Citat:
Ursprungligen postat av mrzeroz
Ja, polisen sa att det var två personer som hittade barnet. Tror dom fick följdfråga om det var barn som gjorde fyndet, men hörde inte om det var det eller inte (följdfrågan kanske inte ens ställdes, hörde inte så bra).
De sa att de inte "kunde kommentera" huruvida det var en barn som gjorde fyndet, vilket ju lätt skulle kunna tolkas som att det mycket väl kan ha varit just det.
Citat:
Ursprungligen postat av KSP
Jag bara undrar (som en kvinna) hur mamman orkar vara gravid hela tiden, det måste tära på kroppen om inte annat. Hoppas bara att hon har blivit gravid i samråd med sin man och inte emot sin vilja.
Har undrat samma sak varenda gång jag läser om någon frenetisk kvinna som har som livshobby att ha så många barn som möjligt. Kanske känner de sig behövda ju fler personer de kan ta hand om.
Eller så gillar de bara barn, kanske.
Kan dock tänka mig att åtminstone en orsak(Av flera) kan vara att vissa kvinnor helt enkelt kan bli beroende av själva graviditeten i sig, eftersom vissa kvinnor som fött flera barn har beskrivit att de specifikt älskar att just vara gravida, vilket även en surrogatmamma hävdade likaså i en dokumentär, med resultat att hon därför såg till att ständigt vara gravid året om.
Så fort hon hade fött ett barn, så blev hon genast gravid på nytt åt ett nytt par.