Citat:
Ursprungligen postat av trickydick
Kör den i micron och krydda rejält med Aromat™. Serveras med ketchup och Lidl potatissallad.
För att återgå till ämnet. Oxfilé har en tämligen diskret smak som diverse rubs och marinader effektivt utplånar. Att köra grytor är på denna styckningsdetalj är verkligen vansinnigt. Till dylika förehavanden bör man använda lämpligare och framför allt billigare kött som t ex högrev eller bog.
Mitt råd är att helt enkelt binda ihop köttet så att det håller sin form, därefter salta och eventuellt beströ med disktreta örtsorter/örsort samt ge köttet en fin yta i stekpanna/stekgryta. Därefter omplacerar du filén till ugnen och kör på låg värme till önskad innertemperatur.
Som tillbehör är det självklart att köra på någon typ av potatisrätt, dock undviker jag gratäng som har en tendens att ta över hela anrättningen. Den är helt enkelt för tung. Som garnityr kan det vara trevligt med diverse bönor (t ex harricot verts), samt en trevlig sommarsallad till.
~Paul~