Resultat: Gaffelhand?
Gaffel i höger hand
38,22%
73 röster
Gaffel i vänster hand
61,78%
118 röster
2021-02-14, 23:51
  #289
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Stegbil
Om jag kan dela maten med gaffeln så håller jag den i högern.
Dvs när kniven inte alls behövs. Typ lasagne, pannkanor och den typen av mjukt.

Kött ex, då är det gaffeln i vänstern och kniven i högern.
Jepps. Men om det är en lite finare tillställning skulle jag använda kniv och gaffel ändå. Fast jag hade inte reflekterat över om någon annan använde enbart gaffeln, såvida de inte hade ett kroppsspråk som en berusad orangutang i övrigt.
Citera
2021-02-14, 23:56
  #290
Medlem
Charlemanges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SittFint
Men en fråga. Är det här med slipningen av bordsknivar verkligen något som de flesta vänsterhänta reflekterar över?
Det är nog så att jag dristade mig till att något ot nämna detta.
Då jag ju är i princip ambidextriös och andvänder nästan alla redskap i båda mina händer så blir det just för mig obekvämt att använda knivar som har sågtandning eller eggen på bara ena sidan, eftersom det ej är optimalt eller ens bra att skära med fel hand då det blir som en fel riktning.
Men för att äta middag med bestick är det av underordnad betydelse, icke helt obetydligt men en petitess.
Däremot om man skär upp exempelvis en helsida av lax antingen gravad kallrökt eller rå så spelar eggen en enorm roll så och hur vass den är . Man får absolut inte ha för vass egg för lax ej heller så att den är slö men icke så vass att man kan raka håren från sin underarm för då är risken stor att du skär igenom skinnet och får fula skivor. Den skall vara perfekt. En rakkniv däremot skall vara just vass som en rakkniv .Fiskars har en liten kniv en så kallad tomat kniv suverän det enda felet är att den är för högerhänta.
Citera
2021-02-15, 00:10
  #291
Bannlyst
Äre tjaffs? Jag har gaffeln i höger och kniven i vänstern. Har ätit samma sen mamma å pappa. Sen är det nasty att ha delat bestick när de man delar dom med sexar å sånt. Att de stoppar besticken i munnen om vem fan vet vad de har haft där. ÄVEN ifall man diskar det är de nasty
Citera
2021-02-15, 00:19
  #292
Medlem
Rickenbacker69s avatar
Har ingen aning om var det där kommer ifrån, gammal tradition antar jag. Själv använder jag gaffeln i vänster hand om jag behöver skära något, då känns det lättare att använda kniven med höger. Annars håller jag nog både skedar och gafflar i höger hand - känns inte som att någon bryr sig om det idag ändå.
Citera
2021-02-15, 00:41
  #293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SittFint
Jepps. Men om det är en lite finare tillställning skulle jag använda kniv och gaffel ändå. Fast jag hade inte reflekterat över om någon annan använde enbart gaffeln, såvida de inte hade ett kroppsspråk som en berusad orangutang i övrigt.
Ja alltså, är det nån form av fine dining så kör jag kniv å gaffel.

Skyfflandet är mer hemma eller lunchlådan på jobbet :P
Sätter sjukt bra exempel för ungarna hemma :P
Citera
2021-02-15, 00:46
  #294
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Charlemange
Men för att äta middag med bestick är det av underordnad betydelse, icke helt obetydligt men en petitess.
Ungefär som jag trodde då. Men tack för info.
Citat:
Ursprungligen postat av Stegbil
Ja alltså, är det nån form av fine dining så kör jag kniv å gaffel.

Skyfflandet är mer hemma eller lunchlådan på jobbet :P
Sätter sjukt bra exempel för ungarna hemma :P
Hehe, men på lunchen behöver man inte högre nivå än tugga med stängd mun och prata inte med mat i munnen.
Citera
2021-02-15, 00:49
  #295
Medlem
Min mamma skär upp maten åt mig sen äter jag med skeden i höger.
Citera
2021-02-15, 01:27
  #296
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PerTinent
För så ser det ut idag, i vilken lunchmatsal som helst.

Vuxna män som äter på exakt samma sätt som de gjorde på dagis.

Herregud inte undra på att det förbrukas lastbils lass med psykofarmaka av akademikerna i medel och övre medelklassen VARJE DAG när man inte ens kan låta andra äta sin mat på det sätt dom tycker är bekvämast utan att vara där med sina pekpinnar och fördömanden.

