Citat:
Ursprungligen postat av botsman
Fattar inte att det här kan komma upp gång på gång. Vad som sagts är ju att de topsar personer som bodde i området vid tidpunkten för mordet, vilket inte betyder att personen bor där idag. Det är väl ett rimligt tillvägagångssätt om man ska bocka av för en galen GM som inte kunnat lokaliseras på annat vis?
Och ska du kasta bajs på polisutredningen skulle det vara intressant att läsa en sådan rapport från insidan eftersom du tydligen vet hur den fortskrider? Hur vet du exempelvis att samma personer har arbetat med den från start?
Du tycker att det är normalt att polisen toppsat 2.000 individer i sitt sökande på en GM? Varför skall de stoppa där egentligen, lika bra att de toppsar 20.000 och om de inte hittar mördaren toppsar de 200.000 och om de fortfarande inte hittar FM toppsar de 2.000.000 och om inte det 20.000.000. Förr eller senare borde de väl träffa rätt och om de inte gör det kan de bara lägga till en nolla på slutet till de når taket för antal invånare på jorden.
Det här är en stor rättskandal och en urusel utredning. Jag skulle ha en förståelse om de toppsat 20 individer men när det rör sig om över 1.000 är det helt klart att de kört fast och hoppas att de skall träffa rätt. Toppsningen är ren desperation från polisen i brist på annat.
Skulle de anstränga sig lika mycket för att lösa ett mord där media inte är lika intresserade eller låter polisen media styra deras verksamhet?