Citat:
Ursprungligen postat av
Trumpetflugan
Vad gäller havshöjningen så är det den landburna isen som höjer havsnivån. Antarktis har sett ut att klara sig bättre än isen på norra halvklotet, men avtar denna också numera.
Vad gäller isen kring norra polen och dess avsmältning genererar detta en feedbackeffekt till den antropogena forcingen i form av koldioxidutsläpp. Albedot minskar vilket gör att planeten absorberar en större mängd energi och således och utgör en forcing.
Här kan du se isut/avveckling av de två stora landburna ismassorna på sydpolen och Grönland, på nasas hemsida:
https://climate.nasa.gov/vital-signs/land-ice/
Vilken havshöjning? 1,7 mm per år sedan 1900. Perioder då nivån sjunker som konstigt nog sammanfaller med 11 åriga solfläckscykeln. Och nu är vi troligen på väg in i en period då den kommer sjunka igen. I Bottenviken har vattennivån sjunkit med 100 cm på hundra år.
Antarktis is växer. Grönlands is växer. Och nu föll den första snön i norra Sverige och det är redan kallt som röven i morse.
Ni har inte ett enda rätt i era påstående utan sitter bara och ljuger ihop en massa dravel för att folk ska tro på klimathotet från CO2 utsläpp.
Det finns ett riktigt hot och det är utsläpp och nedskräpning. Ni borde lägga mer energi på det hotet än att hålla på tramsa er om C02 hotet.