Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Åter en intressant länk. Makalöst att Vattenfall först är med och förlorar pengar i Nuon i Holland, sedan på tysk kolkraft, sedan på tysk kärnkraft, sedan på engelsk vindkraft.
Det går inte att förstå hur detta går till. Det är många år sedan jag läste att vindkraft till havs är världens dyraste sätt att producera el, dubbelt så dyrt som vindkraft till lands, som är dubbelt så dyrt som kärnkraft. Detta är väl kända siffror. Vad hände sedan, hur blev alla galna, när slutade man bry sig om siffror?
Jag tror att när man summerar havsvind om 10 år så var det en av världens största klimatförstörare.
Sverige ligger ju inte sämst till i sin energiförsörjning, det gör England med enorma satsningar på havsbaserad vindkraft och gas och genomusla kärnkraftverk.
Subventioner och politisk styrning, Mp samt andra klimattroende har styrt svensk energipolitik i mer än 10 år.
Läste om Avesta kommun som skall arrendera ut 140 hektar skogsmark till en solcellsanläggning. Priset skulle vara 280.000 kr/år i arrende, det är mindre än vad skogen som står där nu ger i avkastning om den fortsätter att brukas.
Solcellsanläggning kommer producera för mycket el på sommaren och för lite på vintern, den kommer att öka obalansen i elnätet. Hela satsningen är ett samhällsekonomiskt vansinne, men framställs som lönsam och insiktsfull.