Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Jag ”anklagar” inte någon utan konstaterar fakta. Att du kommer med en massa ord bevisar inte att det finns någon ”klimatkris”. Min uppfattning är att du och dina gelikar överdriver och dessutom visar en synnerligen otrevlig överlägsen mobbarmentalitet. Ditt sätt att uttrycka dig avslöjar dessutom att du inte förstår den vetenskap som du hänvisar till.
Ordet "kris" är en etikett som vi sätter på vissa skeenden eller händelser eller stora risker.
Asteroiden är en ganska bra analogi.
Vi, eller rättare sagt forskare skulle använda sig av modeller för att beräkna nedslagsplats eller hur den skulle passera jorden. När asteroiden är långt borta skulle osäkerheterna att vara stora och medan den närmar sig krymper osäkerheterna om saker som bana och massa och nedslagsplats. Konsekvenserna vid tidpunkten för en osäker kollision skulle också vila på modeller.
Ponera då att forskarna är överens. Den kommer att träffa jorden på sådant sätt att livet som vi känner det hotas.
Men vad gör det, det har ju hänt förut och livet frodades den gången även efter kollisionen. Dessutom är det ju inte säkert att den ens träffar. Det är ju bara modeller. Vi vet inget av vad som kommer att hända.
Och sedan kommer någon och säger "forskarna är överens om att den kommer att träffa" och radar upp olika tänkbara konsekvenser.
Det är en kris. Asteroiden kommer att hota oss med en rad konsekvenser och sannolikheten är stor för att den kommer att krocka med oss!
Sedan kommer det:
-Definiera ordet kris.
Du ser, det är helt irrelevant. Vi behöver inte veta att:
-alla människor kommer att utplånas
-Alla däggdjur kommer att utplånas
-Alla reptiler kommer att utplånas
-Alla myror kommer att utplånas
För att betrakta riskerna med asteroiden som extremt höga.
Och det är saker av samma relevans som så ofta tas upp av klimatförnekare i tråden.
Vi vet inte exakt vilka ben vi kommer att bryta om vi hoppar ut från ett 5 våningshus. Vi kan inte ens säga med någon större säkerhet om det kommer att leda till döden. Är det någon som har tittat igenom underlaget? Vi vet inte ens hur mjukt det är, om det är asfalt eller gräs. Vi vet dock att det varken är vatten eller madrasser. Och vi vet att vi kommer att accelera mot marken ungefär enligt Newtons tidiga gravitationslagar även om den exakta hastigheten inte är helt känd. Den har också osäkerheter.
Osäkerheter är bara osäkerheter. De är inte något som går att hänvisa till för att förminska riskerna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Som ett tillägg till mina övriga inlägg kan påpekas att ”forcings” i mångt och mycket är en ”svart låda” (ditt uttryck) eftersom samverkan mellan olika påverkande faktorer till stor del ännu är oklar. CO2 är bara en liten del i ett enormt sammansatt och komplext system. (Det beror alltså inte på att det är på engelska.)
Strängt taget är det inverkan av ”forcings” som är avgörande för om CO2 är ett klimathot eller inte, såvitt jag har förstått det hela.
Nej. Forcings är faktorer som påverkar energibalansen. En förändring av koldioxidkoncentrationen
är en forcing eftersom detta förändrar energibalansen, eftersom koldioxid är en växthusgas. Det är ett faktum. Och några koherenta konkurrerande hypoteser/teorier om vad som orsakar stundande extremt snabba uppvärmningen finns inte. Om detta råder konsensus i forskarvärlden.