem med det.

När det gäller pappan så verkar det som om de två (Meghan och hennes pappa Thomas) länge hade en bra relation. Eller ja, rätt så bra i alla fall. Brytningen skedde tydligen bara några dagar före det kungliga bröllopet, då Thomas ville tjäna sig en hacka genom att sälja bilder till media. Det påverkade deras relation.

Allt verkar vara en riktig härva, och oklart vad som egentligen stämmer.
Citera
2020-01-11, 11:48
  #231
Medlem
fitz-humes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DoraF
När Charles blir kung kommer Harrys bror William att bli prins av Wales. Inkomsterna från Duchy of Cornwall kommer då att tillfalla William, eftersom de är öronmärkta för prinsen av Wales försörjning. Just som du skriver.
William kommer sannolikt inte att försörja sin bror eftersom han har en egen familj att ta hand om.
Som kung förväntas Charles försörja sina båda söner, på samma sätt som hans mor försörjt sina barn genom livet.
Den enda som har egen försörjning är som jag förstår det är regentens äldsta barn.
När William blir kung kommer hans äldsta barn, George, att ta över titeln prins av Wales och också the Duchy of Cornwall.

Jag kan tänka mig att detta mycket väl kan sluta med att Harry blir utkastad/bryter med sin familj. Det går inte att både äta kakan och ha den kvar, som han och hans fru uppenbarligen tänkt göra.
Harry är bara den sjätte i tronföljden och inte oersättlig för kungahuset. På sikt riskerar hans agerande monarkins legitimitet och det gör att resten av familjen ( läs Charles, William och Elisabeth) kommer att tvingas agera stenhårt i samråd med Westminster. Eftersom paret planerar att delvis bosätta sig i Kanada är deras flytt även en angelägenhet för den kanadensiska regeringen.

Det brittiska kungahuset är också Kanadas kungahus, så rent formellt bör finnas möjlighet till nära samarbete och tänkbara lösningar. Men om Meghan vill bryta helt, mer eller mindre, så ser det inte så ljust ut. Meghan tycks hela tiden styrt Harry som har förvandlats till en svag toffelhjälte som tvingas ta hennes parti i precis allt. Vigseln och bröllopet, med gospel och negro spirituals, var i sig en märklig tillställning som inte är värdig ett kungahus. Att hon nu har tröttnat och vill flytta sätter Harry i en väldigt knepig situation eftersom det ju finns barn inblandat och ett hav dem emellan. Ingen självklarhet att barnet ska bo hos Meghan om de skiljer sig, det kan bli århundradets vårdnadstvist.
Citera
2020-01-11, 13:05
  #232
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av DoraF
Precis, Meghan är skådespelerska. Det får man inte glömma. Hon började så snabbt hon kunde tala brittisk engelska med det "rätta" uttalet när hon iklädde sig rollen som hertiginna.
Men märkligt nog verkar det aldrig ha funnits någon genuin önskan hos henne att passa in, inte som hos Sofia. Sofia försöker hela tiden agera och klä sig kungligt även om det inte fungerar riktigt. Som jag förstått det här hon aldrig haft ambitionen att frigöra sig och CP från kungahuset och dess rikedomar.

Instämmer - och i media kommer det här förstås till 99% att handla om ifall man diggar Meghan som person eller inte. Det syntes tydligt redan från start: många som tycker till om frågan på t ex CNN och Guardian resonerar i stort sett som så, att Meghan har rätt eftersom det har funnits en del spydiga eller "halvrasistiska" kommentarer om henne i brittisk media, och att hon (och sedan Harry?) nu skuddar dammet av sina fötter och siktar på en framtid i Kanada för att slippa det otacksamma och reaktionära brittiska folket.

Redan samma dag som nyheten släpptes såg jag en "advokat", en mulattjej med black-panther-look och glittrig rosa basker sitta och lägga ut texten på CNN. Hennes attityd var helt: "Yay Meghan! Go for it girl!! Du har blivit rasistiskt behandlad, kungahuset har själva varit med på detta /oklart hur/ och det är dags att ge dem en knäpp på näsan!".
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2020-01-11 kl. 13:16.
Citera
2020-01-11, 13:13
  #233
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Koiho
Vissa saker verkar ha hänt långt innan hon träffade Harry. Hon har exempelvis en halvsyster som heter Samantha. De har tydligen länge haft en dålig relation, och har inte träffat varandra på över 10 år. Eller ens talat med varandra på länge. Så de kommer nog aldrig ha någon vidare relation. Inte har det blivit bättre sedan Harrys och Meghans förhållande blev känt, då Samantha regelbundet har smutskastat Meghan i media. Deras relation var så pass dålig att Samantha inte ens blev bjuden till det första bröllopet (mellan Meghan och hennes ex-man). Men det är ju föga förvånande.

