Citat:
Ursprungligen postat av Starchild89
Hejsan på er alla jag skulle behöva lite hjälp med en fråga här..
Hur många mol ATP respektive CO2 bildas vid fullständig katabolism av 1 mol Glyceryltridecanoat?
Hur går jag tillvägar, just nu fattar jag inte allt för mycket
Jag är inte bekant med glyceryltridecanoat, men jag gissar att den består av en glyceroldel och tre kolsvansar som var och en är 10 kol långa.
Jag vet inte på vilken nivå du läser, men du verkar bara vara intresserad av antalet ATP och CO2 så jag går inte in närmare på var och hur allt händer!
10 kol - 5 varv i B ox
Varje varv i β-oxidationen=
1 FADH2 (2)
1 NADH (3)
1 Acetyl-CoA (går in i citronsyracykeln, ger där FADH2, NADH; motsv. 12 ATP i elektrontranssportkedjan)
Alltså
5 FADH2 = 10 ATP
5 NADH = 15 ATP
5 Acetyl-CoA = 60 ATP
-----------------------------
Σ 85 ATP * 3 (tre svansar ā 10 kol styck!) = 255 ATP
Glycerolen kan gå in i glukoneogenesen/glykolysen via dihydroxiacetone-fosfat och således ge upphov till ytterligare 17 ATP. (Σ 272 ATP!)
För varje varv i Krebs cykel så avges om jag inte missminner mig 1 CO2, alltså blir det ett netto på 15 CO2 i detta fall!
Jag hoppas att det blev lite klarare, notera att antalet ATP kan variera beroende på hur man räknar! Jag har räknat varje FADH2 som 2 ATP medan andra räknar det som 1,5 ATP. Även hur många ATP NADH och Acetyl-CoA motsvarar varierar beroende på vem man frågar!
Jag har inte räknat med förlusten av ATP när fettsyror -> Acyl-CoA