För det första så visste man inte riktigt vad som föregicks i dessa läger, man vågade inte ta chansen att bomba ett arbetsläger där fångarna ändå skulle hamnat i befrielse efter några månader.
För det andra så fanns det inget direkt strategiskt värde i att anfalla lägren, hade man bombat t.ex. Treblinka sönder och samman så hade man garanterat räddat en hel del fångar från en framtida död, men hur skulle dessa anfall kunna påskynda krigets utgång om det inte fanns något av strategiskt värde som bombades?
För det tredje låg dessa läger ofta långt in i fiendeland, att ta sig dit via luften även fast man hade herraväldet där kostade både tid och pengar i bensin m.m, detta tillsammans med en risk att bli nedskjuten. Man förlorade redan tillräckligt med piloter och besättningsmedlemmar efter diverse andra bombräder.
Hoppas detta gav dig ett svar på din fråga