2019-04-30, 12:30
  #27157
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MDrive
Även om jag nästan inte vill medge det här på Flashback, så såg jag en video (jag inte hittar...) för ett halvår sen som "sort of made sense", om förnyelsebar energi. Den menade att det finns stora problem med att den faktiskt är intermittent ("inte stabil"), som gör att man tvingas förlita sig på främst naturgas för att kompensera för detta.

Varför naturgas? För att kärnkraft och kolkraftverk inte med enkelhet kan slås av och på "at the push of a button", vilket naturgas kan. Bara att figurativt "vrida på ventilen", så kommer mer gas.

............ Vet inte hur jag ska avsluta det här, men åsikter? Random artikel om problem med solenergi också: https://www.vox.com/2018/5/9/17336330/duck-curve-solar-energy-supply-demand-problem-caiso-nrel
Solenergi och vindkraft kan inte slås av och på, på samma sätt som t ex vattenkraft. Lösningen på det är att lagra energi i batterier. I Sverige har vi ju både vattenkraft och kärnkraft som "stabila" källor, som kan kompensera för samtidig förlust av sol och vind.
Citera
2019-04-30, 12:32
  #27158
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rusellpeters
Ivar Giaever nobelpristagare

https://youtu.be/SXxHfb66ZgM

Mannen ifråga är 90 år. Han fick priset för studier om tunneleffekten i halvledare. Inget som har någon som helst bäring på klimatforskning.Han lär ha googlat lite på klimat en förmiddag och därefter dragit lite slutsatser. Knappast seriöst.
Citera
2019-04-30, 12:33
  #27159
Medlem
MDrives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Solenergi och vindkraft kan inte slås av och på, på samma sätt som t ex vattenkraft. Lösningen på det är att lagra energi i batterier. I Sverige har vi ju både vattenkraft och kärnkraft som "stabila" källor, som kan kompensera för samtidig förlust av sol och vind.
Absolut. Frågan är bara hur enkelt/hållbart det är att slå på vattenkraft vid behov åtminstone 1-2 gånger per dag, med tanke på att den används lokalt. (Hoppas jag inte ger förnekarna något att göra nu....)
Citera
2019-04-30, 12:45
  #27160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rusellpeters
Ivar Giaever nobelpristagare

https://youtu.be/SXxHfb66ZgM

Mannen ifråga är 90 år. Han fick priset för studier om tunneleffekten i halvledare. Inget som har någon som helst bäring på klimatforskning.Han lär ha googlat lite på klimat en förmiddag och därefter dragit lite slutsatser. Knappast seriöst.
Citera
2019-04-30, 13:22
  #27161
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trumpetflugan
Tärningskast är kaotiska. Om tärningen kastas ett flertal ggr kommer medelvärdet att konvergera mot ett väntevärde på 3.5.

Väder => förutsäga varje tärningskast.
Klimat => studerande av medelvärdet.
Alternativt kan man konstatera att även om man inte kan säga vad vädret blir nästa vecka kan man med stor sannolikhet säga att nästa december blir kallare än nästa juni. Bara för att det finns element av kaos i ett system innebär det inte att man inte kan säga någonting om hur det beter sig.
Citera
2019-04-30, 13:52
  #27162
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MDrive
Absolut. Frågan är bara hur enkelt/hållbart det är att slå på vattenkraft vid behov åtminstone 1-2 gånger per dag, med tanke på att den används lokalt. (Hoppas jag inte ger förnekarna något att göra nu....)
Jag tror inte att detta är olösliga problem.

Däremot är fossilbränslena olösliga problem, det är viktigt att komma ihåg. Inte nog med att de ändrar klimatet, miljoner människor dör ju varje år av bilavgaserna.
Citera
2019-04-30, 15:32
  #27163
Medlem
MDrives avatar
Ville nämna. En person i "JÅ vs. Greta"-tråden såg ett inlägg jag gjorde om att hundar i Thailands senaste värmebölja spyr blod och dör av värmestress som aldrig förr. Hans reaktion? Ett prima exempel på kognitiv dissonans.

"Bra att hundarna dör, de kan vara rabiesinfekterade ändå"
Citera
2019-04-30, 18:26
  #27164
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Du kan inte komma med någon metaanalys. Liksom den russlige peter har du ingen koll på vad orden betyder.

Du har använt ord fel i inlägg efter inlägg. Det finns ingen som tror på eller bryr sig om något av vad du säger.
Säger någon som inte ens kan ta sig igenom en sammanfattning utan förlitar sig på diverse tidningsartiklar och klimatorakler. Wow, så söt du är lilla troll!
Citera
2019-04-30, 19:59
  #27165
Medlem
Sextiopluss avatar
Kina planerar för 500 nya kolkraftverk, så vi får snart se om det verkligen sker en klimatförändring.
Under tiden trampar vi vidare på våra lådcyklar för att kompensera för detta.
Citera
2019-04-30, 22:36
  #27166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Återigen: för att glaciären skall smälta just nu måste aktiviteten börjat nu.
Hold your horses Xenonen!

