Citat:
Ursprungligen postat av Kokken87
Jo dom pratar ju om det samt att siffrorna på antalet döda skiftat väldigt samt var beräknad med stora felmarginaler, men faktumet kvarstår att Tyskland samlade ihop och separerade människor av annat ursprung. Vilket direkt eller indirekt påverkade deras utgång.
Dokumenten dom hänvisar till som inte direkt påtalade en utrotning av tex judar. Men däremot är det order om tvångsförflyttning och splittring.
Det är blåögt att säga att det inte var en förintelse för att det inte finns direkta order från den tyska staben att skada/döda dessa folkgrupper.
Sen huruvida gaskammarna vart byggda efteråt är omöjligt för mig att svara på, men det finns dokumentation från amerikanska och brittiska förband som upptäckt fånglägren. Och de människor som levt och dött där hade inte enbart blivit vanvårdade under den sista epoken på kriget som dom hävdar i första klippet du länkade till.
Sen finns det dokument från läkare och annan personal som arbetat i fånglägren med detaljerade rapporter och dagböcker som beskriver hur illa det var många gånger.
Om man kan vara källkritiskt mot "förintelsemyten" måste man enligt mig anamma lite källkritik mot de som motsäger sig myten också.
Såg precis programmet. Vet inte något som dessa personer sedan tidigare. Men du verkar inte riktigt ha förstått vad dom säger. Eller snarare. Du argumenterar mot ideer dom inte har framfört.
Alla är överens att judar förföljdes. Att judar fördrevs och att det fanns koncentrationsläger där många arbetade sig till döds. Jag tror också att alla är överens om att förhållandena på dessa läger var fruktansvärda mot slutet av kriget. Även om vi nog är överens om att förhållandena inte var så lysande i övriga europa heller.
Frågan som verkar ställas av dessa är om det faktiskt har skett någon medveten "förintelse". Dvs ifall det är sant att man medvetet försökt döda alla europas judar (eller i alla fall så många man fick tag på). För det är ju detta man får lära sig i skolan osv. Det har jag alltid trott.
Det är här inte alla verkar vara överens. (Jag har personligen ingen aning. Har alltid utgått ifrån den allmänt kända historiebeskrivningen från skola osv. Och har inte direkt övertygats om nått annat bara utifrån denna video liksom)
Men oberoende av allt detta så är det du skriver här helt oförståeligt för mig.
"Det är blåögt att säga att det inte var en förintelse för att det inte finns direkta order från den tyska staben att skada/döda dessa folkgrupper.
Detta är ju inte sant. Antingen var det ett förintelseförsök av judar. Eller så var det inte det.
Och var det inte det så ska man inte kalla det en förintelse. Lika lite som att kommunister blev förintade även om allt det du säger stämmer in även på kommunister i nazityskland. Eller någon annan av de alla grupper som nazisterna inte gillade.
Annars, om du definierar förintelse på ett annat sätt så måste du inkludera dessa andra grupper som också passar in på de kriterier du beskriver.
Kan man som ättling till zigenare eller kommunister som blev dödade kräva ekonomisk kompensation likt judar i samma situation?
Frågan är ju också om "förintelse" över huvud taget är ett relevant begrepp då europas judiska befolkning på intet sätt förintats. Varför inte helt enkelt tala om ett folkmord? Som annars är det begrepp som används för att beskriva detta?
Jag menar. Det är ju precis lika fel i vilket fall?
Sedan är det en sak jag reagerat på. Dessa överlevare som sitter och berättar.
Hur länge satt de i lägren? Varför blev de inte dödade? För att de orkade jobba? Var det endast människor som var så sjuka att de inte orkade mer som blev dödade? (inte för att det skulle göra saken bättre, jag bara undrar)
En annan sak jag reagerade på. Du talar om läkare som fört anteckningar över förhållandena. Vad var dessa läkares uppgift om man hade som syfte att systematiskt döda alla fångar i lägren?
Och så en tredje detalj. En kvinna pratade om sin familj som hade skickats till dr mengele direkt när de kom dig och som hon sedan hade hört från folk som jobbade på krematoriet att de var döda.
Dödades de alltså i mengeles händer genom expermient eller vad han nu gjorde? Eller dödades de i ugnarna? Har alltid varit under föreställningen att judar brändes levande i ugnarna. Men av hennes historia verkar det snarare som att det var ett krematorium för att undanröja de som dött/blivit dödade på andra sätt? (Igen, inte för att det ena är bättre än det andra)
Slutligen. Jag håller med dig att det är lika fel om det var 1 miljon eller 6 miljoner judar som dog.
Men det betyder inte att det är ointressant vilken siffra som är sann.
Vi har en rätt att veta vad som är sant. Och om siffran 6 miljoner döda judar i en systematisk utrotning genom gaskammare inte är korrekt så har vi rätt att veta detta. Och då ska vår historieundervisning och förståelse uppdateras efter detta.