Citat:
Ursprungligen postat av
Investeramera
Hur menar du då. Frågan som ställdes till Avanza var varför det spelar nån roll vad man gör med lånet givet en viss belåningsgrad, exempelvis 20%.
Sen kommer Baste in och pratar om att samma belopp ger olika belåningsgrad, detta är ju helt ovidkommande för original frågan.
Problemet är att man inte kan titta på belåningsgraden eftersom ett lån på 20 000 och ett på 25 000 ger olika ränteintäkter.
I båda de exempel han tar upp är det 20% belåning men i fallet där pengarna investeras är ränteintäkterna 25% högre.
Man måste alltså sätta intäkterna i förhållande till risken, exempelvis i någon form av kvot, typ "Ränteintäkt/enhet risk".
När man då jämför de två alternativen så ser man då till att hålla någon av täljaren eller nämnaren konstant, och sedan ser man hur de två alternativen påverkar den övriga och därmed påverkar kvoten.
Om vi håller täljaren konstant:
Beloppet måste vara detsamma om ränteintäkterna ska vara detsamma. Vid samma belopp i absoluta termer minskas risken om pengarna investeras
- > Bättre kvot vid återinvestering.
Om vi håller nämnaren konstant:
Belåningsgraden är densamma i båda fallen (20%). För att belåningsgraden ska vara densamma måste beloppen skilja sig åt = ränteintäkterna minskar för den person som konsumerar upp sina pengar eftersom det lånet måste vara 5000 kr lägre för att ha samma belåningsgrad
-> Bättre kvot vid återinvestering.
Problemet han gör är att han stirra sig blind på belåningsgraden och missar att beloppen (och således bankens ränteintäkter) skiljer sig mellan de två alternativen.