Man har fått ett enda ynka kort litet liv här på jorden, som ska levas en ytterst begränsad tid och det tycker man bör ägnas åt strikt kontroll av vilka bestick andra använder när dom äter SIN mat.
__________________
Senast redigerad av rotebro-conny 2021-02-15 kl. 01:33.
Citera
2021-02-15, 02:23
  #297
Bannlyst
Gaffel i vänster och kniv i höger blev jag itutad sedan dagisåldern (då kniv i vänster och gaffel i höger föll sig naturligt. Jag är också tvåhänt när det kommer till mycket). När jag tio år senare fixade sommarjobb på samma förskola och faktiskt jobbade med samma lärare var det tydligen inte lika viktigt längre utan då var det plötsligt bara viktigt att ungarna "åt snyggt". Jag ser kniv i vänsterhanden som ett tecken på totalt samhällsförfall.

Kniven ska skära, de flesta är högerhänta, och den som dukar ska inte behöva memorera om den som håller i besticken råkar vara lite för dum i huvudet för att lära sig äta med besticken i rätt hand... Är du neger TS?

Citat:
Ursprungligen postat av 53....so what
Vilken sida ställer ni glaset?

Alltid vänster. Har aldrig tänkt på varför (främst högerhänt) men antar att det är för att om kniven slinter är det svårare att knocka omkull när det står längre ifrån(?).

Citat:
Ursprungligen postat av Korv-Bajs
Gaffelhand är en icke-fråga.

En viktigare etikettsfråga tycker jag är: Vilken hand ska man peta sig i näsan med?

Självklart med höger hand till vänster näsborre och vice versa. Fast om du har sned nässkiljevägg och inte kan kröka fingret rätt för att nå riktigt långt upp så skulle jag säga att det är OK att använda vänster till vänster/höger till höger i privata sammanhang. Äter du dock middag på miljöpartiets möteslokal så är det motsatt hand som gäller för att få bra kraft i hjärnpetandet.

Citat:
Ursprungligen postat av F.Hansen
Enda argumentet för att ha matkniven i höger hand är för självförsvar i urminnes tider då man hade en riktig kniv att skära kött med bland opålitbara.

Precis! Just för att kunna parera när en idiot med kniven i fel/vänster hand, som är mer benägen att göra så, ofrånkomligen slinter...
__________________
Senast redigerad av Bajsat 2021-02-15 kl. 02:40.
Citera
2021-02-15, 02:27
  #298
Medlem
CoZeCos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silverfiskarna
Det handlar om att de flesta är högerhänta och därmed enklare att skära maten med högerhanden. Man kan visserligen skära upp all mat på en gång och sedan skyffla i sig maten med höger men då ser det inte uppfostrat ut.

För ni som är högerhänta men har gaffeln i höger antar jag inte håller matkniven i vänstern?

Gaffeln i vänster hand när jag skär och i höger när jag äter
Citera
2021-02-15, 02:34
  #299
Medlem
F.Hansens avatar
Har gaffeln i höger hand för att det är logiskt rätt.

För man spetsiga föremål mot sitt eget ansikte gör man det med huvudhanden, ok!?

Enda argumentet för att ha matkniven i höger hand är för självförsvar i urminnes tider då man hade en riktig kniv att skära kött med bland opålitbara.

Dagens slöa matknivar och fyrspetsade matgafflar gör matgaffeln till ett primärt perforeringsvapen och handskas således med höger/vapenhanden.

Traditionella besticksutövare kan dock vara bättre att stå på vänster ben då de tränat upp vänster sidas koordination något.
__________________
Senast redigerad av F.Hansen 2021-02-15 kl. 02:43.
Citera
2021-02-15, 05:28
  #300
Medlem
Om jag sitter ensam och äter och bara använder en gaffel så använder jag både vänster och höger hand, men behöver jag skära något så får gaffeln naturligtvis vara i vänsterhanden.

Äter jag med andra människor så blir det alltid kniv höger och gaffel vänster, det kanske inte verkar så viktigt men det är såna små detaljer som för civilisationen framåt.
Vi kör bil på höger sida, vi går på vänster sida, vi använder övergångsställen, vi sätter oss inte utanför en butik och tigger pengar istället för att jobba, vi frågar inte främlingar på Mcdonalds om de kan köpa mat till oss, vi har 9 års grundskola och 3 årigt gymnasium som krav på de flesta arbeten(om du inte är duktig på något som är applicerbart på arbetsmarknaden förstås). Finns säkert massvis med andra saker som man kanske inte tycker är så viktigt men på något sätt har vi gemensamt tagit oss från jägare-samlare till dagens högteknologiska samhälle, att uppträda civiliserat är grunden i det tror jag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in