Meghan har en halvbror också, men har inte ens någon vidare relation till honom. När Meghan och Harry gifte sig, så kom det fram uppgifter om att Meghan inte hade träffat sin halvbror på 7 år. De har fortfarande inte träffats (efter bröllopet). Men med tanke på att han tydligen skickade ett brev till Harry och varnade honom för att gifta sig med Meghan (det skulle tydligen vara det värsta misstaget i kunglig historia) så kan man förstå att han inte blev inbjuden, eller har någon vidare relation till Meghan idag. Men något måste ha hänt långt tidigare.

En aning oklart varför Meghan har dålig relation till sina halvsyskon. Det spekuleras dock i att halvsyskonen tycker att Meghan är en otacksam, bortskämd idiot. Bland annat för att deras pappa gjorde allt han kunde för Meghan. Sedan vann han tydligen 750 tusen dollar på lotto 1990, men blev bankrutt några år senare. Om man lyssnar på halvsyskonen och pappan, så ska Doria inte direkt ha försörjt Meghan eller ställt upp ekonomiskt på något vis. Men det verkar framstå som lögner. Precis som Samanthas historier om att hon brukade ha en bra relation till Meghan. Det sägs nämligen att Samantha var en av dem som kom med rasistiska kommentarer gällande både Meghan och hennes mamma.

Meghans pappa och halvsyskon har (eller har haft) ekonomiska problem. Så det verkar som om mycket har nu handlat om att tjäna en hacka. Pappan sålde ju bilder till pressen, och har senare fått betalt för intervjuer. Som exempel.

Det verkar också som om somliga släktingar åtminstone förr i tiden hade problem med att Thomas inledde ett förhållande med Doria Ragland (Meghans mamma), då Thomas är vit och Doria är mörkhyad. Så de hade svårt för Meghan också, när hon föddes. Så Samantha är tydligen inte den enda som hade problem med det.

När det gäller pappan så verkar det som om de två (Meghan och hennes pappa Thomas) länge hade en bra relation. Eller ja, rätt så bra i alla fall. Brytningen skedde tydligen bara några dagar före det kungliga bröllopet, då Thomas ville tjäna sig en hacka genom att sälja bilder till media. Det påverkade deras relation.

Allt verkar vara en riktig härva, och oklart vad som egentligen stämmer.


Ingifta kungligheter ska helst inte ha något jobbigt bagage, typ knepiga syskon eller föräldrar, tidigare äktenskap/skilsmässor som lämnat en sur eftersmak, ekonomiska skulder eller politisk aktivism. Hur man än vänder och vrider på det så riskerar sådant att explodera som en rökgranat i media efter några år, dessutom väcker denna relativa "vanlighet" känslor av typen "varför kan inte jag eller någon av mina kompisar bli prinsessa om den där medelmåttan kunde få till det?".
Citera
2020-01-11, 15:00
  #234
Medlem
Citat:
Brittiska kungafamiljens jättekris fortsätter. Och nu kommer nya uppgifter: Meghans och Harrys utspel var en hämnd på drottningen.

Citat:
Är det Meghan och Harry som lämnar den brittiska kungafamiljen i sticket?

https://www.svenskdam.se/kungligt/me...nnan-avhoppet/

Citat:
Ingen förvarning eller tydlig plan, respektlöshet mot drottningen – och sveket mot Kate Middleton på hennes födelsedag.
Därför rasar britterna mot Meghan Markle och prins Harrys kungliga uppbrott.

