Citat:
Ursprungligen postat av adampoo
Det jag menade var att det inte är realistiskt att försöka prickskjuta däck på en flyende bil i ett samhälle som Juha föreslog
Nej, där håller jag med dig. Hade jag vart polischef över flen skulle fan ta mig ordern gå ut om att tömma alla tillgänliga vapen omg i kupen, motföraren. Gör allt för att stoppa oavsett dödlig utgång.
Kan dessa grabbar ge sig in i lekar med vapen där vi vanliga medborgare får lida o va osäkra kan dom fan ta mig dö på kuppen oxå.
Nu letar man efter dom ännu tack vare polisens lamhet i landet. Som vanligt låter dom alltid bovarna komma undan o hinna gömma sina byten. Sedan OM ngn torskar så är det alltid bara i utkanterna av gängen, aldrig ngn GM.
Nej, hoppas verkligen våra politiker ändrar lagarna för våra poliser så vi får slut på den accelererande brottsligheten som bara ökat senaste 20 åren. Det krävs massiva skärpta straff o att berörda myndigheter får utrustning som klarar o stävja asen.