Citat:
Ursprungligen postat av Kourosh
Många missuppfattar mig, jag säger inte att man som blatte ska stirra ner en svensk. Man behöver inte ens stirra, bara ögonblicket man möter blicken ska ni kolla bort i panik för att sedan låta er blick flacka mellan fönstret och mig, detta sker jätteofta. Ser inte samma beteende mellan två randomsvenskar på bussen. Och då har jag inte stirrat otrevligt eller något, får ofta känslan av att observatören har förutfattade meningar om mig pga mitt utseende.
Kan det ligga något i detta? Känner ni igen er i detta?
Japp, känner igen mig. På vissa i alla fall. Kan inte svara på varför riktigt, för jag upplever mig inte alls som rasistisk eller så. (om nu någon tror att det beror på det) Men har inga problem med att erkänna att det är så ibland... Alla har ju i princip fördomar mot främmande människor mer eller mindre, så jag antar att det delvis beror på det.
Antar också att det handlar om människor som ser "farliga" ut på något sätt, fast man vet att det kanske inte stämmer ett dugg... Man tänker nog lite omedvetet att de som liknar en själv är mindre farliga än andra, tror jag. (fast jag vet att det inte behöver betyda någonting) Jag känner folk som "ser farliga" ut som är världens snällaste. Men det spelar nog inte så stor roll när det handlar om folk man inte vet något om. Jag gillar dock inte att "stirra" på vita svenskar heller. Det är nog mycket psykologiskt att man upplever vissa utseenden som "farliga".