Mannen som fotograferades på platsen för dubbelmordet i Linköping för ett år sedan har inte med brottet att göra. Sedan bilderna publicerats i flera tidningar på torsdagen valde han att själv vända sig till polisen.
- Han inställde sig på polishuset och klargjorde att det var han som fanns på bilden. Han är förhörd och enligt förhörsledaren är han på inget sätt misstänkt för dubbelmordet, säger kriminalkommissarie Thommy Håkansson.
- Det har skett en upphaussning av olika omständigheter de senaste dagarna. Vi försöker vara balanserade och i det här fallet innebär det att vi var nyfikna på honom, men nu är han avförd, tillägger han.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=147&a=474116&previousRenderType=6
Jag tror som S-Sammy, det här har med skumraskaffärer kring pojkens farsa att göra. Han verkade märklig i sina uttalanden i direkt anslutning till dådet, här föreligger nå'n slags hämndaktion.