Dateringen när avsmältningen av en glaciär har sin start är ju självklart en viktig fråga för klimatforskare,och det är precis detta som Brittiska klimatforskare för första gången lyckats med.

Pine Island glaciären har en yta motsvarande 65%-70% av Storbritanniens yta och är den glaciär som har snabbast avsmältning på Antarktis och självklart får då mycket uppmärksamhet ifrån klimatforskare.

Dessa 3 frågor har klimatforskarna fått svar på...
1.När började avsmältningen?
2.Vad var orsaken till avsmältningen?
3.När destabiliserades "hyllan" för ökad avsmältning?

Under MINST 2 500 000 miljoner år har Jordens klimat och isitider styrts av Jordens oregelbundna bana runt solen!
Dessa naturliga variationer tycks klimat talibaner helt glömma bort!

Pine Island Glaciären började sin avsmältning runt 1940,hyllan börjar att destabiliseras runt 1945,hyllan destabiliserades helt c:a 1970.
Orsak? En N-A-T-U-R-L-I-G klimat "forcing" kopplad till El Nino.
https://www.nature.com/articles/nature20136

Hur är det då med vulkanisk aktivitet?
Man vet att Antarktis under 1950-1975 hade en nedkylande trend ÄNDÅ fortsätter avsmältningen av Pine Island Glaciären!

Xenonen här ska du få se två bilder....
Den första bilden är ifrån NASA som visar temp.förändringar på Antarktis 1957-2006
https://eoimages.gsfc.nasa.gov/images/imagerecords/36000/36736/AntarcticaTemps_1957-2006_lrg.jpg

Den andra bilden visar några av dom 91 vulkaner som blev identifierade 2017....
https://4k4oijnpiu3l4c3h-zippykid.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2017/11/antarctic-volcanoes.jpg

Tror du att ovanstående bilder är en ren tillfällighet eller att det kan finnas nån typ av koppling?

Pine Island Glaciären började sin avsmältning för 80år sen....
Pine Island Glaciären började sin acceleration för 50år sedan....
H-E-L-A Västra Antarktis bidrar med 0.4mm till den årliga havsnivåhöjningen....

Man kan ju fundera.....har vi verkligen bara 12år på oss?
Citera
2019-05-01, 00:23
  #27167
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Första träffen för mig är ett debattinlägg med rubriken "Felaktigt att påstå att Arktis isar växer". Var det din poäng?

Första träffen innebär inte alltid den mest korrekta informationen.
Det finns mycket forskning som visar att Arktis isar har börjat återhämta sig.
Citera
2019-05-01, 00:31
  #27168
Medlem
MDrives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sextioplus
Kina planerar för 500 nya kolkraftverk, så vi får snart se om det verkligen sker en klimatförändring.
Under tiden trampar vi vidare på våra lådcyklar för att kompensera för detta.
För det första, lådcyklar är fan super! Du kan flytta en tvättmaskin med en sån så länge staden din är någorlunda platt.

För det andra är kina inte ens nära en majoritet av världens utsläpp. "Bara" ca: 30%. Resten av världen kan alltså göra insatser som påverkar de kvarvarande 70 procenten.

För det tredje, skrämmer det inte dig att dina "talking points", dvs. argument du kan hänga upp dig på, kommer från lobbyister som oljebolagen betalar? Skrev det här någon annanstans:
Citat:
Jag anser att oljebolagen påverkar personer som (X), även om han själv är omedveten om det, genom att producera "talking points" och sprida dessa genom bloggar och konservativa tidningar i USA, vars påståenden senare sprids till Sverige. Här är ett exempel: https://www.opendemocracy.n...


En tankesmedja som får bidrag från BP (klassiska BP som funnits i Sverige) och tobaksbolag, försöker hjärntvätta ungdomar om klimatet och tobak. Jag läste igenom ett av deras flygblad, och förhoppningsvis slår det här lite nära ditt hjärta, då det tar upp en vanlig "talking point" bland klimatförnekare världen runt, även i Sverige. Här är citatet:

"Yet, while greenhouse gases continue to accelerate (largely because of rapid development in China and other emerging nations), evidence of climate impact is still hard to prove"

Kina dras upp som stort rött skynke, så att man får någon annan att skylla på för "mer utsläpp". En *OTROLIGT* vanlig åsikt på ställen som Flashback, svenska skeptikerbloggar, och förmodligen även på sociala medier (svårt att kolla det dock).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in