Citat:
Ursprungligen postat av undervattenfisk
har druckit nu nästan varje dag i 2 veckor snart och börjar känna att jag inte får ut de jag vill av alkoholen efter så lång tid, så nu blir det alkoholfritt ett tag framöver iaf.
Ni vet när man bara får kroppsligt rus men inte känner något i huvudet? man får ju dricka så jäävulskt mycket för att få nå välmående nu.. druckit ett par st 7,5or och snart 1 liter vin och är känner ju att jag inte går lika stadigt som vanligt men är helt opåverkad i huvudet.
Been there, done that, är så jävla drygt när man får dricka så mkt för att få lilla minsta eufori som bara varar en stund, man blir så snabbt nedgången på sprit. Just GABA tolerans är jobbigast av allt, tar minst 6 månader för att få en någorlunda normal tolerans igen, men sedan skjuter den lätt upp i höjden igen.
Speciellt när man lider utav ångest så är det svårast att hålla sig ifrån dom. På drygt 2 år nu har jag klarat max 2 månader utan någon GABA-drog men då tog jag opiater/opioder istället, det är ångesten hela tiden som gör att jag börjar igen.