Citat:
Ursprungligen postat av DunderK
Din kollega menade antagligen att han körde in 40 000kr/månad. Jag har också jobbat 7dagar i veckan och ALDRIG kommit i närheten av dom summorna, och då har jag haft många egna kunder.
Som det ser ut nu i Göteborg ska det ju till mycket för att ens dra in 2000kr per dag.
Slutar aldrig förvånas över hur kasst göteborg verkar vara för taxichaufförer. Inte för att det är på topp här i Stockholm heller. Men förr när jag körde för ett lokalt bolag hade vi några som körde 7 dagar i veckan 13h om dagen (i perioder) som drog in 100-120.000.
Men vad ska man med pengarna till om man bara har tid över till att sova?
Så får man såklart ha i åtanke att det skiftar mellan månader såklart. Vissa har 4 helger vissa har 5. Skiljer sig väldigt stort på dessa två.
Men det känns som att dom där kassorna man hade som standard förr börjar sina bort. Nu nöjer jag mig om det går runt och ser till att ta mer ledigt istället för att alltid sitta i bilen och sina bort. Dött = åker hem tidigt.