Citat:
Ursprungligen postat av aremac
En artikel från
realclimate ang. orsak och verkan som kan vara intressant för vissa i tråden som påstår att slutsatserna kring klimatet dras för att man anser att det saknas alternativa förklaringsmodeller.
Så vad vad ville realclimate.org säga med denna sida. Jag fick intrycket att de ville säga att modellerna är bra och att de förutsäger många observerbara saker, inte bara temperatur och de säger att de rätta sakerna, som att en modell måste förutsäga något out-of-data. Detta kan man bara hålla med om.
Man spenderar en hel del text på att förklara att klimatet är multidimensionellt och att modellerna förutsäger mycket av denna komplexitet (och implicit borde därför vara ätt) men vad man inte fördjupar sig på, och det tycker jag man borde med tanke på att det är där som slaget avgörs, är hur modellerna hanterar den interna dynamiken, eller för att vara specifik, varför vi skall tro att modellerna förutsäger den positiva återkopplingen korrekt.
För att belysa detta gör jag en utvikning. Placera några tusen biljardbollar i den interstellära rymden. Tag en boll till och släng i den bland denna mängd. Gör en modell av detta och ställ frågor till modellen. Titta på två modeller. En där biljardbollarna approximeras med kuber, en där de approximeras med sfärer. Ställ nu följande frågor till modellerna. Vilken totala energi har biljardbollarna har, vilken rörelsemängd har de och vilken statistisk fördelning har bollarnas hastigheter. Utan att räkna på detta kan vi säga att (A) båda modellerna kommer få rörelsemängden korrekt eftersom det är en bevarad storhet i detta system (även om vi missar alla bollarna med vårt kast). (B) Den totala energin kommer att förutsägas någorlunda rätt i början om man tar hänsyn till rotationsenergin i kuberna och (C) modellen med kloten kommer förmodligen hyggligt nära med att statistiskt förutsäga hastigheterna, vilket modellen med kuberna kommer att misslyckas med helt. (D) Ingen av modellerna kommer att klara att beskriva alla bollarnas lägen efter en längre tid.
Så vad är poängen med allt detta. Jo, rörelsekonstanter. Det finns vissa saker som även felaktiga modeller kan få rätt, andra får de rätt med viss modifikation och det finns saker som även perfekta modeller får fel.
Vad realclimate.org borde spendera lite mer tid på är just att förklara detta men vad de istället gör är att visa att modellerna kan bokföra rörelsemängd och energi korrekt. Missförstå mig inte, det är imponerande i sig men det närmar sig inte den centrala frågan om den interna dynamiken och feedback. Modellerna har givetvis feedback men vad vi skulle behöva se är en verifiering av den interna dynamiken. Jag kräver givetvis inte att modellerna förutsäger vädret några år framåt, vilket skulle motsvara nivå (D) ovan men något som liknar (C) tycker jag är ett krav.
Titta på detta stycke:
Citat:
They also suggest that there would be complex spatial patterns of response – local warming in the lower stratosphere, increases in reflected solar radiation, decreases in outgoing longwave radiation, dynamical changes in the northern hemisphere winter circulation, decreases in tropical precipitation etc. These changes were observed in the real world too, and with very similar magnitudes to those predicted. Indeed many of these changes were predicted by
GCMs before they were observed.
Detta fick mig verkligen intresserad. Detta vore ju precis "the smoking gun" som bevisar att GCM fungerar "complex spatial patterns of response" och så vidare, ...., "indeed many of these changes were predicted by GCM's before they were observed". Nu är jag verkligen övertygad AGW-förespråkare, i alla fall tills jag bärjade läsa artikeln.
Citat:
We use the GISS global climate model to make a preliminary estimate of Mount Pinatubo's climate impact. Assumin the aerosol optical depth is nearly twice as great as flr the 1982 El Chinon eruption, the model forecasts...
Så, efter all denna singing and dancing så presenterar man ett resultat som bygger på en --extern-- störning eller enligt ovanstående exempel en förutsägelse på nivå (B). Jag vet att jag förenklar lite nu för det är imponerande att kunna beräkna detta men det har ingen bäring på klimatdebatten. Det enda det syftar till är att övertyga läsarna om att tron på AGW är vetenskapligt grundad utan att egentligen presentera de vetenskapliga argumenten för det.