Citat:
Ursprungligen postat av Ben-Benn
Så fördelen med att börja med Ubuntu är alltså att det är lätt att installera program, vilket man är van vid att det ska vara när man går över från Windows.
Nja, snarare att du får mer färdiginstallerat och färdigkonfigruerat när du är klar med installationen av Ubuntu, och dessutom att det finns mer hjälp tillgänglig för Ubuntu än någon annan dist, eftersom det har flest användare.
Jag började själv med Arch, tröttnade för att jag inte orkade lära mig allt och gick tillbaka till Windows. Sen efter ett tag testade jag Ubuntu och fastnade, eftersom jag inte behövde lära mig allting från första början utan kunde ta det i min egen takt och använda datorn som vanligt under tiden. Sen gick jag tillbaka till Arch när jag hade lite mer kött på benen.
Ubuntu tror jag är en smidig övergång från Windows eftersom du inte måste fixa allting själv, men du KAN göra det om du vill.
Citat:
Ursprungligen postat av wander
Härmed avråder jag dig från att ge dig i kast med en (linux) distro, bara tanken av att behöva hjälpa en idiot som inte har förstått sig på sökfunktionen är oroväckande.

Om du åtminstone hade läst TS inlägg så hade du sett att ditt svar inte hade det minsta med tråden att göra...