Citat:
Ursprungligen postat av Rakii
Ja, Röda lacket portion är väldigt äcklig. Har dock hört att lösvarianten inte smakar samma sak, någon som kan intyga?
Snuset lanserades redan 1850 av Petter Swartz snusfabrik i Norrköping. Till en början en favorit i de småländska skogarna, men snart populär i hela landet. Sitt stora uppsving fick Röda Lacket under ungdomsrevolten 1968, möjligen på grund av sin röda färg.
Och Röda Lacket räds inte förändring. 2006 förnyades både form och innehåll. De klassiska smakerna förstärktes och en ny kraftfull design togs fram, en naturlig utveckling av det kaxiga och rebelliska i Röda Lacket. Traditionen att ständigt jobba med förbättringar startade redan på Peter Swartz tid. Han gjorde sig ett namn genom att lämna dåtidens vedertagna papperstrutar för att istället sälja snus i sina säreget formgivna metalldosor.
Röda Lacket är ett snus som överraskar och väcker känslor. Inte minst genom dess karakteristiska smak och konsisten. Mild och något fruktig, med små inslag av lakrits. Och en lättbakad konsistens som påminner om lera.
Från SvensktSnus.
Jag kan intyga att Lös varianten är mycket bättre den har mer tobakssmak än portionen.