Citat:
Ursprungligen postat av
NirvanA
Själva doften, för mig är den somrig och "fräsch" (utan det syntetiska och överdrivna), har förvisso bara testat på sample och inte under sommartid, en proper sprayapplicering kanske är annorlunda vad vet jag.
Sen är det väl tolknings/definitions fråga här.. Jag gillar ju inte parfymer som jag definierar som "oldschool" och jag gillar ju Colonia så därför gillar jag inte oldschool-stämpeln på den

Gillade och köpte inte du PdN New York? Den skulle jag också klassa som old school då den drar åt samma håll som Acqua di Parma's grejer. Lite pudrig, tvålig och i vissa fall lite bitter citrus.
Samma med Guerlain Habit Rouge, klassisk doft som i öppningen delar en del gemensamma nämnare med AdP och liknande. Har dock en helt annan mer orientalisk drydown med vanilj och mindre citrus. Sjukt bra doft f.ö och billig också.
Tror inte några klassiska 80-talsdofter får mig att tänka på old school i varje fall.