https://www.aftonbladet.se/a/xPpnmn
Citera
2020-01-11, 18:11
  #235
Medlem
Lao Tzus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fitz-hume
Det brittiska kungahuset är också Kanadas kungahus, så rent formellt bör finnas möjlighet till nära samarbete och tänkbara lösningar. Men om Meghan vill bryta helt, mer eller mindre, så ser det inte så ljust ut. Meghan tycks hela tiden styrt Harry som har förvandlats till en svag toffelhjälte som tvingas ta hennes parti i precis allt. Vigseln och bröllopet, med gospel och negro spirituals, var i sig en märklig tillställning som inte är värdig ett kungahus. Att hon nu har tröttnat och vill flytta sätter Harry i en väldigt knepig situation eftersom det ju finns barn inblandat och ett hav dem emellan. Ingen självklarhet att barnet ska bo hos Meghan om de skiljer sig, det kan bli århundradets vårdnadstvist.
Man måste förstå att Meghan vill fly UK eftersom hon utsatts för tabloidernas rasism ända sedan hon, oavsett titel, blev den egentliga prinsessan. Hon lämnas ingen ro. Hennes osjälviska insatser har omvandlat det engelska kungahuset till en modern ekovänlig feministinspirerad institution och hennes välgörenhetsarbete som många gånger lämnat henne utmattad har uppmärksammats överallt på vår planet. Hennes skönhet och personlighet har gjort att Kate Middleton och framlidna prinsessan Diana hamnat helt i bakgrunden och detta ses inte med blida ögon av vissa i pressen. Drottningen ser henne som en värdig efterträdare och Archie som den bäste tronarvingen trots alla etniska diskussioner.
Citat:
Black Britons Know Why Meghan Markle Wants Out

From the very first headline about her being “(almost) straight outta Compton” and having “exotic” DNA, the racist treatment of Meghan has been impossible to ignore. Princess Michael of Kent wore an overtly racist brooch in the duchess’s company. A BBC host compared the couple’s newborn baby to a chimpanzee. Then there was the sublimely ludicrous suggestion that Meghan’s avocado consumption is responsible for mass murder, while her charity cookbook was portrayed as somehow helping terrorists.

https://www.nytimes.com/2020/01/09/o...nce-harry.html
Citera
2020-01-12, 11:49
  #236
Medlem
Zaedrewss avatar
Nu är det krismöte i engelska kungahuset!
Citat:
Nu väljer prins William att berätta om sveket från brodern Harry.

Enligt källor till The Sunday Times är prins William ledsen över den spricka som uppstått mellan honom och lillebrodern.

”Jag har haft min arm om min bror hela livet men jag kan inte fortsätta ha det längre – vi är helt separerade nu” ska prins William ha sagt till en vän enligt tidningen.

Han hyser dock hopp om att situationen kan förändras i framtiden.

På måndag har drottning Elisabeth II kallat prins William, prins Harry och prins Charles till krismöte på Sandringham för att försöka stävja situationen.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...-separerade-nu

Meghan har verkligen satt i gång skit. Men det är väl så att hon har blivit behandlad som just skit och detta är hennes svar. Tillsammans med sin man som älskar henne.
Citera
2020-01-12, 12:22
  #237
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lao Tzu
Man måste förstå att Meghan vill fly UK eftersom hon utsatts för tabloidernas rasism ända sedan hon, oavsett titel, blev den egentliga prinsessan. Hon lämnas ingen ro. Hennes osjälviska insatser har omvandlat det engelska kungahuset till en modern ekovänlig feministinspirerad institution och hennes välgörenhetsarbete som många gånger lämnat henne utmattad har uppmärksammats överallt på vår planet. Hennes skönhet och personlighet har gjort att Kate Middleton och framlidna prinsessan Diana hamnat helt i bakgrunden och detta ses inte med blida ögon av vissa i pressen. Drottningen ser henne som en värdig efterträdare och Archie som den bäste tronarvingen trots alla etniska diskussioner.

Jo hon är en stark kvinna. Utifrån det måste man förstå hennes beslut. Hon har varit mobbad från dag 1 av den engelska pressen. Fan här kommer en främmande kvinna och stjäl vår prins! De är som Aftonbladet men 100 ggr elakare. Sedan verkar det som hon blivit mobbad även av kungahuset. De ser inte henne som en värdig en. Såklart hon surar till och hennes man står vid hennes sida.
Citera
2020-01-12, 12:32
  #238
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Jo hon är en stark kvinna. Utifrån det måste man förstå hennes beslut. Hon har varit mobbad från dag 1 av den engelska pressen. Fan här kommer en främmande kvinna och stjäl vår prins! De är som Aftonbladet men 100 ggr elakare. Sedan verkar det som hon blivit mobbad även av kungahuset. De ser inte henne som en värdig en. Såklart hon surar till och hennes man står vid hennes sida.

