2011-12-02, 17:24
  #18385
Medlem
Caddilaccs avatar
VM Axevalla i morgon

Avd Ordinarie hästar (Res.)
1 1, 7
2 13
3 1, 2
4 1, 2, 3, 6
5 1, 3, 4
6 2, 4, 5, 10
7 5

192 rader x 1 x 0,50 kr =
96,00 kr
Citera
2011-12-02, 18:34
  #18386
Medlem
..hehe..s avatar
Kvällens V65 till Kalmar i väntan på V75 chatten

Registrerat spel

Datum: 2011-12-02
Bana: Kalmar
Spelform: V65, omg. 247

Avd Ordinarie hästar (Res.)
1 2, 5, 7
2 2, 3, 7, 10
3 4
4 1, 6, 14
5 3, 5
6 2, 11

144 rader x 1 x 1,00 kr =
144,00 kr


Lycka till alla !!
Citera
2011-12-02, 21:20
  #18387
Medlem
PokerByJozos avatar
Efter ett tags "oflyt" med de större streckspelen så tänker jag ge "Rifter-modellen" ett försök och spikar 3 tidig-spets-och-slut hästar.

Tänk på att det rapporteras om regn på Axevalla imorgon och barfotabalans kanske inte är optimalt...har ändå på förhand spikat 2 barfota-hästar men har inte lämnat in ännu då jag avvaktar tills morgondagens banförhållanden...

Har inte minsta lilla feeling för favoriten 7 Sasha Du Varlet i första och chansar bort den då jag tror att distansen och möjligtvis även väderleken talar till dennes nackdel, förstastrecket ger jag till 10 Ritano Freight som kan spurta ner det här gänget med rätt resa, går alltid med skor, vann näst senast över samma distans på starka 1.14.2

I övrigt så har jag läst/hört från olika håll att 11 Waypoint på 5% ska ha en hyffsad chans i avd 4, återkom från 5 månaders vila senast och gick nästan dubbelt så fort som sina konkurrenter över upploppet.

Den utav mina spikar som imponerade mest i senaste starten är Natural Wonder i sjätte avdelningen, hästen gick 1.15.3 över 2140V hängandes i 3:e spår i hela sista varvet och vann!!!

Dagens mest svårlösta lopp måste vara 5:e avdelnignen, tror att någon av tillägghästarna hinner fram men känner mig långt ifrån säker med 5 streck...men har inte råd med mer

[1] 3,4,8,9,10,12
[2] 7,11,13,15
[3] 1 Year In Review
[4] 2,3,5,8,11
[5] 3,5,12,13,15
[6] 4 Natural Wonder
[7] 5 Gossips Winner
600 rader

Lycka Till !!!
__________________
Senast redigerad av PokerByJozo 2011-12-02 kl. 21:25.
Citera
2011-12-02, 21:28
  #18388
Medlem
dnys avatar
funderar på att spika year in review i 3e loppet, allaballakaitoz i 4e och beverly boko 5e loppet sedan gardera på i resten av loppen...chansspik nr 12 twigz tarzan i första loppen verkar vara en riktigt stark häst..ajja lämnar in den slutliga lappen i morgon!
Citera
2011-12-02, 21:33
  #18389
Medlem
..hehe..s avatar
Eftersom Year In Review ska svara spets och köras där nu enligt Per L.. så kan det hela bädda för Global Investment... Känns som han får loppet och en chansspik för mig
Spår bakom de två startsnabba är ju kanon
Citera
2011-12-02, 23:59
  #18390
Medlem
Rifter666s avatar
Funderade lite angående andra loppet. Untersteiner verkar gett upp och ska ge sin häst ett rygglopp. Svanstedt verkar inte helt nöjd med sin Global midnight. Är det inte så enkelt att Arbys Amalia leder runt om. Obesegrad i ledningen. Tar revansch från den snöpliga förlusten sist på v75. Jag tror jag kommer spika.

Läste även guiden där Svanstedt låter väldigt nöjd med Allaballakaitoz i fjärde och spikar sig själv. Tror jag har två spikar klar inför morgondagen nu. Känns som bra och vettiga spikar.
Citera
2011-12-03, 01:25
  #18391
Medlem
Grandiosos avatar
Mina inlämnade och förhållandevis små V75-system följer här:

1. 5, 8
2. 6, 13
3. 3, 9
4. 2, 11
5. 3, 13
6. 2, 5, 7, 12
7. 5 Gossip´s Winner

128 raders, 64 kr

1. 7 Sacha Du Varlet
2. 13 Global Midnight
3. 1, 9
4. 2, 7
5. Alla 15
6. 2, 10
7. 5 Gossip´s Winner

120 raders, 60 kr

Några kommentarer kring detta: Man ska nog akta sig för att helt underskatta en sån i
grunden högkapabel häst som Chilly Willy i första avdelningen. Stark och rejäl oftast, vann
ett lopp på distansen för drygt en månad sedan. Tror egentligen inte alls särskilt mycket
på Svanstedts favorit i detta lopp, Sacha Du Varlet, fin och gedigen vanligtvis förvisso, men
nån svåravlägsnad känsla säger mig att det är en favorit i kraftig fara imorgon...
Likväl har jag som synes på ett av ovanstående system spikat rakt av...lustig man är
onekligen...Global Investment ter sig mer och mer som en vinnare för mig imorgon.
Slår av hela gänget i sista stegen om allt bara stämmer i löpningsförloppet, trots vasst
och respektingivande motstånd i form av Year In Review och Amaru Boko.
Neo Smed skall också passas förvisso i det här sällskapet med dom utomordentliga
förutsättningarna som gäller för denne imorgon.

