Citat:
Ursprungligen postat av zepofan
Varför? Det kan väl knappast räknas in i om det är billigt eller inte, det faller ju som sagt under "lat eller bekväm". Ska man räkna timpengar på matlagning så hamnar man i ett helt annat läge.
Oavsett om man gör pytt på rester eller inte så blir det billigt. Potatis, lök och falukorv är ju inte direkta lyxvaror.
Klart tiden det tar att laga måste räknas in, tid är pengar för de flesta.
Om man tycker matlagning är väldigt roligt kan det ju räknas in som "hobbytid", men om man är en helt ordinär laga-för-att-det-är-nödvändigttyp så är det lite annorlunda.
Tänk dig att du är heltidsarbetande förälder som hämtar barnen från fritids/dagis och kommer hem vid sex-snåret. Du skall få middag på bordet i hygglig tid. Skall du ställa dig och skala lök och potatis, steka, skära kött, steka lite till... Om jag skall höfta den tid det tar att förbereda och tillaga en pytt skulle jag gissa runt 45 minuter. Den tiden kostar närmare en hundring för de flesta om du går tidigare från jobbet för att hinna
Kostnadskalkyl för ett kilo pytt, även om du inte räknar in elkostnad och tiden som kostnad blir nog knappast billigare heller.
700 g potatis - 6:50
2 lökar - 5:-
Halv ring falukorv - 10:-
Bara råvarorna är dyrare än den färdigköpta, men hemlagad är helt klart godare och har man köttrester sedan tidigare blir det en annan femma