Fast jag säger som om "vår" Sofia (fast hon - alltså Sofia - är hundra gånger sämre än Meghan), och Mette-Marit i Norge, att Meghan själv borde ha förstått att hon inte var lämplig som prinsessa (eller hertiginna, eller vad hon nu är). Frånskild, amerikanska, negerblod, skådespelerska... Det är inte en kravbeskrivning på en prinsessa i ett europeiskt kungahus! Kanske hade hon drabbats av hybris p.g.a. sina framgångar som skådespelerska, men skådespeleri är ju inget som ger status i ett kungahus, eller bland gammal adel. Skådespelare ses som gycklare, ungefär. Man kan ha dem som hovnarrar, och ha mycket nöje av dem i den rollen - men man gifter sig inte med dem, och ger dem inte kungliga eller adliga titlar, och representationsplikter... Man låter dem inte föda ens arvingar, och särskilt inte arvingar som kommer att stå nära tronen i tronföljden...

Förstår faktiskt inte hur Harry, som vuxit upp som prins och borde ha fått alla de här värderingarna med modersmjölken, kunde göra ett sådant misstag? Och tro att det skulle gå bra..?
Citera
2020-01-12, 12:41
  #239
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Fast jag säger som om "vår" Sofia (fast hon - alltså Sofia - är hundra gånger sämre än Meghan), och Mette-Marit i Norge, att Meghan själv borde ha förstått att hon inte var lämplig som prinsessa (eller hertiginna, eller vad hon nu är). Frånskild, amerikanska, negerblod, skådespelerska... Det är inte en kravbeskrivning på en prinsessa i ett europeiskt kungahus! Kanske hade hon drabbats av hybris p.g.a. sina framgångar som skådespelerska, men skådespeleri är ju inget som ger status i ett kungahus, eller bland gammal adel. Skådespelare ses som gycklare, ungefär. Man kan ha dem som hovnarrar, och ha mycket nöje av dem i den rollen - men man gifter sig inte med dem, och ger dem inte kungliga eller adliga titlar, och representationsplikter... Man låter dem inte föda ens arvingar, och särskilt inte arvingar som kommer att stå nära tronen i tronföljden...

Förstår faktiskt inte hur Harry, som vuxit upp som prins och borde ha fått alla de här värderingarna med modersmjölken, kunde göra ett sådant misstag? Och tro att det skulle gå bra..?

Blir man kär kvittar väl allt det där om vad som är ok. Vår Sofia glamourmodellen blev ju accepterad. Krävdes en del men hon är ju ok numera. Meghan hade ju inte ens det förflutet men det verkar varit kört för henne från dag 1.

Fattar Harry. Har du sett hennes bakdel? Den gör att många män faller. Även kungliga sådana. Sedan är hon kanske en väldigt trevlig person.
Citera
2020-01-12, 12:52
  #240
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Blir man kär kvittar väl allt det där om vad som är ok. Vår Sofia glamourmodellen blev ju accepterad. Krävdes en del men hon är ju ok numera. Meghan hade ju inte ens det förflutet men det verkar varit kört för henne från dag 1.

Fattar Harry. Har du sett hennes bakdel? Den gör att många män faller. Även kungliga sådana. Sedan är hon kanske en väldigt trevlig person.

Sofia är inte alls accepterad i de breda lagren. Och jag tror att det har börjat sjunka in hos henne själv också, nu.

Jodå, jag kan se att Meghan är vacker. (Även om jag misstänker att mycket är om-opererat.) Men prinsar, kungar och furstar har alltid haft vackra - men olämpliga - kvinnor som älskarinnor. De har inte gift sig med dem. Har de ändå prompt velat gifta sig, så har de fått avstå från sina titlar och sin plats i tronföljden. Som Kung Edward t.ex., när han gifte sig med den två gånger frånskilda Wallis Simpson.

(Sedan kan man tycka att det ibland har varit för hårt. Som vår prins Lennart t.ex., vars första fru det inte var något fel på alls - hon dög inte åt Gustav V endast för att hon var borgerlig och inte adlig eller kunglig. Tror det var något liknande med Prins Sigvards första fru. Carl Johans fru däremot var väl också en äldre skådespelerska?)

Annars hade ju ett s.k. morganatiskt äktenskap kunnat vara en lösning för Harry och Meghan - jag vet att det har tillämpats i Storbritannien tidigare i historien i alla fall. Då blir paret gifta på riktigt, och barnen blir födda inom äktenskap - men frun får inga kungliga titlar, och barnen får ingen arvsrätt till tronen, och inga titlar. Handlar även om arvsrätt till gods och liknande - förmögenhet som gått i arv i många generationer och inte är faderns "egen".
__________________
Senast redigerad av Merwinna 2020-01-12 kl. 12:54.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in