Sen är jag allt mer övertygad om att striden om segern i fjärde loppet kommer att stå
mellan formvässade Rayon Lascaux och Waypoint.
Femte loppet av karaktären "blunda och peka", alltså hur enormt öppet som helst.
Sjätte lutar åt vinstvane och rejäle Yamani Hornline.
Andra jag har ett gott öga åt här är Takters Toralf Jubb och sjuan Why Sly.

Sen i sista har jag hela tiden, precis som så många andra spelare, varit bombsäker på att
Svanstedt placerar pålitlige och sköne Gossip´s Winner i ledningen direkt och inte släpper
någon förbi sig utan följaktligen tar hem det här lekande lätt - men sen råkade jag vara "dum"
nog och kolla in vad her Uhrberg har för uppfattningar om spelet imorgon, och då
basunerar han ut att detta är vikt för Björn och Ewe Palema...
Fan alltså, alltid är det nån skitviktig typ som i sista stund ska komma och förstöra det
för en, och Winner är ju spikad redan hos mig, fast jag tror nog ändå vid närmare eftertanke
att Uhrberg nog är lite fel ute här... ...hoppas det i vart fall.

Sen lämnade jag den här trioflexen till det olösliga femte loppet: 3-6-10-12-13-14, 50 kr.

En fullständig "TOKdubbel" är också redan klar och inlämnad och den blev så här:

1. 7, 12
2. 5, 6, 12

5 kr

Kommer nog att lasta in ytterligare något V75-system imorgon. PokerByJozos funderingar
och andras var så intressanta att det nog får till följd att det plitas ner mer här...
__________________
Senast redigerad av Grandioso 2011-12-03 kl. 01:29.
Citera
2011-12-03, 01:52
  #18392
Medlem
Grandiosos avatar
Kan ju lägga ut den här Raketen också när jag ändå håller på. En "komposition" som känns
"go" att titta på så här i förväg och som garanterat kommer att inbringa plenty of money ifall
den sitter som den skall, och det räcker att två av dem avgår med segern...

Lopp 5, V75-1 Nr 8 Chilly Willy (Vinnare)
Lopp 6, V75-2 Nr 6 Fragola (Vinnare)
Lopp 8, V75-4 Nr 11 Waypoint (Vinnare)
Lopp 9, V75-5 Nr 13 La Commission (Vinnare)

Systemspel alltså, 2 av 4, 5 kr, Insats: 30 kr.
Citera
2011-12-03, 08:40
  #18393
Medlem
Bodyboys avatar
Good morning gamblers !

Ett bra sätt att starta lördagen på är kanske att ta del av Ralf Vadsmos analys och tips inför Axevalla. Går det här möjligtvis att hitta några goda idéer och tankar som ger klirr i den egna kassalådan . . .

Vadsmo : Skrällbanan Axevalla arangerar veckan V75 omgång och på förhand ser det ut att kunna bli bra utdelning även denna gång. Åke Svanstedt har hela 18 hästar till start på hemmabanan och han blir favorit i fler avdelningar. Spikar var svåra att hitta denna vecka och det blir bara en men två tvåhästarslås istället. Tänk på att Axevallas upplopp är 227 meter långt och det hinner hända en hel del innan hästarna passerar mållinjen.

V75-1
Omgången inleds med ett svårt långlopp som kräver många streck. Tipset till 7 Sacha du Varlet som fått två lopp i kropen efter vila och lottats till ett bra spår. 12 Twigs Tarzan har toppform och är även han ett givet streck trots ett tråkigt utgångsläge. På skrällfronten nämner jag 5 Burning Line Gral som visat toppform på slutet. Passa även 1 Jaguar Broline som var fin vid segern senast.
Ranking. 7.12.1.3.4.10.5

V75-2
Här möts två segermaskiner och normalt skall loppet stå mellan dessa två men jag vill gardera med ett par till. Tipset till 7 Arby's Amalia som inte gjort ett enda dåligt lopp ännu. Senast kom förlust nummer två i karriären men hon krigade som vanligt ända in på linjen och med den inställningen som hon har är det svårt att inte ge henne segernicken. 13 Global Midnight har ännu inte förlorat på åtta starter och skall även hon streckas. Dessa två är normalt starkare men glöm inte 1 Mermaid's Legacy som alltid spurtar vasst när hon är fräsch.
Ranking. 7.13.1.11.12.14.3

