Citat:
Ursprungligen postat av
Moll-E
Ron Perlman har anlitats för Fallout 4. Han gör rösten till nyhetsuppläsaren i trailern som berättar om att kriget påbörjats. Det betyder så klart inget annat än att han är rösten för nyhetsuppläsaren i trailern, men vad tror du är mest rimligt: a) Ron Perlman anlitades för att göra "berättarrösten" som vanligt och blev tillfrågad om han inte kunde göra några fler röster när han ändå höll på eller b) Ron Perlman blev tillfrågad om han kunde ställa upp med sin röst för en nyhetsuppläsare i en trailer men inte som berättarrösten för Fallout 4 och ställde upp på det?

Jag hoppas så klart att du har rätt i ditt retoriska resonemang. Att Pearlman anlitats som nyhetsuppläsare hade jag helt missat.
Att jag dragit slutsatsen att han inte är 'berättarröst' beror på att jag vid något tillfälle, i något av alla det Youtube-clip som jag tittat på angående F4 har hört berättarrösten (
'... and war, war never changes..') och jag fick i alla fall då intrycket att det var samma röst som gör huvudkaraktären i 4:an och
inte Ron Pearlman.
Hoppas så klart att jag har fel. Så länge Pearlman lever så borde ingen annan få vara narrator till Fallout.