Citat:
Ursprungligen postat av
Skitarg99
Tror hon har skrivit tidigare att hennes familj brukar äta skaldjur på jul :P
Om ni hade fett med pengar, som elsa har, hade ni inte också då köpt ”onödiga” köp? Det hade jag iallafall gjort, det gör man ju redan utan ens närheten av samma inkomst som elsa. Det finns saker att kritisera men seriöst, att ni brinner över att hon köpt ännu en soffa är löjligt bara.
Det var når hon själv införde för två-tre år sen, så ”brukar” är ändå hyfsat nytt. Sammanföll också med hennes viktnedgång.
Jag tycker, med tanke på klimat och ändliga resurser, att det är helt förkastligt att köpa nya möbler varje år. Gäller inte bara Elsa utan konsumtionsekonomin överlag.
Citat:
Ursprungligen postat av
jotack
Nä, det är ju de senaste åren de börjat med skaldjur efter att Elsa tjatat, men sin vana trogen får hon det att låta som att hon alltid gjort på ett visst sätt.
Jag tror folk stör sig eftersom hon har en image av hållbarhet och vintage men i själva verket är en av de influencers som konsumerar mest. Det är mina två cent iaf.
Exakt!