Citat:
Ursprungligen postat av
EmotionalBastard
Har använt phenibut i lite mer än en månad nu! Första gången så tog jag 1g tre dagar i sträck för att se om jag skulle få någon AT på de, samt att jag ville få respekt för det och inte göra något dumt senare.
För mig så räckte det för att få mig att aldrig någonsin i hela mitt liv ta phenibut tre dagar i sträck igen! Har inga tidigare erfarenhet utav AT (mer än dagen-efter-må-dåligt utav andra preparat), hade sura uppstötningar i några dagar och depprimerad som aldrig förr.
Har fortsatt med att ta en/två dagar i streck med tre dagars uppehåll efter en dag och fyra dagars uppehåll efter två phenibutdagar. Detta funkar för
mig, upplever inga dåliga effekter även om jag skulle ta en längre paus.
Förälskade mig med phenibut efter första dosen, hade käkat det varje dag hela tiden resten av mitt liv ifall det inte var så beroendeframkallande eller så hemsk AT.
Har dock lite frågor:
Är det möjligt att boosta phenibutet senare emot kvällen med mer phenibut? Kommer detta ge en ny peak, eller bara dra ut på det tillstånd som man är i då? Har aboslut inte tänkt att ta över 0,5g fram emot eftermiddagen ifall jag har tagit 1g på morgonen, mitt mål är att dra ut på det, tycker personligen att högre doser ger en effekt som jag inte är ute efter. Vill bara vara motiverad och social! Det är ju trots allt phenibutdagarna som man får lägenheten städad
Är det bara jag som upplever att nikotin slår annorlunda med phenibut i kroppen?
Fick nyligen Atarax utskrivet, hade käkat det igår för sömnen och tog phenibut imorse utan att tänka på att jag hade atarax kvar i kroppen, kom på mig efter att jag hade svalt mina kappslar och tyckte att jag kände mig konstig i början när phenibutet började slå, kan detta krocka eller hade jag endast placebonojj? Brukar i vanliga fall vara riktigt noga med att kolla upp sånt innan :/ (Inga "Atarax är sockerpiller"-svar tack, tycker inte om dem redan själv)
Delar gärna med mig av mina erfarenheter, det är bara att fråga!
Jag håller med dej att högre doser Phenibut inte är eftersträvansvärt, sådär så att man känner sej drogad, lite yrsel, knäsvag o har lätt att somna o sova 16 timmar, lite GHB-känsla, men dock kommer du som jag att få ökad tolerans även om du bara kör Phenibut 2 ggr per vecka, jag tror man får det även vid 1 ggr per vecka.
Håller med dej, jag blev kär i Phenibut direkt, dock var jag ej tillräckligt påläst i början, särskilt om doser och hur länge det satt i, och den snabba toleransökningen, tog lång tid för mej att fatta att anledningen att jag var översocial och pratig på måndagen, var för att jag tog 1 g Phenibut söndag kl 12.00 !!!, samt tex är Phenibut en mycket kraftfull nootropic i lagom dos, man blir, på riktigt.... smartare, kan fokusera, koncentrera sig bättre, mera skärpt i hjärnan samtidigt som man är mer cool, självsäker o lugn, inga konstiga neurotiska tankar hit o dit, bara ett lugn o känsla av att leva i nuet, nyfiken o positiv.
Jag upplever själv att Phenibut sitter i jävligt länge, t o m längre än 24 timmar, jag tror halveringstiden påstås vara 12 timmar, men jag upplever nog en mycket tydlig afterglow upp till 36 timmar efter, så en liten extrados på kvällen boostar absolut. Men Phenibut i lägre doser är svårt o veta om man är påverkad, då effekterna är så subtila, men man blir mer social, mer socialt begåvad, att småprata med tanten i kassan på Konsum känns stimulerande. Om jag tar Phenibut två dagar i rad, länge sedan för det blir en jävla AT, men då behövdes halv dos för samma effekt, så det sitter i länge.
Atarax är inga starka grejer, en enkel antihistamin som gör dej seg o trött o ger muntorrhet, torra ögon och dimmsyn, men nog kan Phenibut boosta det mesta, tex boostar det alkohol rejält, så ska du köra "blandmissbruk" take it easy och prova dej fram, exempelvis GHB som är hyffsat nära besläktat med Phenibut, ska man ju aldrig blanda med alkohol då man i sämsta fall slutar andas i sömnen, i bästa fall kaskadspyr. Phenibut kan nog påverka nikotinets effekt också, jag tror Phenibut även kan få en mindre sugen på saker man normalt är beroende av, nikotin, alkohol eller liknande. Har läst nånstans att det användes i Ryssland för att avvänja alkoholister. (Phenibut = Phenyl-γ-aminobutyric acid) (GHB = Gamma-y-hydroxybutyric acid)
Själv blandar jag inte Phenibut med någon annan drog eller med, tar det på tom mage (3 timmar) och äter lite kolhydrater 1 timme efter, som sagt man får tolerans, för två år sedan tror jag att jag började så smått med Phenibut, 1g dos, kanske 1,5 g ibland men då blev jag så avslappnad att jag kunde somna halvsittande o sova i 12-16 timmar. Nu behövs 2,5 - 3,5 g för den effekten, lagom dos för mej är nu 2-2,5g uppdelat på 2g samt 0,5g efter 6 timmar. Knockoutdos är för mej 3,5 g. Jag tar Phenibut 1-2 gånger i veckan med minst 3 dagars mellanrum, för mej är de viktigaste effekterna att jag blir mer positiv, glad o social samt sover extremt bra.
Obs, jag vill påpeka för dej att 1 månads bruk inte på långa vägar räcker för att kunna säga - det funkar för mej.... det tror jag du inser själv va??
Kul att tråden lever med många insiktsfulla inlägg.
Oj vilken wall of text jag skrivit ser jag nu, dock var jag klok nog att göra viss styckeindelning..... behöver jag säga att detta skrivs "under the influence" of Phenibut?
.