V75-3
Här kommer mitt första lås för dagen. Tipset till 1 Year In Review som lottats till ett bra läge då han är rask ut. Lyckas han hålla ledningen har han en vettig segerchans då formen är i antågande. Jag vill dock ta med 2 Amaru Boko som kördes passivt senast och fastnade med krafter kvar. Amaru Boko är även han rask iväg och den av dessa två som tar ledningen tror jag vinner. Letar ni skrällar tar ni med 3 Neo Smed som har toppform för dagen.
Ranking. 1.2.9.11.3.7.10

V75-4
Bra klass på detta lopp som dessutom är svårt tipsmässigt. 3 Allaballakaitoz får tipset då han har ett bra läge och visat form på slutet. 5 Bazire Brodde är nog bästa hästen men han brottas med ett snävt femtespår och kan tappa lite ifrån start. Skrällarna är 2 Rayon Lascaux som flög fram vid vinsten senast och 11 Waypoint som imponerade i comebacken.
Ranking. 3.5.2.11.4.6.12

V75-5
Lärlingslopp för ston är ingen lättlöst kombination och här gäller det att måla på. Tipset till 6 Queen Casino som har ett bra läge och form. Senast fick hon luckan för sent men avslutade bra och med klaff på loppet kan hon vinna. 5 Athena Rich har även hon form och en rutinerad kusk och det är faktorer som räcker långt. Skrällen är 14 Simb Laurel som fastnade med krafter kvar senast. Strecka på!
Ranking. 6.5.1.4.3.14.15

V75-6
Här streckar jag två hästar som känns starkare än övriga. Tipset till 2 Yamani Hornline som är en tuffing som äntligen börjat fungera på slutet. Senast övertog han ledningen och drog i ett tufft tempo till enkel seger och det kan bli samma scenario här. Jag vill dock gardera med 4 Natural Wonder som imponerat stort i Per Lennartssons regi. Letar ni skrällar tar ni med 6 Landers Power som kan få loppet i rygg ledaren.
Ranking. 2.4.5.6.1.12.10

V75-7
Här kommer dagens bästa spik och det är 5 Gossip's Winner som visat toppform på slutet. Gjorde en grym insats näst senast på Solvalla och var bra även senast trots att han fick stryk. Här är läget bra och distansen mer passande än senast så jag tror han har toppchans. Vill ni gardera skall ni inte glömma 10 I Saw You som avslutade bra senast på Solvalla.
Ranking. 5.10.2.9.1.7.3

Lycka till!
Raffe
Citera
2011-12-03, 08:59
  #18394
Medlem
Bodyboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rifter666
Funderade lite angående andra loppet. Untersteiner verkar gett upp och ska ge sin häst ett rygglopp. Svanstedt verkar inte helt nöjd med sin Global midnight. Är det inte så enkelt att Arbys Amalia leder runt om. Obesegrad i ledningen. Tar revansch från den snöpliga förlusten sist på v75. Jag tror jag kommer spika.

Läste även guiden där Svanstedt låter väldigt nöjd med Allaballakaitoz i fjärde och spikar sig själv. Tror jag har två spikar klar inför morgondagen nu. Känns som bra och vettiga spikar.
Kommer förmodligen också att spika Amalia , och hade känt mig helt tillfreds med det valet om det inte hade varit så att det från springspår nummer sex hade startat en ' halvgalen ' Klaus Kern med sin Fragola. Snubben tycks alltid bara köra för spets om det så skall tokköras i 05-tempo - och sedan släpper han inte.

Vad gör Amalia då . . .

Edit : Mina farhågor kom på skam direkt - Klaus Kern är ju inte så ' crazy ' som jag trodde. Han säger idag på atg.se : . . . passar perfekt för hon är kanonsnabb när man laddar. Men jag vill släppa ledningen. Kanske till Arby´s Amalia. Det är jättetufft motstånd men kan hon haka på och får lucka kanske hon inte är helt borta.

Sålunda spik på Amalia . . . !!
__________________
Senast redigerad av Bodyboy 2011-12-03 kl. 09:24.
Citera
2011-12-03, 09:40
  #18395
Medlem
Bodyboys avatar
Kollade vädret också när jag ändå höll på ;

http://www.imagebam.com/image/60d7b1162529719

. . . ösregn hela dagen och 12 sekundmeter
Citera
2011-12-03, 10:43
  #18396
Medlem
David Pruttons avatar
Ja, det blir ingen dans på rosor för ekipagen idag.

Lämnar en liten lapp, mest för att vara med.
Har en extrem downperiod angående travet.

1. 7,10 (Se upp för Takter!)
2. 13 (Tvåhästarslopp men jag tycker man ska våga ta ställning)
3. 1,3,9 (Tror Björn Goop vinner med minsta klaff)
4. 3 (Ett väldigt öppet lopp bakom Åkes för mig. Dock är vi på Axevalla och kung Åke regerar)
5. 1,3,4,5,6,8,12,13,14 (Gardera!)
6. 2,5 (Känns som ett starkt lås)
7. 5 (Man kan alltid spekulera, men jag har svårt att inte spika)

108 rader, 54 kronor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in